Taxify získává pro boj s Uberem 175 milionů dolarů. Je díky tomu dalším evropským jednorožcem

Uber bojuje po celém světě s různými konkurenty. V Evropě a Africe představuje největšího soupeře estonské Taxify, které nyní dostává do dalších bojů pořádnou finanční injekci. Nová investice vedená německou automobilkou Daimler vynesla Taxify 175 milionů dolarů (3,9 miliardy korun) a vytvořila z něj mimo jiného dalšího evropského jednorožce. Tedy firmu s hodnotou přesahující 1 miliardu dolarů.

Přepravní aplikace Taxify má dnes ve více než 25 zemích, kde funguje, deset milionů pasažérů a půl milionu řidičů. Úspěchy sklízí především ve střední a východní Evropě a také ve velkých afrických městech. Právě v těchto oblastech představuje největší konkurenci pro Uber, který působí globálně.

Nyní důvěru do rostoucího estonského startupu vložila spolu s dalšími investory německá automobilka Daimler, která zřejmě ví, co dělá. Ve svém investičním portfóliu již totiž několik online taxi služeb má. A všemi vlastně konkuruje zmíněnému Uberu. V Německu je většinovým vlastníkem významného hráče MyTaxi, který působí také v Británii, Irsku a Španělsku. Ve Francii zase investuje do Chauffeur-privé a na Blízkém východě do služby Careem.

Markus Villig, CEO a spoluzakladatel Taxify

Znovu investuje i Didi Chuxing

Nyní skrze novou investici přidává Daimler další službu, která mu pomůže dosáhnout na další trhy, v nichž operuje právě Taxify. Do estonského startupu spolu s německým obrem investovali také evropský venture fond Korelya Capital nebo spoluzakladatel TransferWise Taavet Hinrikus. Všichni se přidali k několika stávajícím investorům, mezi nimiž je i čínský Didi Chuxing, kteří dohromady složili 175 milionů dolarů.

„Jsme na misi budovat budoucnost mobility a je skvělé mít podporu od investorů jako Daimler a Didi,“ uvedl CEO a spoluzakladatel Taxify Markus Villig. „Tohle je teprve začátek, protože stále více lidí už nebude vlastnit auta a raději zvolí přepravu na vyžádání,“ dodal.

Jedná se přitom teprve o druhou významnou investici, kterou Taxify získalo. Přepravní platforma dosud měla na kontě 2,4 milionu dolarů v rámci seedu a z loňského roku blíže nespecifikovanou částku právě od zmíněného Didi. Druhá investice už je ovšem o poznání větší a mimo jiné přináší Taxify status jednorožce, tedy startupu s miliardovou valuací.

S novou investicí a silným partnerem v zádech (Daimler bude mít svého zástupce v představenstvu startupu) bude zajímavé sledovat, jak se bude Taxify dále rozvíjet. Uber je nadále v globálním měřítku mimo Čínu největším hráčem, ale estonský vyzyvatel by ho mohl minimálně v regionech, kde je silný, v blízké době potrápit.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Startup Empatica v Praze ukázal budoucnost sdílení emocí

Jak bude vypadat vaše běžné ráno za deset či patnáct let? Automatické hodinky vás probudí v nejlepší možnou chvíli v závislosti na kalendáři a kvalitě spánku, vybavení domácnosti se samo včas aktivuje a na sociální média se nasdílí první várka informací včetně toho, jak se zrovna cítíte. Alespoň podle Roberta Scobla, který považuje soukromí za přežitek. Jednou ze součástí jeho vize je také italský startup Empatica.