Startupy v Česku nemohou sehnat peníze, pomůže jim nový vládní fond

Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na platformě, která startupům a začínajícím podnikatelům přinese snazší přístup ke kapitálu. Platforma ponese název Národní inovační fond a bude financována zejména z evropských prostředků. Průzkum MPO mezi desítkami mladých firem ukázal, že stále mají problém získat financování na svůj vznik a rozvoj.

Za několik posledních let se startupové prostředí v České republice změnilo k nepoznání – vzniklo několik podnikatelských inkubátorů a akcelerátorů, čím dál tím více zkušených lidí se věnuje mentoringu.

Jenže v určitých ohledech Česko stále zaostává za vývojem v zahraničí. Zakládání startupů u nás stále není jednoduché, zejména v případě náročných inovativních řešení je problémem získat velikou počáteční investici. „Právě omezená možnost obdržet finanční injekci v raných fázích podnikání brzdí vývoj mladých inovativních firem,“ uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Nefunkční trh rizikového kapitálu

Z dotazníkového šetření, které si nechalo MPO vypracovat, vyplynulo, že své investice muselo omezit celých 70 procent oslovených podnikatelů. V prvních letech od založení firmy se jejich investice pohybovaly do maximální výše 5 milionů korun.

Dosavadní financování startupů je následující:

  • 46 % vlastní zdroje bez doplnění cizími zdroji;
  • 22 % firem získalo prostředky od rodiny, přátel a známých;
  • 9 % business angels;
  • 7 % banky.

Na základě průzkumu se jako nefunkční ukázal trh rizikového kapitálu. Ten jako zdroj označil pouze jeden respondent z celkových 64. Jednou z příčin tohoto stavu je podle MPO fakt, že české fondy rizikového kapitálu investují v průměru do mnohem větších projektů než jinde v Evropě. „Zatímco průměrná výše investice rizikového kapitálu je v Evropě 1,3 milionu eur, v České republice je to 2,3krát více – 3,2 milionu,“ uvádí ve své zprávě.

 

Zdroj: Flickr.com, erikaow, startup-library
Zdroj: Flickr.com, erikaow, startup-library

Vzniká Národní inovační fond

Výsledky donutily ministerstvo zahájit přípravu platformy pro koncepční financování začínajících podnikatelů – Národní inovační fond (NIF). „Stát by se měl stát katalyzátorem tvorby tvořivého podnikatelského ekosystému, který podpoří soukromou iniciativu,“ tvrdí MPO.

NIF se plánuje zaměřit také do oblastí, které jsou v současnosti finančně pokrývány jen okrajově – prototypové fáze a high-tech obory mimo ICT s delší dobou návratnosti. „Podpora startupů je nezbytná, chceme-li zvýšit budoucí konkurenceschopnost České republiky,“ uvedl k tématu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Vznikající fond bude financován z velké části z evropských strukturálních fondů, další prostředky dodají soukromí investoři prostřednictvím fondů rizikového kapitálu nebo podílu v jednotlivých investicích.

Startup Summit 2015

Zdá se vám to jako zbytečný zásah státu, nebo je podpora malých a progresivních firem od MPO zajímavá? Nejen zdroje peněz startupy řešit potřebují. Kde berou nápady a podporu osobnosti stojící za Slevomatem, Rohlíkem, CREDO Ventures, SocialBakers, Miton nebo CDN77? O investicích a rizikovém kapitálu i principech za úspěchem těchto firem budou hovořit na letošním Startup Summitu, všechno o vyzrálém letošním ročníku najdete tady.

Total
0
Shares
Další články