Startup with Google: Jak Oscar Senior učí babičky používat chytré telefony

Jak zůstat v kontaktu s babičkou, když jste v Silicon Valley? Tento problém řešil Tomáš Posker. Po opakovaném vysvětlování, jak zapnout počítač a Skype a vysokých účtech za telefon, se rozhodl přijít s vlastním řešením. Založil Oscar Senior a nyní zjednodušuje komunikaci seniorům ve více jak 80 zemích světa.

Aplikace Oscar Senior vytváří přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní, ve kterém si mohou senioři povídat tváří v tvář se svými blízkými pomocí videohovorů, posílat zprávy, sdílet fotky a obrázky, vyhledávat na internetu, přečíst si zprávy či se dozvědět, jaké bude počasí. Byla spuštěna v roce 2017 a už si ji stihli stáhnout desetitisíce lidí.

“Uvědomili jsme si, že spousta starších lidí se cítí osaměle – děti a vnoučata bydlí daleko a udržet s nimi kontakt pro ně může být těžké. Oscar Senior je technologie, která představuje jednoduché řešení tohoto problému. To je hlavní důvod, proč jsme do toho šli,” říká Tomáš Posker, CEO Oskar Senior.

Tomáš Posker

Na půl roku do Polska?

Když byl Tomáš na konferenci ve Varšavě, dozvěděl se od lidí z Googlu o programu Google Campus Residency. Nejprve se s týmem rozhodoval, zda je pro český startup výhodné poslat půlku svého týmu na šest měsíců do Polska. Po zhodnocení všech pro a proti se nakonec rozhodli přihlásit. Dostali se na shortlist, za dva týdny absolvovali interview po Skypu a poté byli přijati.

“Úplně první věcí, která nás přiměla k tomu se přihlásit, byl přístup k síti Google entrepreneurs. Pak také mentoring od expertů z Googlu, úžasné kanceláře varšavského kampusu a společnost dalších deseti startupů, se kterými bychom sdíleli zkušenosti. Dále i spousta doprovodných akcí, díky nimž si můžete rozšířit obzory. Když jsme se pak dozvěděli, že nás Google vybral, bylo to super,” vzpomíná Tomáš.

Na začátku programu Campus Residency proběhl intenzivní mentoring, kdy za vybranými startupy přiletěli experti z Googlu z celého světa. Během mentoringu získali členové týmu Oscar Senior nový pohled na jejich podnikání a rady k urychlení růstu. Konkrétně jim mentoring přinesl zlepšení organizace práce, stanovení priorit a urychlení rozhodování i při strategických rozhodnutích. V průběhu programu si celý tým také uvědomil důležitost zpětné vazby.

“Nejlepší zpětnou vazbu vám poskytnou vaši typičtí uživatelé. Proto jsme se za nimi osobně vydali. Poznali jsme tak, v jakém prostředí se pohybují, a co konkrétně potřebují,” svěřuje se Tomáš. “Místo toho, abychom se spoléhali na naše domněnky, děláme pravidelné rozhovory s našimi loajálními uživateli a také jsme provedli několik pilotních projektů, abychom si naše předpoklady ověřili. Tento vhled od našich uživatelů je k nezaplacení.”

Team Oscar Senior

Strategie, rady, kontakty

Jedním z hlavních cílů Oscar Senior bylo stát se firmou s celosvětovou působností, zejména dostat se na britský trh. Experti z Googlu jim pomohli stanovit si jednotlivé cíle a vymyslet strategii, jak na tento trh proniknout. Dalším velkým přínosem varšavského Campusu bylo budování vztahů s dalšími startupy, zástupci médií či vládními organizacemi a úřady.

“Networking je nesmírně důležitý. Obzvláště pro začínající firmu, jako je ta naše. Lidi z Googlu nám dali spoustu skvělých kontaktů a pomohli nám vytipovat i ty, které v budoucnu můžeme využít. Ne tedy jen během šesti měsíců programu, ale i do budoucna. Moc si ceníme toho, že jsme se prostřednictvím Campusu dostali k lidem, kteří podpoří náš další růst i po skončení programu,” uzavírá Tomáš Posker.

Máte nápad na podnikání nebo už rozjíždíte svůj startup? Stojíte právě před překážkou, kterou potřebujete překonat? Podívejte se, jak se se svými výzvami vypořádaly další české startupy na Startup with Google. A pokud potřebujete pomoct taky, přihlašte se do soutěže, kterou Tyinternety připravily ve spolupráci s Googlem. O co se soutěží?

  • Možnost zúčastnit se akce/workshopu/semináře v rámci programu Startup with Google.
  • Motivační oběd s manažerem Developer Ecosystem pro CEE Jozefem Vodičkou přímo v českém Googlu.
  • Balíčky dárkových předmětů.

Napište nám na peter@tyinternety.cz s předmětem SwG, co právě řešíte a co by vám mohlo pomoci se s tím zdárně poprat. Deadline soutěže je 15.9., vítězové budou vybráni redakcí Těchinternetů ve spolupráci s experty Googlu.

Startup with Google je platforma, kde startupy najdou na jednom místě všechnu pomoc od Googlu – nájstroje, postupy, školení, komunitu. Projekt je součástí širšího programu Grow with Google zaměřeného na podporu podnikání a rozvoj kariéry.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Arounded

Dnešní projekt zmapovaný v rámci našeho průvodce je důkazem, že v Česku i mimo dohled veřejnosti neustále vznikají nápady na nové startupy takřka ve všech oblastech online podnikání. A to včetně těch, které jsou ve světě už nějakou dobu zabydlené konkurencí. Arounded je zatím v rané fázi, je ale rozhodně zajímavým příspěvkem do diskuze o "startupování".