Startup World Cup & Summit: Startup World Cup zná vítěze

Vyhrál lucemburský HighSide, Češi uspěli s kontrolou kvality, Slováci s diagnostikou rakoviny.

Středeční evropské finále globální startupové soutěže Startup World Cup, které se uskutečnilo na pražském Startup World Cup & Summitu, ovládl lucemburský projekt HighSide. Na druhém místě skončil britský startup iLoF a třetí příčka připadla českému projektu 24 Vision Systems. O titul startupového mistra Evropy se utkalo celkem 11 startupů z celého kontinentu. Vítěz od pořadatelských společností Air Ventures a UP21 získal příslib investice ve výši 500 000 dolarů.

„Letos bylo opravdu těžké někoho vyřadit, každý startup byl něčím vážně zajímavý. Z pohledu investorů jsme se ale shodli na tom, že HighSide, který se soustředí na ochranu dat a digitální identity, má v tuto chvíli nejvyšší potenciál z hlediska zhodnocení a škálovatelnosti. Ostatně potvrzuje to i současná situace, která rozvoji kyberbezpečnosti nahrává víc než kdy dřív,“ přiblížil Václav Pavlečka, předseda finálové poroty a CEO spolupořadatelské společnosti Air Ventures.

Aktuální turbulentní rozvoj oboru potvrdil i zástupce společnosti HighSide Evan Blair, který o momentálním stadiu startupu prohlásil: „Je neuvěřitelné, jak rychle se musíme přizpůsobovat. V podstatě se snažíme za jízdy nazout pneumatiky autobusu, který se řítí silnicí rychlostí 150 km/h. Ale to je na tom to skvělé!“

Co je in? Biotechnologie a umělá inteligence

Dalším směrem, který podle porotců zažívá mohutný rozvoj, je oblast biotechnologií. Právě v té se angažuje i britský startup iLof, který prostřednictvím umělé inteligence analyzuje lidský genom a napomáhá k efektivnějšímu a levnějšímu vývoji léků. Aktuálně se zaměřuje především na Alzheimerovu chorobu.

Na třetím místě se pak umístila česká společnost 24 Vision Systems, která do evropského finále postoupila z předchozího regionálního kola jako divoká karta poroty. Projekt přichází s dokonale efektivním řešením kontroly kvality – a to i na výrobních linkách, kde se každý jeden produkt liší. K odhalování chyb využívá umělou inteligenci, jejíž úspěšnost je 99,9 %. Zatím se firma soustředí na autoprůmysl.

„Česko je autoland a společnost typu 24 Vision Systems může významně přispět v oblasti, kde lidská kapacita nestačí. Jestliže u jediného typu automobilu existuje 2000 modifikací, lze si těžko představit, že někdo posoudí správnost provedení všech variant. Umělá inteligence to dokáže během několika sekund,“ uvedl Martin Vápeník, spolupořadatel akce a zástupce inkubátoru UP21.

Speciální ocenění pro slovenský projekt

Vedle společností, které v online vysílání soutěže stanuly na pomyslném stupínku vítězů, získal speciální ocenění poroty ještě slovenský startup Glycanostics. Ten se aktuálně snaží vyvinout domácí kity, které umožní jednoduché testování zákeřných chorob. V první fázi se chce zaměřit na diagnostiku rakoviny prostaty v raném stádiu. Aktuálně rozvíjí metodu, která je výrazně přesnější a zároveň podstatně méně invazivní než tradiční biopsie.

„Projektu Glycagnostics může trvat ještě několik let, než své řešení bude moci uvést na masový trh, nicméně cítíme, že jeho potenciál je ohromný. Proto jsme se rozhodli udělit projektu čestné uznání a držíme palce, aby dlouhý proces do komercionalizace přežil,“ doplnil Martin Vápeník.

 Vyřazovací metoda podle Karla Janečka

Soutěžící měli na představení svých projektů vždy tři minuty, po nich následovaly ještě dvě minuty otázek a odpovědí. Každé vystoupení porota bodově ohodnotila. Mezi nejlepšími se posléze rozhodovala systémem Karla Janečka, tedy plusovými a mínusovými body. Porotci tak hlasovali pro své favority, současně ale udělovali i vyřazovací body startupům, jejichž vítězství si nepřáli.

Finále zpestřila Tosca Musk

Během 15 minut, které měla porota na rozhodnutí o vítězi, vystoupila online Tosca Musk (sestra Elona Muska) – hlavní hvězda letošního ročníku a zakladatelka úspěšné streamovací platformy Passionflix, která se zaměřuje na romantické filmy a komedie.

Celý program zahrnoval přes sedm hodin živého vysílání a vystoupilo v něm několik desítek inspirujících osobností startupového světa. Vedle veřejně streamovaných vystoupení byly na programu také dvě desítky uzavřených mentorských stolů. Pod vedením zkušených investorů a zástupců korporací se tam řešila nejrůznější témata, která jsou pro úspěch startupů klíčová – například jak zvládnout management všech oblastí, jak si poradit se škálováním, případně jak se vyvarovat typických chyb.

Zdroj: SWCSummit

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Unie chystá pravidla pro neutralitu webu, mají však svá ale

Neelie Kroes, šéfka digitální agendy Evropské unie, víceprezidentka Evropské komise a známá holandská politička, chce do prvního čtvrtletí příštího roku prosadit v EU v platnost legislativu upravující ochranu tzv. otevřenosti či také neutrality webu. Její návrh ovšem není zcela bezproblémový. Kromě neutrality má předpis také v rámci sedmadvacítky úplně zrušit telefonní roaming.
Přečtěte si více

Brněnský StarCube ukázal novou várku startupů, poprvé i z ciziny

V Lysicích u Brna se konala první hromadná "nalejvárna" pro čtrnáct startupů z nového běhu brněnského akcelerátoru StarCube. A byla to také první příležitost podívat se, co vlastně dělají. Záběr je to opravdu široký, od mikročipů a vibrujících náramků, přes interaktivní hry a stravovací aplikace, až po snahu předělat nábor zaměstnanců nebo práci s videem.