Techsquat ukázal cestu, kreativních bytů-inkubátorů přibývá

Kokain House, Localhost:flat, Techsquat. Mladí lidé kolem dvacítky mají obvykle jen několik let na to, aby si užili fenoménu spolubydlení. Proč ho ale nepovýšit na něco inovativního a produktivního? Tvůrci brněnského konceptu Techsquat své zkušenosti předávají dál a hlásají – jděte do toho taky!

Před dvěma lety vyšel tady na Těchinternetech první článek o spolubydlení pro geeky. Na původní text hlásající “pojďme žít startup” reagovalo několik desítek lidí, 17 z nich v Techsquatu bydlelo či stále bydlí a bez okolků lze říci, že nezůstal kámen na kameni.

Místo obýváku pracovna či ateliér

Vidina toho, že šest startupově nadšených lidí rozdělíte do dvou místností po třech, aby se volný pokoj mohl obětovat pracovně, není pro většinu moc přitažlivá. Má však své podstatné výhody. Společné místo k práci spojuje ty, kteří chtějí tvořit, a současně efektivně zabraňuje obecně rozšířenému nešvaru v IT – práci ve spodním prádle.

Pracovna je srdcem našeho bytu. Býti více umělecky zaměřeni, máme místo pracovny ateliér, míti více ekologického ducha, máme zahrádku. Býti více do učení, určitě máme party místnost.

Přísná a pečlivá selekce

Techsquat stojí na lidech, bez nich by šlo jen o prázdnou vizi. Bohužel, studentské priváty obecně výběr spolubydlícího dosti podceňují. Přitom je to člověk, se kterým vedete časté rozhovory, sdílíte koupelnu, kuchyň i toaletu a řešíte mnohé problémy, včetně toho, komu patří ten plesnivý jogurt.

My jsme si nemohli s ohledem na počet postelí v jedné místnosti tuhle chybu dovolit. V rámci hledání jsme tak pro lepší poznání pořádali společné večeře s kandidáty, zjišťovali reference, googlovali. Následné hlasování musí vždy dopadnout jednomyslně, protože jedině tak je odpovědnost za něj spravedlivě distribuovaná.

techsquat

Volba a rozvržení prostoru určuje, jak často budete ostatní lidi potkávat, sami si ale určujete i to, jací lidé to budou.

Místo večírků nové projekty

Jaký má promyšlené spolubydlení podobně zaměřených lidí praktický dopad? Veliký. V rámci něj jsme zorganizovali workshop programování pro holky RailsGirls v Brně, pomáhali organizovat Startup Kids Brno, vyzkoušeli těžbu BitCoinů, ubytovali desítky lidí z IT, hromadně poodcházeli ze studií, spoluzaložili několik projektů (Kdyjedeš, Streetalert, Desetkliku) a dalším několika projektům pomohli (Pragulic, Flowerchecker).

Spolubydlení má potenciál inkubátoru, zatím většinou nevyužitý. Když si dáte práci s prostorem a především s lidmi, kteří sdílejí podobnou myšlenku, společně ji rychleji realizujete. Ať už je to napsání knihy, nastartování skvělé právnické kariéry nebo jen vybudování úspěšného startupu. Což dokazují i další byty podobného ražení jako Localhost:flat nebo Kokain House.

Jen houšť a větší kapky

Co bude s dál? Techsquat za zmíněnou dobu nahromadil know-how v IT projektech, vybudoval komunitu a rozšířil se do Prahy. Míváme zajímavé návštěvy a už se stalo, že na nás zazvonil třeba kolemjdoucí Miloš Čermák. Je to intenzivní zážitek a už teď se dá na základě našich zkušeností říci, že to není bydlení na roky, ale spíše na měsíce (viz zmíněných 17 spolubydlících). Jste přeci jen hodně spolu, stojí to o malinko víc (doporučuji fond na pravidelné společné večeře a další akce), a když vás začne přítelkyně lákat k vlastními pronájmu…

Silná přidaná hodnota je však nesporná. Proto v současné chvíli bude bydlení omezeno na 12 měsíců, přes finanční partnery a mentory se budou více podporovat projekty a začneme hledat na září do Brna nové spolubydlící, kteří myšlenku na vlastní projekty nemohou dostat z hlavy.

Jděte do toho

Také ale chceme poskytnout motivaci a užitečné tipy každému, kdo by chtěl založit něco podobného. Ne nutně pouze technologicky orientovaného, možností je nekonečně. Pro inspiraci se můžete podívat na naší nedávnou prezentaci z Hradce (mizerná kvalita videa budiž vyvážena kvalitou obsahu :-). Neváhejte nám kdykoliv napsat na techsquat@techsquat.com.

A jestli snad pořád váháte, na závěr pár referencí od mých spolubydlících:

  • František Churý: Techsquat zvyšuje motivaci. Jsem obklopen lidmi, kteří se taky snaží vybudovat něco smysluplného a prospěšného.
  • Ondřej Veselý: Pobyt na Techsquatu mi otevřel dveře k lidem, teď už kamarádům, jejichž nadšení nás nakoplo pustit se do pořádného projektu. Sdílení zkušeností, vzájemná motivace, dodávání odvahy, všechny tyto faktory Techsquat naplnil na výbornou. Myslím, že především díky nim jsme naši službu na určování rostlin během půl roku dostali k prvním tisícovkám spokojených uživatelů z celého světa.
  • Ondřej Vymětalík: Po pobytu v zahraničí jsem chtěl opět do Brna, poznat nové tváře a někam se posunout. V tu ránu potkám v autobuse spolužáka ze základní školy, který rozjíždí spolubydlení aka Techsquat a zrovna hledají posledního do party. Nebylo o čem přemýšlet a šel jsem na výběrové řízení. Techsquat mi toho dal spoustu a nejdůležitější věc pro mě byla ta, že jsem ve velmi krátké době poznal neuvěřitelný počet lidí, z nichž se spousta stala přáteli. Techsquat spojuje lidi, kteří mají chuť něco dělat, chtějí realizovat svoje sny a ten byt 5+1 s terasou je parádní startovací čára. A pak jsem si našel holku a musel se odstěhovat…

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Polemika na obranu českých a slovenských startupů

Cítím potřebu se našich startupů a lidí, kteří kolem stojí, trochu zastat. Tenhle názor ve mě zrál už dlouho, jeho sepsání ale napomohly diskuze na řadě nejmenovaných facebookových profilů - třeba o tom, že "česká startupová scéna neexistuje" a jde jen o neúspěch, "na který spousta lidí vsadila svůj tiket". Rejpat do startupů je totiž v módě a obhájci moc slyšet nejsou, tak zkusím trochu srovnat síly, i když ve výsledku třeba bude pravda někde uprostřed.