Startup with Google: Co považuje česká aplikace Settle Up za stěžejní rozhodnutí pro úspěch

Každý to někdy zažil: jste s kamarády na výletě, každou chvíli někdo něco platí a najednou nikdo neví, kolik komu dluží. Často to okusil i David Vávra, když studoval na vysoké škole. “Bylo třeba schovávat si účtenky, ručně je zapisovat a počítat, kdo kolik komu dluží. Nikomu se do toho nechtělo a vznikaly z toho různé neshody,” říká dnes zakladatel vývojářské firmy Step Up Labs. Před lety se rozhodl ten problém vyřešit a vytvořil Dlužníček, aplikaci, kterou dnes znají stovky tisíc lidí po celém světě pod názvem Settle Up.

Aplikace původně vznikla pouze pro Android, když ji ale David představoval na soutěžní přehlídce Appparade, nabídl tomu, kdo by měl zájem vytvořit verzi pro iOS, přístup k vlastnímu serveru. V každé skupině přátel se totiž vyskytují uživatelé telefonů s Androidem i iOS, proto je důležité mít obě verze. Před dvěma lety, kdy se David s kolegy rozhodli jít do projektu naplno, se dohodli spolu s iOS a Windows vývojáři na založení společné firmy.

I když jste offline

V tu chvíli museli začít řešit velký technický dluh aplikace, která vznikla již před sedmi lety a nebyla podle Davida dostatečně spolehlivá ani designově uspokojivá. Vývojářům se tehdy jevilo jako výhodnější ji kompletně přepsat a redesignovat. Do týmu se tak rozhodli přibrat profesionálního designéra a zároveň začali využívat platformu Firebase od Googlu.

“Zejména na mobilech se musí řešit synchronizace dat, aby všichni ze skupiny viděli v aplikaci stejné dluhy. A není to vůbec jednoduchý problém, protože na mobilech mívají lidé často špatné připojení, které různě vypadává, takže se může stát, že se v databázi něco omylem zduplikuje nebo smaže a uživatelé tomu produktu potom nevěří,” vysvětluje David, proč se místo vlastního řešení rozhodli pro Firebase, který se s tímto problémem umí vypořádat.

David Vavra

“Jsem z něj nadšený, protože je to systém otestovaný na stovkách aplikací i se špatným připojením, synchronizace je neprůstřelná a zároveň to komplení řeší používání v offline režimu,” říká David a dodává, že aplikace musí fungovat offline, protože je určená zejména pro cestovatele, kteří ji potřebují i v místech, kde není dostupný internet.

O Firebase se David dozvěděl s předstihem díky účasti v programu Google Launchpad pro začínající podnikatele a měl k ní přednostní přístup. Na základě toho získal čas a možnost si dopředu naplánovat přepsání aplikace.

“Právě jsme zvažovali, jaké vybereme technologické řešení a já jsem věděl, že Google bude masivně investovat do Firebase a že bude dlouhodobě fungovat. Zároveň jsme se zařadili i do některých alfa programů, takže jsem se mohl bavit přímo s lidmi z Firebase teamu a dávat jim feedback,” vzpomíná David.

Zlepšování vztahů ve skupině pomocí chytrých aplikací

Dnes už je jeho tým s aplikací spokojený a soustředí se spíše na marketing: získávání nových uživatelů, práce s těmi stávajícími, zlepšování retence i konverzí. “Teď máme asi 200 tisíc aktivních uživatelů za měsíc, ale jsem přesvědčený, že to číslo můžeme zdvojnásobit,” říká šéf Step Up Labs.

Doteď se totiž aplikace šířila hlavně organicky tím, že si o ní uživatelé navzájem říkali. Obvykle to funguje tak, že jeden uživatel seznámí s aplikací celou skupinu, se kterou má společné výdaje. Tyto uživatele, kteří k aplikaci přivádí další, teď chtějí tvůrci SettleUpu začít odměňovat.

Podle Davida Vávry bylo při rozjíždění vlastní firmy nejtěžší opustit výhodné a pohodlné zaměstnání v mezinárodní firmě a začít se svému hobby projektu, jak Dlužníčku říkal, naplno věnovat. Rozhoupat se k tomu mu nakonec pomohli lidé z jeho okolí, kteří správně rozpoznali potenciál start-upu.

Dnes má už David o budoucnosti své firmy jasno: “Chceme zlepšovat vztahy lidí pomocí chytrých aplikací. Nechceme dělat jen tuhle jednu, máme nápady i na další aplikace, které lidem pomohou stejně jako Settle Up.”

Máte nápad na podnikání nebo už rozjíždíte svůj startup? Stojíte právě před překážkou, kterou potřebujete překonat? Podívejte se, jak se se svými výzvami vypořádaly další české startupy na Startup with Google. A pokud potřebujete pomoct taky, přihlašte se do soutěže, kterou Tyinternety připravily ve spolupráci s Googlem. O co se soutěží?

  • Možnost zúčastnit se akce/workshopu/semináře v rámci programu Startup with Google.
  • Motivační oběd s manažerem Developer Ecosystem pro CEE Jozefem Vodičkou přímo v českém Googlu.
  • Balíčky dárkových předmětů.

Napište nám na peter@tyinternety.cz s předmětem SwG, co právě řešíte a co by vám mohlo pomoci se s tím zdárně poprat. Deadline soutěže je 15.9., vítězové budou vybráni redakcí Těchinternetů ve spolupráci s experty Googlu.

Startup with Google je platforma, kde startupy najdou na jednom místě všechnu pomoc od Googlu – nájstroje, postupy, školení, komunitu. Projekt je součástí širšího programu Grow with Google zaměřeného na podporu podnikání a rozvoj kariéry.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vyzkoušeli jsme si kalifornský akcelerátor Blackbox Connect. Má smysl i pro vás?

Začalo to v Praze na StartupCampu, kde mě Lenka Kučerová seznámila s Fadim, founderem Blackboxu. V rychlosti jsem mu řekl, co děláme a kdo jsme, hned další týden už jsme si skypovali a bylo nám jasně řečeno, že musíme přiletět do Kalifornie. Neváhal jsem, chvilku jsem přesvědčoval spoluzakladatele Honzu a hned jsem bookoval letenky a těšil se na únor v Silicon Valley.