Sucho ze země i z vesmíru: Jak aktuální počasí vytváří příležitosti pro startupy

Červen 2018 u Brna, sucho podle družice Sentinel 2, World from Space

Kdo nezačal v posledních týdnech ráno myšlenkou „to je zase vedro“, byl nejspíš na dovolené v cizině. Co je pro některé zbytečně dlouhotrvající utrpení, pro jiné se stalo obchodní příležitostí. Pozornost získávají startupy, které řeší zavlažování, zemědělství i nedostatek vody – a těch z Česka rozhodně není málo. Sucho poukazuje na skutečnost, že řešit zemědělství nebo lokální stav vody chytrými technologiemi možná vůbec nebude hloupý nápad.

Pro některé to znamená až překvapivou vlnu zájmu. I když je pravda, že ne vždy z té „správné“ strany. “Ve vztahu k aktuálnímu počasí a velkému suchu se zákazníci začínají více zajímat o zavlažovací systémy a monitoring půdní vlhkosti,” říká například Adam Zlotý, CEO startupu CleverFarm. “Je pravda, že to teď zajímá každého,” doplňuje Roman Bohovic, spoluzakladatel a CTO World from Space. Jedním dechem ale dodává – zájem monitoringu sucha je sice vyšší, zdaleka nejvíc se však zajímají novináři.

Potřebují to, ale nevědí o tom

Škála podnikání, pro které je sucho tak říkajíc živnou půdou, je poměrně široká. Zmíněný CleverFarm například slibuje jednoduchou aplikaci, která od základu změní život každému zemědělci. To znamená online senzory napojené na mobil či počítač, přehledné evidence setí i hnojení a tím i dodržování směrnic i předpovědi z nejbližších meteorologických stanic. Ale třeba taky jasná ukázka silných a slabých míst na poli díky satelitním snímkům. Právě na satelitech pak staví svůj projekt World from Space. Chytré zemědělství je jen jednou z mnoha oblastí, kde vidí své uplatnění – k těm dalším patří mimo jiné monitorování stavu městské zeleně a vyhodnocení trendů změn stejně jako sledování přeměny konkrétního města – třeba poměr zastavěné a nezastavěné plochy i sledování půdní vlhkosti.

A právě to je teď pro mnoho míst, v nichž třeba obce zakázaly napouštět bazény i zalívat kohoutkovou vodou, více než zajímavé. Jen o tom ta místa – jednoduše řečeno – ještě neví.

Pokud se totiž startupy samy s autoritami nezačnou bavit, o jejich řešení se nikdo nepřihlásí. Přestože pro mnohé to problém je. “Při diskuzi se zástupci měst jsme se setkali s nedostačující kapacitou zdrojů zalažování a proto efektivní zavlažovací plány jsou prakticky nutností,” potvrzuje Oldřich Novák za PlantControl, pár měsíců starého projektu, který využívá pro boj se suchem internet věcí. “Směrem k různým správám území jsme aktivnější my, možnosti, které nabízíme, totiž ještě nejsou moc známé,” ujasňuje Roman Bohovic

Pavel Juruš, spoluzakladatel společnosti Big Terra (součást ESA BIC), má se suchem náskok. Se startupem začal v Africe, i když počasí nebylo tím hlavním důvodem. “Tam je největší mezera v informacích a datech. Navíc je tam několik dalších faktorů, které jsou specifické – Většina afrických zemí se bouřlivě vyvíjí a to, co vypadalo ještě v před 2-3 roky jako hudba budoucnosti, např. v oblasti mobilního internetu, je najednou běžná realita. Zemědělství je pro africké země důležité – z pohledu zaměstnanosti, potravinové bezpečnosti, výživy. Přitom je tam obrovské procento mladých lidí, kteří mají chuť dělat věci jinak než předchozí generace a hledají cesty jak zvyšovat efektivitu. Jenom pro představu – výnosy na hektar jsou tam mnohdy jenom 20 – 30 % toho, na co jsme zvyklí u nás,” vypočítává.

Co se týče plánů v Česku, nechce je příliš prozrazovat. Aktuálně totiž o možnostech jedná. „Příležitostí je celá řada, spíše je to o hledání správného obchodního modelu a o vývoji pohledu lidí na fungovaní celého sektoru,“ říká Pavel Juruš. Big Terra teď rozjíždí jednání i v Jihovýchodní Asii a hledá cesty, tam spustit pilotní provoz pro monitorování růstu plodin, odhady výnosů i další služby. Dostat se na vyspělé regiony, jako je Evropa či Severní Amerika, totiž vyžaduje silné partnery a investiční zázemí. A i když se s tím zatím, jak Juruš uvádí, počítá, jde zatím jen o budoucí příležitost.

Aktuální pohled na počasí ve startupech

CleverFarm

Zákazníci mají teď spíše plné ruce práce se sklizní. Ve vztahu k aktuálnímu počasí a velkému suchu se začínají více zajímat o zavlažovací systémy a monitoring půdní vlhkosti. Díky aplikaci mohou také například plánovat, kam vyšlou na pole zavlažovací techniku, podle toho, kde pršelo naposledy.

World from Space

Zatím nesledujeme, že by aktuální počasí pro nás znamenalo více obchodních příležitostí. Může to mít ale vliv na to, ve kterých oblastech se budou satelitní informace rychleji využívat. Pracujeme se satelitními snímky, kdekoliv se ukáže vhodné využití. To znamená, že zemědělství rozhodně není jedinou oblastí, kde mají informace ze satelitních dat využití. Naopak, tď se zaměřujeme víc na samosprávy (města) a státní správu (kraje či regiony).

