Startup Týdne #91: VideoBydlení, první portál s video a virtuálními prohlídkami nemovitostí

Realitní portál VideoBydlení je první, který se začal zabývat prezentací nemovitostí pomocí videa. Mimo tuzemský trh se kvůli složitostem v technických specifikacích nechystá, v České republice má ale velké plány. Mimo jiné se chce udržovat na pozici jedniček ve video a virtuálních prohlídkách bytů.

„V současné době máme něco přes 1 800 platících klientů z celé České republiky. U nás může být až cca pět tisíc realitních kanceláří se 14,5 tisíci realitními makléři. Zasahujeme tedy více než třetinu trhu s realitami,“ říká v rozhovoru CEO Jakub Veverka.

Vedení projektu: Jakub Veverka (CEO), Jiří Tschiharsch (CSO), Miroslav Hejna (CTO)

Investor: vlastní cashflow

Konkurence: Sreality, reality.idnes.cz, realitymix.cz, realhit.cz, eurobydleni.cz, reality.cz, byty.cz

Založeno: 2012 (s.r.o. vzniklo 2015 – do té doby byl projekt pod mateřskou společností B3 Group)

Vysvětlete (jednou větou), co VideoBydleni.cz dělá.

VideoBydlení je realitní portál, který se jako první začal zabývat prezentací nemovitostí z celé České republiky pomocí videa.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Naše konkurenční výhoda je především v pružnosti přizpůsobovat se potřebám trhu, respektive potřebám našich klientů, realitních makléřů a kanceláří. Jako první na trhu jsme uměli importovat veškeré formáty videoprohlídek do detailů inzerátů.

Absolutní novinkou a dalším prvenstvím, které na trhu máme, je zobrazování Virtuálních prohlídek. Snažíme se edukovat trh realitních kanceláří v natáčení videoprohlídek pomocí školení našimi odborníky – to žádná konkurence ještě nedělá.

Jakub Veverka

Na kterých trzích působíte?

Působíme pouze v České republice. Škálovatelnost segmentu realitního portálu do zahraničí je složitá kvůli technickým specifikacím při exportu/importu nemovitostí od realitní kanceláře do databáze portálu.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Nápad vznikl v době, kdy jsme spoluvlastnili realitní kancelář a saturovanost trhu nás dovedla k myšlence vertikálního posunu směrem k online do realitního portálu s nápadem posunout prezentaci nemovitostí na novou úroveň pomocí videa. Ze zkušeností z vlastnictví realitní kanceláře známe velmi dobře potřeby našich klientů, které se nám daří velmi dobře uspokojovat, a zároveň se klienty snažíme přesvědčit, že má smysl natáčet videoprohlídky.

Kolik máte zákazníků?

V současné době máme něco přes 1 800 platících klientů z celé České republiky. U nás může být až cca pět tisíc realitních kanceláří se 14,5 tisíci realitními makléři. Zasahujeme tedy více než třetinu trhu s realitami. Vzhledem k dynamice celého trhu se počet realitních kanceláří každoročně mění v řádu vyšších stovek plus/mínus.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Tržby zveřejňovat nebudeme kvůli konkurenci, ale meziročně nám vzrostly o 1 000 procent. Návštěvnost meziročně roste o 300 procent, především díky tomu, že lidé hledají videoprohlídky. Dle Similarwebu je Videobydlení dnes na pátém až šestém místě ve vyhledávání nemovitostí v České republice.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Očekáváme letos nárůst návštěvnosti až na 800 tisíc uživatelů měsíčně. V březnu 2019 by to mohl být až 1 milion uživatelů za měsíc. Za rok 2017 jsme vygenerovali 86 tisíc poptávek po prodeji či pronájmu nemovitosti. Toto číslo se díky neustálému zlepšování UX, práci na SEO a cílení placených reklam na Facebooku v roce 2018 ztrojnásobí i ruku v ruce s trendem poptávek po videoprohlídkách.

Očekáváme také zvýšení počtu realitních kanceláří, které natáčejí videoprohlídky. Hrubým odhadem to mohou být nižší stovky z celé České republiky v průběhu jednoho roku. Nyní je to zhruba sto až dvě stě realitek z celé České republiky, které natáčejí videoprohlídky. Zvýší se tím videoobsah a tím dojde ke zlepšení a zrychlení procesu vyhledávání nemovitostí. Videoprohlídka šetří čas jak zájemci, tak makléři.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Začali jsme s mínusem dvou milionů korun. Vše jsme vypiplali na zelené louce, všechny zisky reinvestujeme, nemáme žádné dluhy ani žádného investora. Máme ve firmě připravených 30 procent pro případného investora, nebo investory, až přijde ten správný čas a člověk [úsměv].

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Náš tým je již přes rok dvanáctičlenný a roste zhruba o jednoho člověka za tři měsíce. Z toho tři lidi jsou spolu již sedm let úplně od začátku. Nemáme žádnou fluktuaci. Celý tým sedí v Mostě v kancelářích, někteří mají home-office.

Plánujete expanzi?

Expanzi neplánujeme. Soustředíme se primárně na český trh a na neustálé zlepšování služeb klientům. Plánujeme nabídnout soukromému sektoru prezentaci nemovitostí, geolokační topování pro realitní kanceláře spustíme do měsíce. Dále máme v plánu pomoct realitním kancelářím zobrazovat videoprohlídky pomocí QR kódu na inzerátech z vývěsek a mnoho dalšího.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Za pět let bychom chtěli udržet naší pozici jedničky ve video a virtuálních prohlídkách. Již vyhlížíme možnosti nákupu dalších realitních portálů do našeho portfolia. Za pět let by mohlo mít Videobydlení minimálně 50 procent inzerátů s videoprohlídkami a zhruba 20 procent inzerátů s virtuálními prohlídkami. Systémem win-win bychom chtěli obsáhnout 95 procent realitních nabídek na celém trhu v České republice, a to především proto, že zájemce o nemovitosti nebaví sledovat více míst a chtějí mít nejpřehlednější nabídku na jednom místě.

Do pěti let budeme určitě dvojkou na trhu s realitními portály. Jednička je nyní o celý řád s návštěvností výše než Videobydlení. Máme v plánu ale další synergický projekt, na kterém nyní pracujeme a spustíme během toho roku. Ten by nám měl přinést vyšší stovky tisíc uživatelů měsíčně. Napovím jen, že Sreality mají dodavatele návštěvnosti především díky Seznamu. Podobným směrem se chystáme také.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

S Videobydlením jsme se zatím do žádného fuck-upu nedostali – naštěstí [úsměv]. S předchozím projektem ano… ale prozradím to na jednom z nadcházejících fuckup večerů v Ústí nad Labem [úsměv].

Team VideoBydlení

Total
0
Shares
Další články