Startupy z Y Combinatoru už získaly přes miliardu dolarů

Předním světovým akcelerátorem Y Combinator už prošly téměř čtyři stovky společností, do nichž investoři celkem investovali 1 048 274 000 amerických dolarů. Přestože čísla zkresluje několik opravdu velkých investic, stále jde o pozoruhodnou míru úspěšnosti.

Údaje zveřejnil na Twitteru spoluzakladatel programu Paul Graham. Od založení v roce 2005 prošlo Y Combinatorem 380 firem, jejichž celková hodnota je podle Forbesu odhadována na 7,78 miliardy dolarů. Právě Forbes ve svém žebříčku zařadil Y Combinator na první místo mezi světovými akcelerátory a inkubátory, následují ho TechStars na druhém a Dreamit Ventures na třetím místě.

S ohledem na celkovou výši investic připadá na každý startup Y Combinatoru v průměru 2,75 milionu dolarů úspěšně získaných od investorů. Značnou měrou se na tom podílí několik nejúspěšnějších, zejména Dropbox (257 milionů), Airbnb (120 milionů), Scribd (25,8 milionu), Disqus (10,5 milionu) a Posterous (10,1 milionu), i po odečtení jejich více než třetinového podílu ale na zbylých 375 firem stále zbývá přes 620 milionů dolarů.

Tématu startupových inkubátorů a akcelerátorů, jejich roli na trhu i úspěšnosti jednotlivých programů se Forbes věnoval už v dubnu v rozsáhlém srovnání.

Via TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rychlost, intuice a priority. Recept na úspěch Andreje Pančíka

Prizeo jako první startup s českou či slovenskou účastí prošlo Y Combinatorem, od investorů získalo v přepočtu přes 60 milionů korun a ke spolupráci přesvědčilo U2, Lady Gaga nebo Samuela Jacksona. Přesto se ho Andrej Pančík rozhodl prodat, aby se mohl věnovat jinému projektu. Služba Represent totiž má všechny jeho dosavadní úspěchy dalece překonat.