StartupJobs: koronavirus startupy nepoložil, shánějí nové lidi

Momentálně se nachází na portálu StartupJobs 850 otevřených pozic. Stejnou dobou v roce 2019 jich bylo 877, takže nynější stav je velice podobný minulému roku, kdy Česká republika zažívala ekonomickou konjunkturu.

Data svědčí o tom, že na technologicko-digitální svět startupů pandemie covidu-19 nedolehla takovou silou jako na jiná odvětví. Dalším faktorem, který ukazuje na příznivou situaci v této oblasti, je fakt, že StartupJobs v září evidovalo největší nákupy kreditů za svoji osmiletou historii, říjen byl pak druhým nejúspěšnějším měsícem v tomto ohledu. Kredity firmy využívají na publikaci pracovních nabídek a nákup dalších doplňkových služeb na portálu. I počet zájemců o práci ve startupech roste, největší zájem byl v květnu, kdy se na jednu pozici hlásilo v průměru 14 uchazečů. Pro porovnání v listopadu minulého roku to bylo osm zájemců, nyní je to 10. 

Z aktuální čísel jasně vidíme, že výhledy jsou přinejmenším pozitivní. Startupy potřebují nové lidi a je vidět, že i uchazeči mají zájem o práci v tomto odvětví. Koronavirus změnil pohled spousty lidí na to, jak je možné vykonávat pracovní povinnosti. Právě technologie a digitalizace hrají v tuto chvíli hlavní roli a startupy jsou hlavním motorem inovací. Je běžnou praxí, že když se ořezávají budgety, tak marketingová oddělení jsou ta, která to pociťují jako první. Avšak marketingové pozice jsou u nás momentálně na druhém místě, hned po samotném vývoji, takže určitě nemůže hovořit a velké krizi, uvedl Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Koho firmy hledají?

Největší zájem je o pozice ve vývoji, ty v říjnu tvořily 53 % celkové poptávky na StartupJobs. Na druhém místě je zájem o marketéry, ti tvoří necelou pětinu nabídek (19,1 %). 14,2 % inzerátů shání manažery. Další je pak administrativa 8,2 % následuje jí analytika 5,3 %. Spoluzakladatel se hledá v 0,3 % případů.

Brno žije, startupy se rodí i v Ostravě

Brno je na druhém místě v počtu startupů a počtu nabídek v ČR. Procentuální zastoupení nabízených pozic kopíruje celorepublikový trend. Od začátku roku brněnské firmy publikovali 1362 nových pracovních míst.

Kromě Prahy a Brna, které jsou kolébky startupů u nás, se začíná ozývat i Ostrava. Rodí se zde nové velice ambiciózní startupy. Od začátku roku zde byl zájem o 168 nových lidí. Počítáme s tím, že se číslo bude neustále zvyšovat, protože poptávka po digitalizaci a technologiích v následujících letech poroste,  řekl Mikschik.

Zdroj: StartupJobs

Total
0
Shares
Další články