Startupyard vybral týmy do nového běhu. Z Česka jsou dva

Aktuální sedmý běh Startupyardu přivítá sedm startupů z pěti zemí. Za Česko se účastní Rossum a Cryptelo, další startupy jsou především z Maďarska. Akcelerátor se zaměřuje na “Data Economy”, velká část projektů využívá umělou inteligenci.

Rossum vyvíjí umělou inteligenci, která umí analyzovat dokumenty. Učí se sama jejich uspořádání i obsah, takže odpadá složité zadávání údajů. Ulehčí hlavně velkým společnostem a jejich účetním a finančním oddělením. Navíc zajistí třeba to, že faktury jsou přístupné a použitelné okamžitě.

Cryptelo umí přenášet a ukládat data s vysokou úrovní zabezpečení. Přitom nabízí uživatelsky přívětivou formu cloudu nebo ukládání na serveru. Zaručuje, že se k informacím nedostane žádná třetí strana. Jeho kryptografický design byl navržen tak, aby splňoval bezpečnostní úroveň top secret podle klasifikace americké NSA.

Dalšími projekty jsou slovensko-litevské Feedpresso, to s umělou inteligencí optimalizuje zprávy, které se k vám dostávají. Učí se od uživatele, co ho zajímá a jakým zdrojům důvěřuje. Maďarský Chatler je poloautomatický chatovací pomocník pro značky a správce sociálních médií, kterým ulehčí a především urychlí komunikaci se zákazníky. I tento projekt se svými zkušenostmi sám učí. Beeem, další projekt z Maďarska, otevírá obchodníkům možnost prodávat přímo prostřednictvím smartphonu. Rychle vytvořené webové stránky je možné “připnout” k jakémukoliv objektu, takže se uživatelům jednoduše ukážou na smartphonech, aniž by jejich majitelé skenovali jakékoliv QR kódy či stahovali aplikace. Rakousko-maďarský Ouibring řeší problém těch, kteří si chtějí pořídit produkt dostupný jen v jiných zemích, než kde sami žijí. Spojuje nakupující s cestovateli, takže umožňuje rychlé doručení vysněného zboží. Posledním projektem je kosovské Decissio, které AI nabízí firmám k rozhodování o investicích.

Startupy se lepší

Organizátory podle jejich vyjádření příjemně překvapila kvalita přihlášek. Startupyard si zkouší dvě kola akcelerace během jednoho roku a hlásí, že ho množství i kvalita přihlášených narůstá.

K rozhovorům v akcelerátoru se dostalo 40 startupů, tedy asi třetina z víc než 120 přihlášených. To o rok dřív organizátoři za tak kvalitní uznali jen 15 procent z přihlášených projektů. Stejně jako loni i letos z Česka byla většina, výrazně naopak poklesl zájem o účast ze Slovenska.

Přihlášené startupy nejčastěji samy sebe řadily jako projekty zaměřené na marketing, data či management. Wordcloud níže ukazuje to, na čem nejčastěji pracují.

startupyard tagy startupů

startupyard startups na čem pracují

„Data se stala středobodem moderního businessu. S nárůstem jejich objemu objevujeme stále více možností jejich využití ve prospěch společnosti, ale současně čelíme stoupajícímu riziku zneužití dat proti našim zájmům a osobní svobodě. Ať se zaměříte na libovolnou oblast směřování moderní ekonomiky od blockchainu přes deep learning až po počítačové zpracování přirozeného jazyka a IoT, data leží v jádru všeho,“ vysvětlil při zahájení přihlašování obnovené zaměření programu na data výkonný ředitel StartupYardu Cedric Maloux.

Demo Day, kde se startupy budou poprvé prezentovat, proběhne 22. února v pražském Světozoru a dohlédne na něj mimo jiné Mike Butcher z TechCrunche, jeden z nejvlivnějších lidí v rámci technologického odvětví.

Total
0
Shares
Další články