StartUpStart najde investora startupům s globální myšlenkou i menším regionálním projektům

Nápadů je na světě spousta. Na úspěch ale můžete pomýšlet až ve chvíli, kdy seženete potřebné investice na jejich realizaci. Možností, jak získat pro svůj projekt či startup peníze, existuje nespočet. Nejnověji to můžete zkusit na platformě StartUpStart, jež má ambici svět startupů a investorů sbližovat.

V principu je StartUpStart vlastně velmi jednoduchý. Pod jednou střechou sdružuje projekty hledající investice pro start či rozvoj svého podnikání. Na druhé straně pak buduje rozmanitou paletu investorů, jimž dané investiční možnosti nabízí. Při běžném pohybu na trhu by totiž na sebe tyto dvě strany často vůbec nenarazily, což je podle zakladatelů platformy škoda.

„Sami jsme pro svůj projekt hledali investora, takže jsme si celým tím procesem prošli a víme, že to není úplně snadné,“ vzpomíná na své podnikání Michael Kabát, který měl se svými kolegy ke startupům vždy blízko. „My jsme startupům vždy do jisté míry pomáhali. Řešili jsme s nimi prakticky všechno – weby, ochranné známky, loga. Všechno kromě financí. Ty projekty pak ale za námi začaly chodit s tím, že by nakonec potřebovaly doporučit právě ještě nějakého investora.“

Myšlenka na vznik platformy, která by především startupům celý proces usnadnila, se tak vlastně zrodila sama. „Měli jsme kontakty na některé investory a ještě před vznikem celé té platformy se nám podařilo několik projektů s investory úspěšně propojit. V tu chvíli přišel definitivní impuls, že dělat něco takového má smysl,“ vzpomíná Kabát.

StartUpStart.cz

Vstupní brána do světa startupů a investic

StartUpStart je v provozu od poloviny října, tedy necelé dva měsíce, a tak je teprve v začátcích. Chce ale rychle růst a stát se na startupovém poli relevantním hráčem. „Naším cílem je stát se místem, odkud bude začínat cesta jednotlivých projektů do světa investic. Když někdo bude potřebovat v tomto ohledu třeba jen poradit, nebo bude rovnou hledat investici, aby ho jako první místo napadl StartUpStart,“ popisuje ambice další spoluzakladatel Jiří Novotný.

Slovo „projekt“ zmiňuje záměrně, i přes název platformy se totiž StartUpStart rozhodně nechce omezit jen na typické startupy. Prostor tu má prakticky každý, ať už je to menší regionální projekt, nebo myšlenka s globální ambicí.

„Hodně se nám líbí regionální projekty. Řešíme teď nějakých deset nebo dvanáct projektů a jen dva z nich jsou pražské. My tu v Praze totiž žijeme v nějaké bublině, kde máme představu, co dělat, když chceme najít investora. Jak ale vyjedeme mimo Prahu, získáváme na to úplně diametrálně odlišné reakce,“ přiznává Michael Kabát. Lidé s menšími projekty mimo velká centra jsou za každou radu vděční a StartUpStart i takovým dokáže zajistit víceméně „startupové financování“.

Zleva Michael Kabát, Filip Vašulín, Michal Boháč a Jiří Novotný

„Vyloženě startupové teď máme dva tři projekty. Ostatní jsou jinak zajímavé projekty, které třeba nespadají do portfólií velkých venture fondů, ale jinému investorovi mohou skvěle zapadnout do jeho aktivit,“ popisuje myšlení za celým projektem Kabát. Příkladem je jejich aktuálně dojednávaná investice do projektu z alkoholového byznysu, který je mimo hlavní investiční trendy. Přesto na StartUpStartu vhodného investora nalezl.

Musí to dávat smysl

Zároveň je třeba zdůraznit, že na StartUpStart rozhodně nemůže jen tak ledajaký projekt. Celý tým si zakládá na tom, že každý projekt pro prezentaci investorům perfektně připraví. To znamená, že každý, kdo se na StartUpStart hlásí, musí vyplnit velice podrobný dotazník, tzv. Starter, kde svůj projekt kompletně představí. Ve výsledku je to vlastně klasický pitch deck.

