Tak jak je to s Chatroulette, umírá, či prosperuje?

Ještě nedávno bylo o Chatroulette slyšet všude, nyní se zdá, že po prvotním okouzlení zmizela z hledáčku nejen médií, ale i uživatelů. Službě náhodně spojující cizí lidi ke vzájemnému videochatu už dokonce někteří věští smrt, její svérázný ruský zakladatel ale kontruje opačnými zprávami. Co je tedy důležitější, rostoucí tržby, nebo klesající návštěvnost?

Zatím naposled se Chatroulette postarala o rozruch v srpnu, když se po ohlášené jednodenní přestávce spojené se spuštěním vylepšené verze bez varování odmlčela na celý týden. Navíc žádná velká vylepšení nepřišla a čísla návštěvnosti vykázala místo dynamického růstu poměrně strmý propad. Zatímco v době svého vrcholu se podle dat Google Analytics mohla chlubit více než děma miliony návštavníků každý den, nyní je to pouhopouhá čtvrtina tohoto počtu. A to je hodně špatné.

Na druhou stranu, půl milionu je pořád spousta lidí a nelze se divit, že princip Chatroulette spoustu lidí zaujal jen jako zábava na jeden večer. Teprve osmnáctiletý ruský zakladatel služby Andrey Ternovskiy má navíc jako vždy několik argumentů v rukávu. Služba především zahájila velké tažení proti agresivnímu sexuálnímu obsahu, který sice Chatroulette do značné míry proslavil a mnohé uživatele přilákal, ale z dlouhodobého hlediska jí také nemálo uškodil. Masivní blokování účtů se neobešlo bez důsledků, nicméně i tak se tržby podle Ternovského ke dnešku zdvojnásobily.

Po nasazení přísných kontrolních nástrojů byly zablokovány statisíce uživatelů a zatímco v minulosti bylo závadné až jedno spojení z deseti, nyní je to údajně jen jedno ze dvou set. Navíc pokud systém odhalí uživatele, který se prezentuje nevhodným způsobem, automaticky ho přesměruje na stránky společnosti Hustler, za což dostává Chatroulette patřičně zaplaceno. Musíme uznat, že tohle je hodně chytrý nápad. Přísné kontrole ovšem nyní podléhá také chat, což už běžným uživatelům vadí přeci jen více. Jedno z maximálních pěti varování před odpojením si totiž lze vykoledovat i za poměrně běžná slova jako “sexy” a podle některých diskutérů dokonce za dotaz na jméno (služba je přitom oficiálně jen pro starší šestnácti let).

Mezi ohlašovatele definitivního konce Chatroulette se postavil především portál Gawker, který si za to ze strany zakladatele služby vysloužil označení “otravná moucha”. Faktem ovšem je, že dynamický startupový růst vypadá jinak a Ternovskiy si ani při svém pobytu ve Spojených státech příliš přátel neudělal. Jak sám říká, lidi z online byznysu včetně potencionálních investorů nevybíravě odháněl a nebál se jim při tom “řict, co si o nich doopravdy myslí”. Nálepka arogantního ruského floutka proto nemohla nepřijít.

Zadrhnutí nadějného vývoje, které Gawker označuje za smutný příklad nevyužité šance, ještě nemusí být fatální. Schválně nám ale řekněte – kdy jste na Chatroulette byli naspoledy vy, pokud vůbec?

Via WSJ

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Geewa

V naší pravidelné (jak jen to jde) rubrice věnované zajímavým českým online službám s velkými ambicemi se tentokrát podíváme na zoubek herní společnosti Geewa. Má už sice pár let fungování za sebou, ale aktuálně je skvělým příkladem toho, jak včas opustit skomírající model a začít jinak a lépe.