Big Terra

Je vidět, že si více a více lidí začíná uvědomovat, že se současný způsob zemědělství musí změnit tak, aby bylo trvale udržitelné, odolné vůči dopadům klimatické změny, a navíc pomáhalo vytvářet a udržovat krajinu, ve které chceme žít.

PlantControl

Pro nás je aktuální počasí potvrzení, že jsme se vydali správným směrem, i když samozřejmě vývoj modulárního systému je náročnější než vývoj jednoúčelové jednotky. Obecný trend vidíme právě v řešeních pro využití dešťových vod, zelených střechách a podobně.

Řešení do chlívů i včelínů

Připravit chytrá řešení pro zemědělství nejde přes noc. Startupy, o kterých hovoříme, trend vycítily dávno před českým nedostatkem srážek – počasí jim jen poskytuje dobrou příležitost, jak na sebe upozornit. Sucho podle nich není žádné překvapení. “V posledních letech nás postihuje více či méně každý rok. Mění se nejpostiženější oblast. Otázka je samozřejmě definice sucha, podstatné je ale asi to, že jsme na něj u nás nebyli zvyklí,” říká Roman Bohovic. Podle něj proto startup, který obecně poskytuje srozumitelné informace ze satelitních snímků, přemýšlel o produktu hodnotícím sucho už dlouho. “Současná situace nám pomáhá jen lépe si definovat, jak takový produkt nastavit,” ujasňuje.

Jako definici toho, že takový směr je užitečný, lze ale brát i skutečnost, že právě World from Space prošel programem Jihomoravského inovačního centra. „Trh, který by pobíral tento typ podnikání se úspěšně formuje a je velká pravděpodobnost, že rychle poroste a s ním porostou i firmy zaměřující se na produkty nebo služby spojené s udržitelným rozvojem,“ komentuje situaci seniorní konzultant JIC Martin Dokoupil.

K řešení přitom zdaleka nejsou „jen“ hnědé plochy tam, kde ještě před pár měsíci bývala louka či park. “Setkali jsme se také s využitím ve chlívech, kde je nutné prokazovat, že teplota nepřekročila určité teploty a nebyly porušeny hygienické normy pro chov. Ve včelínech teplota také nesmí přesáhnout určité meze,” ujasňuje Adam Zlotý za CleverFarm. Startup kromě toho například testuje nový senzor do půdy, který ukazuje, zda má půda skutečně dostatečnou vláhu. Přívalové deště totiž mnohdy jednoduše odtečou a půdu po sobě stále nechávají suchou. “Má to tedy velký potenciál. Senzor je v tuto chvíli již hotový, provádíme kalibraci naměřených hodnot a jejich význam pro jednotlivé pěstované plodiny. Řešíme také retenční vlastnosti půdy podle jejího typu. Jde o to, že úroveň půdní vlhkosti v různé hloubce má rozdílný vliv na jednotlivé plodiny, především kvůli kořenovému systému,” plánuje Zlotý. Startup má zatím desítky klientů a i přes současné řešení sucha ví, že nedostatek srážek samotný mu byznys nepřinese. „Spíše výkyvy počasí pro nás znamenají příležitost. Trvalé vedro ani ne. Tam je jasné, že je potřeba zavlažovat a chodit na pole kontrolovat, co se tam reálně děje,“ ujasňuje.

V PlantControl dokončují firmware a testují konektivitu. Protože jde o mladý projekt, který dali tvůrci dohromady teprve před dvěma měsíci na akci HackPrague, nasazení u zákazníka se má během pár dnů teprve dočkat. Už teď si ale tvůrci plánují široké rozšíření, kde je inspirace suchem zřejmá. “Naše řídící jednotky stavíme modulárně, tak, abychom byli schopni řídit nejen samotné zavlažování, ale i řídit využití různých zdrojů vody. Chceme poskytnout možnost integrace všech řešení pro péči o zeleň a hospodaření s vodou,” říká Oldřich Novák.

Prototyp hardware zavlažovací jednotky z PlantControl

A jak tedy startupy vidí svůj potenciál díky na aktuálnímu počasí? “Pro nás je potvrzení, že jsme se vydali správným směrem, i když samozřejmě vývoj modulárního systému je náročnější než vývoj jednoúčelové jednotky,” říká Oldřich Novák s tím, že trend vidí v řešení pro využití dešťové vody nebo třeba v zelených střechách. A dodává – díky aktuálnímu počasí je třeba hodně pracovat. Prioritou je – vedle správného fungování – rychlé nasazení.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Webnode investuje 1,5 milionu do českého startupu Survio.com

Společnost Webnode AG, provozovatel mezinárodně úspěšné služby Webnode.com, investuje 1,5 milionu korun do služby Survio.com. Ta umožňuje jednoduchou tvorbu internetových dotazníků či marketingových průzkumů a okamžité sledování on-line výsledků přímo v internetovém prohlížeči. Webnode získá ve společnosti Survio podíl 35 procent.
Přečtěte si více

5 velkých chyb při hledání investora

"Všichni investoři tvrdí, že příležitostí k investicím je málo, ale když jim pošlu svůj byznys plán, tak se ani neobtěžují odpovědět." Tradiční povzdech mnoha začínajících podnikatelů tentokrát Andreje Kisku v jeho pravidelném seriálu o rizikovém kapitálu nasměroval na téma nejčastějších chyb, které za to můžou.