Taxify získává pro boj s Uberem 175 milionů dolarů. Je díky tomu dalším evropským jednorožcem

Uber bojuje po celém světě s různými konkurenty. V Evropě a Africe představuje největšího soupeře estonské Taxify, které nyní dostává do dalších bojů pořádnou finanční injekci. Nová investice vedená německou automobilkou Daimler vynesla Taxify 175 milionů dolarů (3,9 miliardy korun) a vytvořila z něj mimo jiného dalšího evropského jednorožce. Tedy firmu s hodnotou přesahující 1 miliardu dolarů.

Přepravní aplikace Taxify má dnes ve více než 25 zemích, kde funguje, deset milionů pasažérů a půl milionu řidičů. Úspěchy sklízí především ve střední a východní Evropě a také ve velkých afrických městech. Právě v těchto oblastech představuje největší konkurenci pro Uber, který působí globálně.

Nyní důvěru do rostoucího estonského startupu vložila spolu s dalšími investory německá automobilka Daimler, která zřejmě ví, co dělá. Ve svém investičním portfóliu již totiž několik online taxi služeb má. A všemi vlastně konkuruje zmíněnému Uberu. V Německu je většinovým vlastníkem významného hráče MyTaxi, který působí také v Británii, Irsku a Španělsku. Ve Francii zase investuje do Chauffeur-privé a na Blízkém východě do služby Careem.

Markus Villig, CEO a spoluzakladatel Taxify

Znovu investuje i Didi Chuxing

Nyní skrze novou investici přidává Daimler další službu, která mu pomůže dosáhnout na další trhy, v nichž operuje právě Taxify. Do estonského startupu spolu s německým obrem investovali také evropský venture fond Korelya Capital nebo spoluzakladatel TransferWise Taavet Hinrikus. Všichni se přidali k několika stávajícím investorům, mezi nimiž je i čínský Didi Chuxing, kteří dohromady složili 175 milionů dolarů.

„Jsme na misi budovat budoucnost mobility a je skvělé mít podporu od investorů jako Daimler a Didi,“ uvedl CEO a spoluzakladatel Taxify Markus Villig. „Tohle je teprve začátek, protože stále více lidí už nebude vlastnit auta a raději zvolí přepravu na vyžádání,“ dodal.

Jedná se přitom teprve o druhou významnou investici, kterou Taxify získalo. Přepravní platforma dosud měla na kontě 2,4 milionu dolarů v rámci seedu a z loňského roku blíže nespecifikovanou částku právě od zmíněného Didi. Druhá investice už je ovšem o poznání větší a mimo jiné přináší Taxify status jednorožce, tedy startupu s miliardovou valuací.

S novou investicí a silným partnerem v zádech (Daimler bude mít svého zástupce v představenstvu startupu) bude zajímavé sledovat, jak se bude Taxify dále rozvíjet. Uber je nadále v globálním měřítku mimo Čínu největším hráčem, ale estonský vyzyvatel by ho mohl minimálně v regionech, kde je silný, v blízké době potrápit.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Blog: Pojďme společně (po)hnojit půdu pro startupy

I když jsem za velkou louží, dění na České startup scéně sleduji velmi pozorně a mám skvělé informátory. Někdy to jsou ale věci, o kterých bych radši vědět nechtěl. Delší dobu to ve mě bublá a cítím potřebu se k událostem posledních týdnů vyjádřit. Takže jsem zpět s dalším upřímným názorem od někoho zvenčí na aktuální dění v té naší kotlině.