TechCrunch50 – co přinesl největší festival startupů?

Každoroční konference TechCrunch50 je za námi a ačkoliv jsme se na ní letos nedočkali žádných zcela zlomových nápadů, i tak bylo co s nadšením sledovat. Přinášíme stručnou rekapitulaci a desítku startupů, které se vyplatí sledovat.

Často skloňovaným problémem letošní konference TechCrunch50, kterou pořádá server TechCrunch, byl odklon od divokých, originálních nápadů. Častěji jsme se setkávali s inovacemi a zlepšeními již existujících konceptů, což ale nemusí samozřejmě být samo o sobě negativní. Hlavní výherce obdržel opět šek na 50 tisíc dolarů, který může použít k rozjetí svého startupu.

Konference trvala dva dny a během ní se na serveru TechCrunch intenzivně rozebírala většina zúčastněných startupů, objevovaly se komentáře, rozhovory… Kompletní přehled publikovaných článků naleznete na stránkách TechCrunch.

Jednou z výrazných události TC50 bylo oznámení předloňského výherce, finančně-poradenské služby Mint, o svém prodeji společnosti Intuit za 170 miliónů dolarů. Ani toto oznámení se přitom neobešlo bez kontroverzních reakcí – na jednu stranu je 170 miliónový “exit” jistě příjemný pro zakladatele služby, kteří nemusejí do konce života hnout prstem, objevily se však i kritické hlasy, například od bloggerky Sarah Lacy. Tvrdí, že zařídit si podobné peníze je sice pěkné, ale startupy by se měly pokoušet být novým Googlem, než novým Mintem.

Jednou ze zajímavostí letošní TC50 je i (poprvé) dokonalé zasíťování celé show. Zajistit dvěma tisícům lidí simultánní a kvalitní přístup na internet není jednoduché, TC50 se to konečně podařilo a může být vzorem dalším konferencím. Kromě toho stojí za zmínku také využití služby Ustream pro nahrávání co nejaktuálnějších videí na stránky TechCrunch a zároveň i s live streamováním. Ustream má rozhodně světlou budoucnost, zvláště díky verzím pro mobilní přístroje (více o streamovacích službách v článku Prehľad služieb na streamovanie live videa).

RedBeacon a ti druzí

redbeaconVítěz může být jen jeden a letos se jím na TC50 stal RedBeacon. Tento startup nabízí lokální vyhledávání každodenních služeb, jako jsou opraváři, instalatéři nebo hospodyně. Za společností stojí ex-Google lidé a nejprve bude služba spuštěna v oblasti SF Bay Area – tedy podobně jako kdysi Craigslist, který dost dobře mohl nabízet totéž, co nyní RedBeacon.

Zajímavý je hlavně princip fungování služby – zákazník zadá profil práce, kterou potřebuje vykonat a kdy má být hotová. Pracovníci pak vkládají do systému své nabídky, ze kterých si ve finále zákazník vybere.

RedBeacon ale nebyl jediný zajímavý startup, který se na TC50 představil.

Desítka, kterou se vyplatí sledovat

threadsyThreadsy – Kompilátor veškeré komunikace z emailu a sociálních sítí do jednoho místa. Oproti velmi podobnému FriendFeedu se liší zahrnutím emailu a širšími možnostmi filtrování.

anyclipAnyClip – Diváci tento projekt zvolili nejlepším projektem prezentovaným na TC50. Dovede vyhledávat v teoreticky jakémkoliv filmu momentky se zajímavou hláškou nebo akcí, to vše podle tagů, které tvoří sami uživatelé.

citysourcedCitySourced – Mobilní aplikace, která dovoluje obyvatelům městských částí živě hlásit na příslušný úřad problémy každodenního typu – například vymletý asfalt nebo graffiti na fasádě.

imoiMo – Změňte svůj iPhone nebo iPod Touch v herní PC ovladač! Opravdu zajímavý koncept, který přináší možnosti akcelerometru na PC.

seatgeekSeatGeek – Zajímavá služba, zatím určená jen pro americký trh. Dokáže odhadnout fluktuaci cen přeprodávaných lístků na koncerty, sportovní utkání atd. v závislosti na řadě faktorů, například počasí. Dosahuje až 80% přesnosti.

crowdflowerCrowdFlower – Pomocí této služby mohou firmy najímat pracovníky na manuální práci a hodnotit jejich výsledky (!!). Jde o crowdsourcovanou záležitost, její úspěch tak závisí především na počtu zúčastněných. (více o crowdsourcingu v článku: Crowdsourcing: cesta i pro agentury a velké zadavatele?)

trollimTrollim – A opět jedna crowd-based služba. Na Trollimu spolu soutěží kodéři napříč celým světem a jejich výsledky jsou okamžitě viditelné. Šikovné při najímaní programátorů.

clickerClicker – Televizní vysílání se pomalu přesouvá online a Clicker to reflektuje. Dovede vyhledávat v online seriálech a TV show, přičemž filtruje také na základě kvality sdíleného videa.

thooraThoora – Nový pohled na RSS čtečky. Thoora filtruje obsah jednak na základě uživatelských preferencí, ale především podle míry “sociální interakce” – tedy nakolik je daný článek linkovaný, diskutovaný…

cocodotCocodot – Chcete slavit? Cocodot usnadňuje plánování oslav napříč řadou platforem, od čistě online po tištění pozvánek doma nebo u profesionálních tiskáren.

 

Jediný český zástupce: OnTheRoad

 

on the roadNa TC50 se představil i jeden český zástupce – OnTheRoad.to: elegantně řešená platforma pro sdílení zážitků a multimédií z cest. Za projektem stojí Michal Bláha, jeden ze zakladatelů portálu Atlas.cz.

Na jejich cestu na konferenci a zážitky přímo z místa se můžete podívat v jejich speciálním cestopise techcrunch50.ontheroad.to

 

Líbil se vám článek? Staňte se fanouškem Těch internetů na Facebooku, nebo si nás přidejte do RSS čtečky

 

Total
0
Shares
Další články