Startupisti a korporace konečně na jedné hromádce: Propojil je Startup Summit 2015

Propojit dvě zdánlivě vzdálené skupiny lidí – startupisty a osobnosti z korporací – si stanovil za cíl letošní Startup Summit. Na pódiu vystoupili lídři domácí startupové scény, investoři i osobnosti z velkých firem… a titíž také zasedli v hledišti. Jak se letošní ročník povedl a nakolik splnil očekávání?

Propojit dvě zdánlivě vzdálené skupiny lidí – startupisty a osobnosti z korporací – si stanovil za cíl letošní Startup Summit. Na pódiu vystoupili lídři domácí startupové scény, investoři i osobnosti z velkých firem… a titíž také zasedli v hledišti. Jak se letošní ročník povedl a nakolik splnil očekávání?

Temné SaSaZu

Letošní Startup Summit zorganizovaly Tyinternety společně s vydavatelstvím Mladá Fronta a od počátku dávala konference najevo vysoké ambice. Prostředí klubu SaSaZu je pro podobné akce neobvyklé: velký sál s bary po obou stranách, členitým prostorem a množstvím zákoutí se hodil pro networking, a i když ne každému vyhovoval temný sál, kombinace to byla působivá.

„Velké firmy trpí zkostnatělými procesy a demotivací zaměstnanců, startupy pak mají skvělé lidi, ale nedokonalé byznys modely. Jejich spoluprací mohou vznikat zajímavé synergie,“ vystihl na úvod hlavní leitmotiv moderátor Martin VeselovskýDVTV, který akcí provedl. Na pódiu posléze vystoupily známé osobnosti (bylo jich na těch pár hodin vlastně až dost) jak sólově, tak v panelech, a hovořily o inovacích i lákání talentů.

startup_summit_2015_ (2)

Inspirace z korporací i ze sportu

Filip Dřímalka, majitel EF1 a zakladatel Know How Klubu, hovořil o tom, jak úspěšně zavádět a realizovat digitální inovace pro zefektivňování procesů. Doporučil začít spoluprací v marketingu a sales, nabídnout „ubytování“ u sebe ve firmě, aby probíhala výměna know-how.

O svých zkušenostech s inovacemi promluvila i Andrea Hepnerová, výkonná ředitelka českého SAPu, což je firma, která celosvětově spolupracuje s více než 2 tisíci startupy. SAP přivezl také kamión nabitý technologiemi, který byl přistaven před SaSaZu, kde si každý mohl prohlédnout, co vše tahle korporace nabízí.

Tomáš Budník z O2 sice nepředstavil novou Wayru (jak se prý čekalo), zato poskytl vhled do nového přístupu své firmy ke spolupráci se startupy v podobě partnerství. „Máme ekosystém, zákazníky, prostředí, nabízíme platformu, rozhraní, API, SIM karty a podporu našich HW týmů, jen přijďte s obchodním modelem,“ vysvětlil Budník změnu v uvažování O2. Jako příklad uvedl možnost předinstalovat aplikaci do prodávaných mobilních telefonů. Celkově vypadá iniciativa nazvaná Bolt jako svěží vítr ve spolupráci korporací a startupů.

Největší ohlas publika sklidil ale paradoxně Marian Jelínek, český hokejový kouč, který se ve své prezentaci nevěnoval byznysu, ale motivaci a blahobytu. „Stáváme se pohodlnými, nechceme vystupovat z komfortní zóny,“ popsal Jelínek problém současného vyspělého světa. Stejné principy, které platí pro udržení prvenství na ledě, se dají aplikovat i na podnikání, za což ho publikum potleskem dokonce vyvolalo zpátky na pódium. Pokud se chcete podívat, s podobným keynotem vystoupil loni na TEDx. Stojí to za to.

startup_summit_2015_ (3)

Praktický boj na ukázku

Osvěžením sólových vystoupení byly postupně dva panely a jeden pitch. V něm se na pódiu utkalo osm startupů ve formátu tříminutové prezentace a tříminutového grilování investory. Provedl jím Ondřej Aust, hodnotili zkušení investoři Ondřej Bartoš, Tomáš Matějček, Petr Borkovec, Dušan Zábrodský a Adam Kočík. Nutno dodat, že organizátoři vybírali více než z 90 (!) přihlášených startupů, a celá finálová osmička působila profesionálně, posuďte sami: AirSenso, SimpleJohn, AgentBalanceFlydeo, BiletoLegitoSQLdep a Valuto.

Porotu nejvíce zaujaly nástroj pro prodej a validaci jízdenek Bileto, online směnárna Valuto a SQLDEP, který vizualizuje datové toky ve velkých SQL databazích. Ti se podělí o kredit 20 tisíc korun u PR agentury Fenek^^ a roční předplatné magazínu Monty Rich.

Panely: málo času, hodně myšlenek

Nedalo se natahovat do nekonečna, a tak byl znát omezený čas u navazujícího Panelu investorů, kde zasedli ti výše uvedení. Panel měl osvětlit, co od startupů čekají, a jejich interakce zůstávala na povrchu. Při 30 minutách pro 6 osobností těžko se divit. Díky delšímu rozsahu můžete lepší vhled do venture capital byznysu zažívat pravidelně na VŠE.

Naopak i při podobně dlouhém čase zaujal Founders panel moderovaný Patrickem Zandlem, kde se o svých zkušenostech s korporacemi podělili zakladatel Bonami Václav Štrupl, CEO Twisto Michal Šmída, CEO Benefi Pavel Matoušek a Zdeněk Cendra za CDN77. Ač se trochu proměnil na duel Čupra a Cendry, kteří se přeli o komplikacích v komunikaci s korporátními partnery.

startup_summit_2015_ (4)

Opravdová akce sezóny?

O dojmu z konferencí ale ve finále vždy jakoby rozhodovaly drobnosti. Vypadával wifi internet? Ano. Byl program ve skluzu? Samozřejmě. Znamená to něco zásadního? Nikoli, stejně jako bych se sotva odvážil hodnotit kvalitu konference podle cateringu nebo volného parkování pro držitele VIP lístků. Obojí bylo mimochodem skvělé.

Mám za to, že Startup Summit své předsevzetí splnil. Řečeno pateticky, spojit startupisty a lidi z korporací dokázal. Přinejmenším networkingem, ale pravděpodobně i mnohem více mentálně. Vůbec celý Startup Summit byl pro setkání těch dvou možná ne tak vzdálených světů byznysu jak dělaný. A pokud to má být kritériem kvality konference, dávám pět hvězdiček.

Total
0
Shares
Další články