Startupem roku 2018 podle Těchinternetů se stává…

Konec roku tradičně přináší trochu toho bilancování a nejinak tomu bylo i v případě Těchinternetů. V redakci jsme dali hlavy dohromady a společně jsme vybrali startupové projekty, které nás letos opravdu zaujaly. Počtvrté tak představujeme pětici nejzajímavějších projektů – těch, které se v roce 2018 v tuzemsku objevily a podle nás mají velký potenciál, nebo které se významně posunuly.

1. Zuri

Zuri je startup s cílem změnit osobní leteckou přepravu. Založil jej v roce 2017 internetový podnikatel Michal Illich. Startup se zabývá vývojem bezpilotního letadla pro osobní přepravu s technologií vertikálního vzletu a přistání (VTOL) a během roku oznámil investici 600 tisíc eur od investiční skupiny Pale Fire Capital.

Zuri - ceske vertikalni vznasedlo a letadlo

Uvědomujeme si, že výběr tohoto startupu je spojeno s velkým rizikem – zejména kvůli problémům s regulacemi a nejistým výsledkem technologického vývoje. Tenhle cool obor má ovšem velký potenciál – a naše redakce přeje Zuri hodně štěstí!

Více se o Zuri dozvíte tady.

2. Phonexia

Brněnská Phonexia, vyvíjející technologii pro analýzu řeči a hlasovou biometrii, vznikla už v roce 2006 jako spin-off týmu vědců Fakulty informačních technologii VUT. Jen za loňský rok dosáhla na obrat ve výši 49,33 milionu korun, což znamenalo růst o 90 procent a zisk 7,5 milionu korun. Letos plánuje Phonexia růst na úrovni 60 procent a také rozšíření svého týmu z 50 na 60 zaměstnanců. A i když tato čísla nevypadají příliš závratně, ve skutečnosti je Phonexia uznávaným hráčem na světovém poli. Celých 80 procent jejích tržeb pochází ze 60 různých zemí světa.

Část týmu Phonexia

Na jaře Phonexia uvedla novou generaci hlasové biometrie nazvané Deep Embeddings, která jako první na světě pracuje výhradně s neuronovými sítěmi. Ty analyzují krátké úseky hovoru a samy se učí rozpoznávat unikátní prvky hlasu každé osoby. Neuronové sítě jsou v poslední době všude – a v redakci si myslíme, že rozhodně mají budoucnost. Stejně tak jako je biometrie super obor.

Více se o Phonexii dozvíte tady.

3. Machavert

Machavert založili a vedou (a zatím většinou i financují) Češi, kterých vizí je přinést revoluci v léčbě rakoviny díky využití nových účinných látek. Na rozdíl od ostatních farmaceutických firem má mít jednu velkou výhodu – místo obvyklých 800 milionů dolarů tento startup na vývoj léku potřebuje „jen“ 300 milionů – ano, jen něco přes šest miliard.

I tahle firma v našem žebříčku je velkou stávkou na nejistotu – pravděpodobnost, že se jim uspět nepodaří, je vzhledem na podstatu vývoje nových léků vysoká. Pokud se to ovšem podaří, bude to opravdu velký úspěch. My tak v Těchinternetech čekáme, jak se to celé vyvine.

Více se o Machavertu dozvíte tady.

4. Revolt

Připomíná golfový vozík, ale není to golfový vozík. Když do tohoto žlutého vozítka nasednete, získáte si pozornost v každé pražské ulici. Řeč je o carsharingu Revolt, který v červenci vrthnul do hlavního města s malými žlutými autíčky. A co víc – elektrickými. Auta jsou z Číny a zakladatelé carsharingu Revolt z Ostravy. Do České republiky přináší koncept velice dostupného elektrického carsharingu, který má Pražanům přinést další alternativu při pohybu po městě.

Více se o Revoltu dozvíte tady.

5. Trisbee

Trisbee během listopadu oznámil v pre-seedových kolech investice v celkové výši 6 milionů korun od několika domácích angel investorů. Jde o mobilní aplikaci, která obchodníkům umožňuje přijímat platby kartou, aniž by si museli pořizovat a platit klasický terminál. V současnosti aplikaci využívá 200 obchodníků a 2 500 uživatelů. Startup chce finance použít na rozvoj funkcionalit, a především na rozšíření sítě klientů. Jedná také o dalších investicích ve výši 10 až 20 milionů korun s několika místními i zahraničními fondy.

Více se o Trisbee dozvíte tady.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě se Zdeňkem Cendrou

Po týdnu opět přinášíme další ze série internetových rozhovorů z našeho prastarého sklepení. Tentokrát jsme v něm přivítali Zdeňka Cendru, který stojí za firmami SuperHosting.cz, Bijk.com a nově také Cloudee.eu. Právě poslední jmenovaný projekt posloužil jako odrazový můstek k aktuálnímu tématu "cloud", i když zdaleka nezůstalo jen u něj.