Státní startupové stamiliony jsou v nedohlednu. Projekt asi úplně skončí

Státní seed fond vzbuzoval velké emoce od počátku vlastních příprav. Kritici tak mohou být spokojeni, jeho rozjezd se totiž zase odkládá. A asi jen bůhví, jestli se nakonec vůbec rozjede. Už se ale preventivně chystá alternativa.

Stížnost, kterou na celý tendr podala vyřazená společnost Avant uspěla a rozjezd fondu se tak opět odkládá. Antimonopolní úřad po více než třech měsících rozhodování rozhodl, že vyřazení Avantu nebylo fér a ministerstvo by mělo nabídky jednotlivých uchazeči o rozdělování státních peněz přehodnotit.

To znamená další zpoždění. Ministerští úředníci si za svým postupem stojí a už podali rozklad. I tak to ale znamená minimálně další tři měsíce čekání. Jestli se to nakonec rozjede, tak kvůli zpoždění bude nutné snížit cílovou částku, abych se peníze stihly vůbec vyčerpat.

Buď to bude fofr…

Evropské peníze by se měly vyčerpat do konce roku 2015. Brusel zaplatí většinu – až 1,1 miliardy. Česká vláda, ať už bude jakákoliv, by měla dosypat už “jen” 200 milionů. “Když by se seed fond byl schopen rozeběhnout nejpozději od počátku 2014, je ještě šance, že se peníze nechají rozumně zainvestovat. Později ale šance rapidně klesá,” komentoval Lukáš Vácha, obchodní ředitel Consequ. Právě jeho firma zvítězila ve výběrovým řízením.

Parametry fondu zůstávají zatím stejné – 830 milionů pro seed, tedy pro začínající projekty, a zbytek pro venture investice do už rozjetých firem. Aby startup dostal státní peníze, musí mít už být zainvestovaný i odjinud – podíl soukromého kapitálu musí být minimálně 30 procent z celkové investice.

Jednu změnu se ale přeci podařilo prosadit. Státní investice ale už nebude směřovat jenom do mimopražských projektů. Týmu duchovního otce projektu Petra Očka se ale nakonec podařilo Komisi přesvědčit, že u internetových firem není adresa kanceláří úplně směrodatná.

…nebo se to udělá jinak

V případě, že by se úřednické procedury protáhly tak, že by už vlastně nemělo smysl fond rozjíždět, celý projekt se zruší. Podle informací Tyinternety.cz se pak podpora startupů totiž tak jako tak zakomponuje do právě finišovaného Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Ten bude od příštího roku fungovat pod zkratkou OPPIK a až do roku 2020 bude podporovat seed a venture fondy k investicím do startupů. Podobně jako to je ve všech okolních zemích.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Česká chytrá peněženka Wallet dostala finanční injekci. V budoucnu tak poradí, na čem ušetřit nebo od koho brát elektřinu

Český startup Wallet postrčí svůj vývoj. Aplikace pro správu peněz teď může sama počítat s vyšším rozpočtem. Získala finanční injekci v řádu stovek tisíc, které jí poslali Michal Illich a Martin Jiřička. Za to dostali dohromady 15procentní podíl a aplikace se chystá na řadu novinek. V budoucnu chce třeba uživatelům radit s výběrem poskytovatelů energií i se zhodnocováním jejich úspor.