StethoMe je chytrý stetoskop pro děti a hvězda evropské startupové scény

Jednou z aktuálních hvězd evropské startupové scény je poměrně překvapivě projekt, který cílí do segmentu zdravotnictví. Jedná se o chytrý stetoskop StethoMe, jejž ocení především starostliví rodiče.

Polská startupová scéna je na vzestupu a jedním z důkazů je i úspěšný projekt StethoMe, který již nasbíral celou řadu ocenění. Polský tým vyvinul zajímavý chytrý stetoskop určený primárně pro rodiče. Těm má pomoci vyhodnotit závažnost zdravotních obtíží svých malých ratolestí v momentech, kdy váhají, zda navštívit pediatra. Výsledky domácího vyšetření dítěte, které trpí například kašlem či ucpaným nosem lze přitom rychle a jednoduše sdílet přímo s lékařem.

Domácí diagnóza

„Malé děti často marodí s různými infekcemi dýchacích cest a je potřeba taková onemocnění diagnostikovat a odlišovat menší infekce od závažnějších problémů. V současnosti je jedinou možností navštívit lékaře, který dítě vyšetří za pomoci stetoskopu a určí další postup,“ vysvětluje význam StethoMe spoluzakladatelka startupu Honorata Hafke-Dys.

„Taková diagnostika je subjektivní a poměrně náchylná na pochybení. Výsledkem tak je nadužívání léků a antibiotik. Během následné léčby je navíc dohled nad zdravím dítěte v rukou jeho rodičů, kteří nemají k dispozici žádné diagnostické pomůcky. Pokud mají děti astma nebo chronické dýchací potíže, jejich rodiče v současné době nemají žádný nástroj, který by použili ke kontrole patologického zúžení dýchacího systému dítěte. Nemají ani možnost ověřit reakci na dané léky,“ dodává.

Autoři StethoMe se chlubí, že jejich stetoskop je prvním zařízením svého druhu, jež umožní rodičům provádět základní diagnostiku respiračních obtíží doma. Výhoda je jednak v přesnosti výsledků a hlavně v jednoduchosti a uživatelské přívětivosti.

Vyšetření poslechem je jedna z nejdůležitějších diagnostických metod při odhalování problémů spojených s respiračním systémem. Je tomu tak primárně kvůli tomu, že takové vyšetření je levné, dostupné, bezpečné a neinvazivní.

Stetoskop StethoMe vyvinutý ve spolupráci s poznaňskou lékařskou fakultou dostupnost této diagnostické metody ještě zvyšuje, protože přináší možnost udělat základní vyšetření přímo doma. Data ze stetoskopu jsou synchronizována do chytrého telefonu, kde jsou archivována a zároveň je lze jednoduše odeslat lékaři k posouzení.

Takové řešení je výhodné v tom, že uleví jak pacientům, tak i lékařům. Lékaři totiž mají více relevantních dat k posuzování respiračních obtíží, mohou analyzovat jejich vývoj a malý pacient přitom nemusí kvůli základnímu poslechovému vyšetření rovnou trávit čas v přeplněné čekárně.

Úspěchy doma i v zahraničí

Co se týče dříve nastíněných úspěchů StethoMe, tím největším je jednoznačně prvenství ve středoevropském finále soutěže Startup World Cup, které proběhlo na říjnové konferenci Startup World Cup & Summit. Polský startup díky tomu postoupil do velkého finále, které se v květnu uskuteční v San Francisku. Soutěžit se v něm bude o investici v minimální výši milion dolarů. StethoMe navíc zaujal také hlavního partnera SWCS Mayfair Assets, který se do nadějného projektu rozhodl investovat až 100 tisíc dolarů.

Vedle toho má StethoMe za sebou vysoká umístění v soutěžích Future X Healthcare, Hardware Massive, Digital Healthcare Contest 2017, Philips Innovation Challange 2016 či Nokia Innovation Challange 2016.

Oblast zdravotnických technologií je na inovace poměrně citlivá, ale dle reakcí odborníků se zdá, že by chytrý stetoskop mohl mít úspěch. Tvůrci se ostatně nebojí proklamovat, že StethoMe není žádnou chytrou hračkou, ale skutečnou diagnostickou pomůckou. Doufejme tedy, že se startupu skutečně podaří projekt zrealizovat a chytrý stetoskop dostat „na pulty“.

V současné době StethoMe dokončuje další velkou investici a pilotní testování stetoskopu má započít během následujících dvou let. Finální produkt má pak být k dispozici koncem roku 2019. Pro úspěšné uvedení StethoMe na trh však bude potřeba ještě další kolo investic.

O dostupnosti produktu na českém trhu nám spoluzakladatelka StethoMe prozradila, že chytrý stetoskop má být k dispozici v celé Evropské unii. Samotné zařízení by navíc mělo být pacientům k dispozici zdarma v rámci předplatného za tzv. „telemedicínské“ služby. Pojem telemedicína (nebo také distanční medicína) označuje poskytování medicínských služeb na velké vzdálenosti. V případě StethoMe tento termín označuje onu dálkovou diagnostiku lékařem.

Total
0
Shares
Další články