Startup Týdne #99: Ostravský mStakx rapidně zkracující dobu vývoje technologií

mStakx sice úplně nezapadá do definice startupu, na Těchinternetech ale rádi píšeme o zajímavých projektech a tato ostravská firma mezi ně rozhodně patří. Jde o konzultační společnost zaměřenou na DevOps nebo cloud, přičemž mezi její klienty patří Barclays nebo Royal Dutch Shell.

„Vytváříme nástroje, které se dají okamžitě implementovat za využití open source technologií. To, že si klienti tyto nástroje nemusí vytvářet sami, jim dává náskok v řádu měsíců, někdy i let před konkurencí. Zjednodušeně rapidně zkracujeme dobu vývoje těchto technologií. Zároveň poskytujeme poradenství a servis v těchto oblastech,“ popisuje Jan Slovioček, general manager mStakx.

Loňský fiskální rok firma ukončila s obraty na úrovni 25 milionů korun a ve své historii zatím každoročně rostla o sto procent. Kromě Ostravy má pobočky v Berlíně, Pune, Bangloru nebo v Londýně, který byl původním sídlem. „Po Brexitu nám spousta našich konzultantů z Evropy odešla s tím, že nechtějí spolupracovat s „britskou“ firmou,“ říká Slovioček.

Vedení startupu: Jan Slovioček (general manager), Sandeep Sharma (zakladatel)

Investor: Vlastní zdroje

Založeno: 2015

Vysvětlete (jednou větou), co mStakx dělá.

mStakx pomáhá firmám udržet si náskok před konkurencí pomocí technologie. Zejména to jsou DevOps, Cloud a Observability.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Vytváříme nástroje, které se dají okamžitě implementovat za využití open source technologií. To, že si klienti tyto nástroje nemusí vytvářet sami, jim dává náskok v řádu měsíců, někdy i let před konkurencí. Zjednodušeně rapidně zkracujeme dobu vývoje těchto technologií. Zároveň poskytujeme poradenství a servis v těchto oblastech.

Team mStakx

Na kterých trzích působíte?

Hlavně v západní Evropě a ve Velké Británii.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Nápad vznikl potřeby našich klientů po nejmodernějších technologiích. Inovativní firmy mají náskok před těmi zaběhlými a my pomáháme vyrovnat misky vah tím, že dáváme všem možnost mít přístup k těmto technologiím.

Kolik máte zákazníků?

V současné době spolupracujeme asi s 5 velkými zákazníky jako jsou Danske Bank, Barclays, Royal Dutch Shell a další.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Náš obrat byl v loňském fiskálním roce 25 milionů korun, zatím jsme každý rok vyrostli o 100 procent a předpokládáme, že tento trend se nám podaří udržet i v následujícím roce.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Po zahajovací party přichází na řadu práce. Najímáme vývojáře, soustředíme se na kontrolovaný růst a rozšiřujeme jak portfolio služeb, tak portfolio klientů.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Firma vznikla organicky z práce jen dvou lidí a rozrostla se do nynější podoby, máme možnost investici dostat, zatím to ale není třeba.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Dohromady nás je 8 a máme pobočky v Londýně, Berlíně, Ostravě, Pune a Bangloru.

Plánujete expanzi?

Expanze by měla směřovat zejména na západ.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Za 5 let plánujeme buďto firmu prodat většímu hráči, nebo pokračovat v organickém růstu.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Fuckupů naštěstí moc nemáme [úsměv], rozhodně ale doporučujeme být maximálně agilní. Naše původní sídlo jsme přemístili z Londýna, protože po Brexitu nám spousta našich konzultantů z Evropy odešla s tím, že nechtějí spolupracovat s „britskou“ firmou. I to byl jeden z důvodů přemístění do Ostravy.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Americký gigant GoDaddy.com koupil česko-slovenský startup M.Dot

Tahle zpráva nám udělala hodně velkou radost. Hostingový a doménový poskytovatel GoDaddy.com právě oznámil převzetí služby M.Dot, která je mobile-first řešením na tvorbu webových stránek. Startup v roce 2011 společně založili Dominik Balogh ze Slovenska a Pavel Serbajlo z Česka, nyní celkem pětičlenný tým kromě nich čítá ještě další tři české vývojáře.
Ilustrační foto. Zdroj: Flickr.com, McBeth
Přečtěte si více

Byznys za miliony dolarů? Gamifikace učení. Češi si v něm libují a vydělávají

Na to, že Češi si se vzděláním často moc hlavu nelámou, patří tuzemsko k předním vývojářům vzdělávacích aplikací. Ať už jde o kluky, kteří svůj byznys staví na helmě s virtuální realitou nebo webové aplikace, ukrojit si z koláče výuky chce stále více startupů. A zatím to vypadá, že poměrně úspěšně. Český trh je malý, ale ve světě se na vzdělávání dalších generací nebojí pustit pěkných pár peněz. A tak míří české vzdělávací startupy hlavně za hranice.