Startupy se můžou těšit na nový zdroj peněz od malých investorů. Projekt Fundlift rozjíždějí Rockaway a Roklen

První equity crowdfundingová platforma se otevírá na českém trhu, a to už na jaře. Skupina Rockaway a finanční skupina Roklen Jana Klenora spouštějí platformu Fundlift.cz. Další způsob, jak nadějné tuzemské firmy můžou získat peníze. A to v podobě “skutečných investic”, jak říkají tvůrci.

První equity crowdfundingová platforma se otevírá na českém trhu, a to už na jaře. Skupina Rockaway a finanční skupina Roklen Jana Klenora spouštějí platformu Fundlift.cz., další způsob, jak nadějné tuzemské firmy můžou získat peníze. A to v podobě “skutečných investic”, jak říkají tvůrci.

Česko tak dorovnává svět, kde už taková možnost funguje. “Nejedná se ani o dary, ani o předplatné, ale o skutečné investice. Dává tak investorům způsob, jak podpořit začínající firmy a zároveň zhodnotit své peníze,” říká Andrea Lauren, Managing Director skupiny Roklen.

My víme, co uspěje

Před spuštěním proběhne výběr projektů a firem, které na platformě nabídnou možnost podpořit jejich obchodní záměr a investovat do nich. „V první vlně chceme začít s projekty z oblasti internetu a nových technologií, protože jde o oblast, ve které sami podnikáme a dokážeme tak vybrat projekty, které mají reálnou šanci uspět,” říká Jakub Havrlant, zakladatel skupiny Rockaway. Zároveň jde o obor, kde je podle něj Česko na světové úrovni konkurenceschopné. Jiné oblasti přijdou ke slovu v další fázi.

Samotný crowdfunding je v Česku oblíbený a dokázal projektům poslat desítky milionů korun. Nejúspěšnější Warhorse Studios je díky tomu za vodou. Tvůrci tak čekají, že nová investorská možnost si získá popularitu, i když ve světě je na equity crowdfunding různý názor. Samotné sbírání peněz od davů – tedy crowdfunding – je ale bezesporu úspěch:

Massolution: Zpráva o crowdfundingovém sektoru, 2013. Podle Fundlift.cz
Massolution: Zpráva o crowdfundingovém sektoru, 2013. Podle Fundlift.cz
Massolution: Zpráva o crowdfundingovém sektoru, 2013. Podle Fundlift.cz
Massolution: Zpráva o crowdfundingovém sektoru, 2013. Podle Fundlift.cz

Equity crowdfundingová platforma za peníze poskytuje přímý obchodní podíl, akcie nebo jiné cenné papíry konkrétní společnosti. Investoři – ti drobní i profesionální – tak nekupují “jen” produkty nebo služby, ale část firmy. A získají možnost pozdějšího zisku.

Celý proces je regulovanou aktivitou na kapitálových trzích. Investice budou probíhat přímo prostřednictvím obchodníka s cennými papíry Roklen, a celý proces bude regulován Českou národní bankou.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Komu pomohl a koho přilákal Startup Summit 2013 (infografika)

Mike Butcher z TechCrunche to na Startup Summitu rozjížděl pekelně a svou svéráznou metodou kombinující poučení a týrání obohatil návštěvníky i moderátora. Rozhodně ale nebyl jedinou zajímavou postavou, která se na akci objevila. Dali jsme dohromady nejen čísla, ale také pár konkrétních success stories a novinek, a ve spolupráci s jedním z hlavních partnerů akce, kterým je Seznam.cz, jsme je přetavili do infografiky.