StartupYard podpoří v dalším akceleračním kole šest startupů s lidským přesahem. Jsou mezi nimi čtyři české projekty

Cedric Maloux

Přední český akcelerátor StartupYard odhalil, jaké startupy podpoří v rámci svého deváté akceleračního kola, takzvaného Batch 9. Do nové kohorty startupů si český akcelerátor vybral celkem šestici projektů, která se zaměřuje na lidský přesah a porozumění lidským potřebám. Hned čtyři startupy jsou z České republiky, jeden z Velké Británie a jeden z Polska.

StartupYard vybíral ze 150 startupů ze 43 zemí a všechny měly být „společensky zodpovědným technologickým startupem“. To znamená, že při využití technologií jako strojové učení, blockchain či robotika se musí každý projekt zaměřovat také na sociální dopady. S tím souvisí hledání řešení aktuálních problémů, jako je ochrana dat, správa osobních financí, přístupnost a dokonce i léčba závislostí.

Velmi emotivní skupina

Přestože byl výběr skutečně pestrý, ve vybrané šestici, která v rámci Batch 9 získá investice potřebné pro další rozvoj, dominují české projekty. Vedle samotné investice jim StartupYard poskytuje zdarma řadu dalších služeb jako například cloudové úložiště a úhradu cestovních nákladů. Nejvíce hodnotný však může být intenzivní tříměsíční akcelerační program.

„Jeden z našich mentorů mi pověděl: toto je opravdu velmi emotivní skupina,“ říká ředitel StartupYardu Cédric Maloux. „Je úžasné investovat do firem, které mají skutečný potenciál celosvětově růst a mít pozitivní vliv na život svých zákazníků. Ve StartupYardu jsme měli to štěstí dosáhnout obého, což je skvělé pro investory i pro komunitu.“

Polský robotický projekt Turtle

StartupYard se stal známým právě pro své silné etické standardy a lidskou filozofii. V minulosti podpořit například firmy Gjirafa, Neuron soundware, Rossum nebo Cryptelo. A evidentně to funguje. Investoři jen v prvním čtvrtletí letošního roku vložili do akcelerovaných startupů 3,3 milionu eur. To je více než za celý loňský rok.

Startupy, které StartupYard vybral do devátého akceleračního kola, se poprvé veřejně představí 13. června 2018 v Praze na Demo Day v Bio Oku na Letné. Níže se na ně můžete poprvé podívat i vy.

Šestice startupů akcelerovaných ve StartupYard Batch 9:

AdiQuit (Česká republika) – e-zdraví

Miliony lidí chtějí přestat kouřit, ale nedaří se jim to vlastními silami. AdiQuit je vědecky ověřený, interaktivní mobilní asistent, který je k dispozici vždy, když to potřebujete. AdiQuit je mnohem víc než jen aplikace. Je to kapesní terapeut a jedinečný systém s finančními pobídkami, které motivují k ukončení závislosti, včetně denních peněžních odměn, slev a dalších výhod.

Blocknify (Česká republika) – bezpečnost, e-podpisy

Blocknify je další vývojový stupeň elektronických podpisů. Ten je užitečný pro každého, kdo chce podepsat smlouvu s plnou jistotou soukromí a bezpečnosti. Blocknify je jako elektronický notář, využívající blockchain k zajištění nezměnitelnosti, spolupráce a ověřování třetích stran pro smluvní účely. Na rozdíl od cloudových služeb, jako je DocuSign, Blocknify zajišťuje smlouvy a podpisy pomocí peer-to-peer sítí, aniž by je někdy vystavoval v cloudu riziku úniku dat.

Deaf Travel (Česká republika) – cestování, přístupnost, kultura

Deaf Travel je určen pro miliony neslyšících a osob s poruchami sluchu po celém světě, kteří si dnes nemohou plně užívat turistické lokality a aktivity kvůli jazykovým bariérám a potížím s četbou. Je to online platforma pro neslyšící, která poskytuje výlety s průvodcem, recenze a informace ve znakových jazycích, jež jsou pro neslyšící skutečným mateřským jazykem. Neslyšící cestovatelé díky tomu mohou využívat stejné výhody jako všichni ostatní, aniž by bylo zapotřebí drahých tlumočníků, nebo obtížně čitelných cestovních průvodců a recenzí.

Elifinty (Velká Británie) – fintech, dobročinnost

Více než 25 milionů lidí ve Velké Británii je klasifikováno jako finančně zranitelná skupina, často žijící pod tíhou dluhů a ve strachu a zmatku ohledně svých finančních možností. Elefinty vznikl pro lidi, kteří nevidí žádnou cestu z finančních problémů. Finanční umělá inteligence vám nabídne předem schválené finanční řešení pro vaši jedinečnou situaci, včetně pomoci dobročinných organizací a služeb konsolidace dluhů.

Behavee (Česká republika) – automatizace, marketing, ochrana osobních dat

Nákupní doporučení od online maloobchodníků jsou v dnešní době nekvalitní, mnohdy obtěžující; spoléhají se na historii a soukromá data zákazníků, nabízejí nepotřebné nebo nechtěné služby a zboží. Behavee je jiné: jeho doporučovací algoritmus se neustále učí na anonymizovaném chování zákazníků – s respektem k evropskému doporučení na ochranu osobních údajů GDPR – a poskytuje jedinečné „další nejlepší nabídky“ v reálném čase, při respektování soukromí a preferencí jednotlivce.

Turtle Rover (Polsko) – robotika, open-source, umělá inteligence

Inovátoři v oboru umělé inteligence a robotiky dnes čelí mnoha překážkám v oblasti testování a vývoje nových konceptů. Turtle Rover představuje řešení. Je to open-source robotická platforma, která poskytuje tvůrcům, akademickým badatelům i malým a středním podnikům veškeré nástroje, které potřebují k nasazení robotů v terénu. Turtle nabízí robustní a rozšiřitelnou „mobilní robotickou platformu“, která slouží jako základ dalších inovací, a komunitu, která podporuje a testuje nové nápady pro software a hardware.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ženy ve startupech – díl první

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Proto jsme se rozhodli představit vám některé z žen, které na současné české startupové scéně působí. Oslovili jsme jich hned 12 a každé z nich položili tři otázky - na jejich projekt, na jejich motivaci a na jejich názor na přínos žen startupové scéně.