„Když to někdo se svým projektem myslí vážně, nikdy pro něj nebude problém Starter vyplnit. Když si někdo není jistý a má v projektu hluchá místa, dotazník nejspíš nevyplní. Když bychom se ho ale na to nezeptali my, udělá to za dva týdny investor, a tak dbáme na to, aby bylo vše kompletní,“ říká Novotný. Při sumarizaci všech klíčových dat se navíc často ověří, zda daný projekt vůbec dává smysl.

StartUpStart je ochoten projektům s vyplňováním Starteru pomoci. To je jednak často velmi dobrá služba pro samotné projekty, ale především z toho pak těží investoři, druhá nedílná součást celé platformy. „Máme aktuálně kolem čtyřiceti investorů a jejich škála je opravdu široká. Jsou to lidé od čtyřiadvaceti do sedmdesáti let, tedy jak mladí aktivní lidé, kteří čerstvě vydělali peníze a mají široká portfolia, tak podnikatelé, kteří vydělali spoustu peněz třeba v 90. letech a teď hledají investiční příležitosti,“ vypočítává Kabát.

Skutečně rozmanitá paleta investorů potvrzuje ambici, že investora by měl na StartUpStartu teoreticky najít každý projekt. Zatím jde především o jednotlivce, ale StartUpStart se v tomto ohledu nechce nijak omezovat a plánuje navázat spolupráci také s VC fondy a dalšími, aby byla jeho nabídka co nejpestřejší. „Nechceme se zaměřovat jen na angel investory, protože každý projekt se nachází v různé fázi a potřebuje jiný typ investice,“ dodává Novotný.

Symbolické poplatky

Vzhledem k tomu, že lidé stojící za StartUpStartem moc dobře vědí, jak složité je dnes pro svůj nápad sehnat peníze, je platforma k hlásícím se projektům vstřícná i z finančního hlediska. Projekt na StartUpStartu můžete vystavit už od 490 korun za měsíc. Předplacení výhodnější pozice na půl roku vyjde na 1 900 korun a pokud se vám podaří touto cestou sehnat investora, nic dalšího vás to nestojí.

Většinu poplatků tu tak přebírají investoři. Účast v investorském klubu StartUpStart nyní vyjde na 10 tisíc korun ročně, později se cena zvýší na 25 tisíc korun ročně. Podle zakladatelů je ale i tato částka pro investory především symbolická.

„Pro investora to je zhruba 2 200 korun na měsíc, které utrácí za to, že pro něj někdo něco dělá. Kdyby řešil nějaký scouting po vlastní ose, vyšlo by ho to na mnohem víc peněz,“ vysvětluje Jiří Novotný, proč dává StartUpStart smysl také pro investory. Pro celou platformu je pak zajímavější provize z úspěšně zprostředkované investice. V závislosti na výši investované částky z ní jde StartUpStartu tři až deset procent. Provize je tedy čistě finančního rázu, nikoliv podílová.

V nejbližší době můžeme očekávat, že se StartUpStart začne plnit dalšími a dalšími projekty. Majitelé platformy přiznávají, že mají velký zájem právě o projekty, které neprošly sítem velkých venture fondů a dalšími různými „výběrovými řízeními“. Přesně pro takové projekty je StartUpStart stavěný.

„U venture fondů a dalších je obrovská úmrtnost projektů, o které máme velký zájem. Když nezapadnou do portfólia nějakého fondu, neznamená to, že nemohou získat investici jinde a krásně růst,“ míní Kabát. Druhá oblast, na níž se chce s kolegy zaměřit, jsou coworkingové prostory.

„Coworky pro nás taktéž představují doslova líheň projektů, jež nás mohou využít. Začíná tam většina projektů, když v začátcích nemají investora, takže pro nás dává smysl působit i tam. Začínáme nyní spolupracovat s Impact Hubem a rádi navážeme další spolupráce,“ doplňuje Novotný.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jsou české startupy připraveny vyrazit do světa? Ověří to v půlce května Startupbootcamp

14. května se pražský Node5 otevírá startupům, které chtějí zkusit svou připravenost vybudovat špičkový produkt a stát se vůdčími firmami ve svém odvětví. To je totiž cíl výcvikového programu Startupbootcampu. Celková hodnota účasti v programu je hodnocena na více než 400 000 eur. Jde totiž o kancelářské prostory, mentoring, peníze a důležitá možnost prezentovat se před investory.