StartupJobs Report 2017: Startupy sázejí na umělou inteligenci, virtuální realitu a kryptoměny

Startupy sázejí hlavně na technologie. Vyplývá to ze zaměstnanců, jež v loňském roce nabíraly přes portál StartupJobs.cz, který právě mladým firmám pomáhá v hledáním nových posil. Startupy se zaměřovaly především na umělou inteligenci, virtuální i rozšířenou realitu, big data, kryptoměny a blockchain.

Téměř polovina (49 %) nově vypsaných pracovních míst těchto firem je zaměřena na programátory. Obecně startupy hledají především technicky zaměřené zaměstnance. Jen 11 % hledaných lidí je zaměřeno na marketing, 7 % na manažerské posty, 6 % na obchodníky a 5 % na administrativu.

Praha a Brno jako hlavní centra

Na druhé straně zájemců o práci je přitom naopak nejvíc právě z marketingu (přes 28 %). Téměř pětina uchazečů (18,2 %) má zájem o manažerské pozice, 17 % lidí by se rádo uplatnilo v administrativě. A jen malá část zájemců o práci aktivně vyhledává nabídky spojené s programováním a technicky zaměřenou prací.

Přes polovinu mladých firem hledá zaměstnance na plný úvazek, ale meziročně roste také zájem o zaměstnance externí či zaměstnance pracující vzdáleně. Většina nabídek práce ve startupech se zaměřuje na Prahu a Brno, které dohromady tvoří zhruba 80 % všech nabídek. Dalším nejvýznamnějším městem z pohledu nabídek práce je Ostrava (2,5 %), část pozic je možné vykonávat z celé republiky (3 %) a zbylé pozice jsou rozloženy mezi řadu dalších lokalit po celé zemi.

„Rok 2017 byl pro StartupJobs.cz rekordní, a to hlavně pohledem na přivedené zájemce. I přes klesající nezaměstnanost a obecně diskutovaný nedostatek pracovních sil je velmi příjemné vidět, že zájem o práci ve startupech naopak roste o desítky procent. Do startupů se dostává stále více kvalitních lidí, což akceleruje jejich růst,“ říká Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.

Celý Startup report za rok 2017 najdete v PDF zde.

Total
0
Shares
Další články