Startup with Google: Jak Nanits Universe řeší svůj největší problém, rozkročení mezi čtenáře a autory

Dva fanoušci komiksů Robert Kaločai a Michal Petrus svůj projekt Nanits Universe stvořili před třemi lety prý hlavně sami pro sebe. Okolí z něj ale bylo nadšené a produkt brzy začal sklízet ovace i na světových trzích. Jejich nástroj slouží autorům k vytváření vlastních digitálních komiksů s interaktivními prvky, hudbou a 3D rozměry. A sami si pak mohou svůj vlastní příběh z “nanitsovatého” vesmíru vydat.

Nejprve měl Robert Kaločai, současný CEO společnosti, vymyšlenou sci-fi ságu Nanits Chronicles jako filmový scénář. Záhy si však uvědomil, že jeho myšlenka není dobře realizovatelná, a proto přišel s nápadem udělat komiks. Nástroje, které na trhu digitálních komiksů byly, mu však příliš nevyhovovaly. A tak si s kamarádem Michalem vyvinuli vlastní, který, jak posléze zjistili, může sloužit autorům z celého světa.

Jejich cesta ale nebyla vůbec jednoduchá. Největším problémem celého projektu zůstává jeho rozkročení mezi dvěma různými typy zákazníků: čtenáři a autory.

Celou dobu je to jako problém slepice a vejce. Když se víc zaměříme na autory, tak budou mít málo čtenářů. Když se zaměříme na čtenáře, tak sice přijdou, ale uvidí málo obsahu,” popisuje Robert Kaločai. Situaci proto řeší postupným zapojováním marketingových aktivit podle tempa růstu obsahu.

Michal Petrus a Robert Kaločai

Krok do zahraničí

Startup se musel poprat také s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, kteří by nové společnosti pomohli k růstu. Zakladatelé nejdříve hledali jen v českých vodách, do zahraničí se báli. Nakonec ale zjistili, že není čeho. “Najdete tak najednou daleko víc lidí, kteří odpovídají vašim požadavkům,” říká Robert.

A že jsou v Česku pro většinu cizinců příliš nízké platy? “Řada lidí si chce vyzkoušet pracovat pro startup v Evropě, a díky tomu ani nemají tak vysoké požadavky na platové ohodnocení,” vysvětluje.

Nanits Universe jsou mimo jiné účastníky programu Google Launchpad. Na něm český start-up oceňuje možnost potkat se se zkušenými experty, kteří i během jednoho setkání dokáží navést firmu správným směrem. Například jeden z mentorů Hanoch Rabinowitz tvůrcům ukázal, jak je důležité držet se jádra projektu.

Chtěli jsme přidat více interaktivních prvků a on nám vysvětlil, že jsme komiksová platforma a tou bychom měli zůstat. Jakmile přidáme herní prvky, budeme muset konkurovat lidem z herního průmyslu, kteří jsou ve svém oboru pochopitelně lepší než my,” říká Robert.

Prezentujte skromně, plánujte neskromně

Mentor z Google Launchpad jim ale pomohl i s tím, jak svůj projekt prezentovat na veřejnosti. “Vysvětlil nám, že investoři v USA nemají rádi, když se tváříte, že umíte všechno nejlépe. Obratem se vás zeptají, proč už dávno nemáte peníze,” říká Robert. Nanits Universe se tak naučili prezentovat svůj projekt jednoduše, s důrazem na to, v čem je jejich síla, ale také s pokorou.

Pokud jde však o plány do budoucna, tam Robert Kaločai doporučuje spíše neskromnost. Nebojte se přemýšlet ve velkém, je jeho rada ostatním startupům.

Máte nápad na podnikání nebo už rozjíždíte svůj startup? Stojíte právě před překážkou, kterou potřebujete překonat? Podívejte se, jak se se svými výzvami vypořádaly další české startupy na Startup with Google. A pokud potřebujete pomoct taky, přihlašte se do soutěže, kterou Tyinternety připravily ve spolupráci s Googlem. O co se soutěží?

  • Možnost zúčastnit se akce/workshopu/semináře v rámci programu Startup with Google.
  • Motivační oběd s manažerem Developer Ecosystem pro CEE Jozefem Vodičkou přímo v českém Googlu.
  • Balíčky dárkových předmětů.

Napište nám na peter@tyinternety.cz s předmětem SwG, co právě řešíte a co by vám mohlo pomoci se s tím zdárně poprat. Deadline soutěže je 15.9., vítězové budou vybráni redakcí Těchinternetů ve spolupráci s experty Googlu.

Startup with Google je platforma, kde startupy najdou na jednom místě všechnu pomoc od Googlu – nájstroje, postupy, školení, komunitu. Projekt je součástí širšího programu Grow with Google zaměřeného na podporu podnikání a rozvoj kariéry.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Imagine Cup 2013 klepe na dveře. Nepropásněte svou šanci

Zájemci z řad studentů středních a vysokých škol se mohou stále registrovat k účasti v globální soutěži studentských projektů Imagine Cup 2013. Zadání je snadné, stačí dobrý nápad, projekt, který díky využití informačních technologií pomůže řešit problémy dnešního světa. Termín uzávěrky přihlášek do soutěže je 15. března, české národní finále pak proběhne 2. dubna v pražském sídle Microsoftu.