Startup with Google: Jak Sleep as Android učili aplikaci, aby poznala chrápání

Petr Nálevka chtěl lidem zlepšit spánek, zvýšit jeho efektivitu, a tak i celkovou produktivitu během dne. Před osmi lety proto s kamarádem vyvinul aplikaci Sleep as Android. Jednalo se tehdy o vůbec první podobnou aplikaci v Obchodě Play. Dnes má více než 1,2 milionu aktivních uživatelů ze všech koutů světa. Její tvůrci při své práci využívají mimo jiné technik strojového učení, se kterými jim pomáhá nástroj TensorFlow.

Aplikace Sleep as Android nabízí řadu funkcí určených k monitorování, celkové analýze i podpoře kvality spánku, jako je chytré buzení, historie spánkových dat nebo ukolébavky. Řada z nich je prý výsledkem zájmu uživatelů, kteří si o jednotlivé funkce sami píšou. “Ze začátku jsme přidávali snad všechno, o co si uživatelé řekli. Od toho jsme pak museli upustit, protože jsme aplikaci zbytečně zahltili,” říká Petr Nálevka.

Jednou z funkcí, která zůstává a nabývá na popularitě je detekce chrápání a mluveného slova. Aby přístroj byl schopen tyto zvuky rozpoznat a uživatelům nahrát (lidé si rádi poslechnou, co v noci říkali) nebo proti nim zakročit (pomoc proti chrápání), bylo potřeba zapojit techniku strojového učení.

Petr Nálevka

Z dostupných open-source nástrojů k využití strojového učení si tvůrci appky vybrali TensorFlow. “Prošel jsem si diskuze na internetu, kde lidé nejvíce chválili právě TensorFlow. Některé nástroje jsou tu asi i déle a mají více uživatelů, ale vzhledem k tomu, že Google teď tlačí na rychlý rozvoj TensorFlow, tak je podle nás perspektivní,” říká Honza Marek, který má projekty strojového učení ve firmě na starosti. Jako další z výhod udává dobrou podporu mobilních telefonů a zmiňuje například novou verzi TensorFlow Lite dostupnou přímo z Google Play Services.

Dnes již Sleep as Android téměř bezpečně rozpozná chrápání i mluvené slovo, za celou implementací stojí ale stovky hodin práce. Tvůrci například potřebovali shromáždit co největší množství nahraných vzorků chrápání, a tak poprosili uživatele, zda by jim je nezačali sami posílat. Pak ale objevili nástroj Google AudioSet, který jim práci urychlil.

“Google má jeden tým, který se zabývá přímo rozpoznáváním zvuků. Ten si nechal projít miliony nahrávek na YouTube a označit na nich, kde lze zaslechnout jaký zvuk. Výsledkem pro nás byl seznam nahrávek s uvedeným časem, kdy je na nahrávce zachyceno chrápání,” vysvětluje Honza.

Seznam nahrávek si mohou vývojáři zdarma stáhnout a použít jako trénovací množinu pro svou neuronovou síť, čehož právě tvůrci Sleep as Android využili. Dnes mohou říct, že rozdíl mezi jejich prvním algoritmem a jeho současnou verzí je obrovský.

“Test spolehlivosti, který měří senzitivitu a specificitu, se nazývá Youdenův index. Náš index se z původní hodnoty 0,2 zvedl na 0,4, což je velký posun,” vysvětluje Petr. Hodnotu navíc podle něj ještě zkresluje poněkud nekvalitní testovací množina, protože zvuk nahrávek z YouTube vždy není zcela čistý.

Vzhledem k tomu, že všichni čtyři členové malého, ale globálně úspěšného, týmu jsou odborníci přes IT, s technologickými oříšky si nejspíše poradí hravěji než s ostatní agendou.

“Marketing neumíme, nikdy jsme do něj neinvestovali. Snažíme se dělat kvalitní produkt a našim zákazníkům věnujeme hodně času. Chceme s nimi být v blízkém kontaktu a poctivě odpovídáme na všechny emaily od zákazníků, kterých bývá i dvě stě denně,” uzavírá Petr s nadšením do dalšího rozvoje projektu.

Máte nápad na podnikání nebo už rozjíždíte svůj startup? Stojíte právě před překážkou, kterou potřebujete překonat? Podívejte se, jak se se svými výzvami vypořádaly další české startupy na Startup with Google. A pokud potřebujete pomoct taky, přihlašte se do soutěže, kterou Tyinternety připravily ve spolupráci s Googlem. O co se soutěží?

  • Možnost zúčastnit se akce/workshopu/semináře v rámci programu Startup with Google.
  • Motivační oběd s manažerem Developer Ecosystem pro CEE Jozefem Vodičkou přímo v českém Googlu.
  • Balíčky dárkových předmětů.

Napište nám na peter@tyinternety.cz s předmětem SwG, co právě řešíte a co by vám mohlo pomoci se s tím zdárně poprat. Deadline soutěže je 15.9., vítězové budou vybráni redakcí Těchinternetů ve spolupráci s experty Googlu.

Startup with Google je platforma, kde startupy najdou na jednom místě všechnu pomoc od Googlu – nájstroje, postupy, školení, komunitu. Projekt je součástí širšího programu Grow with Google zaměřeného na podporu podnikání a rozvoj kariéry.

Total
0
Shares
Další články