StreamBee: Startup, který pomáhá herním streamerům růst pomocí dat

Počet aktivních streamerů na platformě Twitch od roku 2019 narostl ze 4,5 milionu na více než 9 milionů měsíčně. Úměrně roste i počet diváků. Twitch denně sleduje více než 30 milionů lidí. TOP streameři se stávají nejznámějšími osobnostmi na světě a jejich příjmy často dosahují šestimístných částek. Mít úspěch v tak velké konkurenci je stále obtížnější. Právě v tom chce pomáhat český startup – StreamBee.

Streaming je multimiliardový byznys

Ještě před několika lety byl streaming jen zábavou pro hardcore gamery. Od té doby prošlo toto odvětví výrazným vývojem. TOP streamer Ninja podle vlastních slov vydělává na platformě Twitch přibližně 500 000 dolarů měsíčně. Za zmínku stojí i streamer Ludwig, který streamoval celý duben 2021 bez přestávky (ano, streamoval i svůj spánek). Tento PR kousek mu vydělal 1,4 milionu dolarů. Úspěch se však netýká pouze zahraničních streamerů. Za zmínku stojí český streamer Vojtěch „Agraelus“ Fišar, který má momentálně 530 000 followerů na Twitchi a byl opakovaně zařazen magazínem Forbes mezi nejvlivnější Čechy na sociálních sítích. Způsob, jakým vyplňujeme svůj čas, se v posledních letech radikálně mění. Výraznou roli v tomto trendu hraje právě generace Y a generace Z. Stále více lidí prezentuje své záliby, dovednosti a životní okamžiky prostřednictvím sociálních sítí a online platforem. Kromě již standardizovaného obsahu, jakým jsou fotky a videa, na popularitě neustále získává živé video a streaming. Cokoliv spojené s tvorbou, včetně ekosystému kolem,můžeme zařadit do odvětví nazývaného „creator economy“. Extrémní rozmach tohoto odvětví lze přirovnat k růstu startupového ekosystému před několika lety. Tak jako dnes mohou začínající podnikatelé vytvořit webovou stránku během několika minut pomocí WordPress nebo začít přijímat platby díky službě Stripe. Velmi podobné potřeby mají dnes miliony tvůrců (Creators). Vzniká tak množství startupů, které pomáhají tvůrcům nastartovat byznys nebo tvorbu unikátního obsahu. „Jsme na rozletu creator economy a věřím, že StreamBee bude jedním z hlavních pilířů, na kterých budou tvůrci živých přenosů budovat svá impéria,“ prozradil Martin Blokša, CEO společnosti StreamBee.

Hry nejsou ztráta času

Martin a Matej se poznali před 15 lety při hraní online hry RuneScape, kolem níž časem vybudovali i úspěšnou komunitu s tisíckami členů, kterou spravovali s týmem 20 dobrovolníků. V roce 2020 spolu s Jakubem, třetím zakladatelem, odstartovali svůj první startup s názvem StreamBee.

Martin Blokša (CEO) kromě gamingu sbíral šest let zkušenosti na pozicích produktového manažera ve společnostech IBM, Mall, SAP a Economia. V tomto období začal také se streamingem na platformě Twitch, kde streamoval několik let a zažil, jaké je streamovat pro více než 1 000 diváků. Martin se v roce 2019 zúčastnil největší streamerské konference v Evropě – TwitchCon, kde zkoumal problémy streamerů a validoval koncept StreamBee. Jeho nápad se setkal s mimořádně pozitivní odezvou, což ho kromě pozvánky na VIP TwitchCon afterparty přivedlo také k založení startupu.

Matej doplňuje StreamBee tým jako CMO. Jeho poslední zastávkou byl vícekanálový helpdesk s názvem LiveAgent, kterému pomohl zdvojnásobit obrat. Jakub Blokša (CTO) je full-stack developer, který si své zkušenosti vytříbil ve společnostech AISoft, Q2 Interactive a CertiCon. Zároveň do týmu přináší své zkušenosti z esports.

Lokální gaming startup s globálními ambicemi

StreamBee je technologický startup postavený na technologiích .Net Core a React, který se zaměřuje na datovou analytiku pro streamery. Nejde však pouze o sběr dat z platformy Twitch. Data také získávají z platforem jako YouTube, Facebook Gaming, ze sociálních sítí či z vlastních zdrojů. Velmi zjednodušeně můžeme mluvit o StreamBee jako o „Google Analytics pro streamery“.

StreamBee se nezaměřuje pouze na gaming kanály, ale přistupuje ke všem žánrům streamingu rovnocenně. Kromě poskytování dat také streamerům pomáhá odpovědět na otázky jako:
● Kdy být online a jaký obsah streamovat?
● Jak zvyšovat aktivitu diváků v chatu?
● Jak zvyšovat počet followerů?
● A mnoho dalšího.

Tyto tipy pomáhají růst všem kanálům a umožňují streamerům proměnit své hobby na plnohodnotnou kariéru. Twitch momentálně využívá k monetizaci svého obsahu více než 1,5 milionu streamerů. Tým StreamBee.io již stihl posbírat několik úspěchů na lokální i evropské startupové scéně. V roce 2020 se stal nejpopulárnějším esports startupem ve WeWork Labs EU Startup Showcase, vyhráli Czech Pitch Night, stali se členy Ment2Grow a také se dostali do úzkého výběru v TOP 9 CEE early-stage startupů od FTRNW 2020.

Budoucnost v barvách StreamBee

Potenciál tohoto odvětví se odrazil i na zájmu ze strany investorů. Ve StreamBee nabrali investici v řádu vyšších milionů korun od českého fondu Lighthouse Ventures. Cílem StreamBee je stát se průvodcem streamingových tvůrců pro všechny platformy, a to od prvních diváků až po první vydělaný milion. Svůj produkt nabízejí streamerům zdarma, přičemž jejich byznys model stojí na monetizaci influencer marketingu. Svůj hlavní produkt – datovou analytiku plánují spustit koncem třetího kvartálu roku 2021. O zájmu streamerů o tuto problematiku svědčí i StreamBee Discord komunita, která má momentálně více než 1 500 streamerů a každý měsíc stabilně roste o více než 10 procent.
První produkt, který spatří světlo světa, nese název Buzz. Diváci milují své streamery, ale streameři je často vůbec neznají. Buzz oběma stranám umožní navazovat plnohodnotné konverzace prostřednictvím soukromých zpráv. Monetizace této služby pomůže vyfiltrovat diváky, kteří chtějí navázat kontakt a streameři budou motivováni k odpovědi. Buzz si první streameři budou moci vyzkoušet už za několik týdnů.

Tým StreamBee tvoří dohromady 11 lidí z celého světa. Momentálně jsou v pre-launch stadiu. StreamBee roste rychlostí světla, a proto hledá posily do svého development a grafického týmu. Chcete být součástí budování startovací dráhy pro růst streamerů? Navštivte streambee.io pro více informací.

Zdroj: StreamBee

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Video: Česká a slovenská startupová infrastruktura

Přesně po týdnu od první velké česko-slovenské konference věnované startupům přinášíme celý obsah i ve formě videa (samozřejmě kromě networkingu a raději i afterparty). Kromě startupistů si tentokrát zapitchovali i zástupci akcelerátorů, inkubátorů či různých startupových programů a dozvěděli jsme se od nich spoustu novinek.