Startup Týdne #90: Zaparkujto.cz se snaží zpříjemnit parkování ve městech

Zaparkujto zatím aktuálně naplno funguje jen ve Valašském Meziříčí, neplacené pilotní provozy zkouší také v Impact Hubu Ostrava nebo v Havířově. Martin Matoušek tento projekt převzal po kamarádovi a aktuálně na něm pracuje sám. A třeba očekávání se snaží nemít žádná.

„Jednali jsme o zavedení pilotního provozu do několika měst tady u nás, konzultace proběhly i se samotným krajským úřadem, ale pro mne jsou ta jednání příliš pomalá, nejsem tak trpělivý, a hlavně se cítím dobře spíš jako vývojář než jako obchodník. Zaparkujto z technického hlediska funguje dobře, alibisticky bych mohl říct, že jsem svůj úkol splnil,“ říká Matoušek s úsměvem.

Vedení startupu: Martin Matoušek (provozovatel)

Investor: Tomáš Spratek, Martin Matoušek

Konkurence: Zaparkuju.cz

Založeno: 2015

Vysvětlete (jednou větou), co Zaparkujto.cz dělá.

Snažíme se propojit co nejvíce moderních technologií a dodavatelů v jeden celek a zpříjemnit tak parkování ve městech.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Bohužel konkurenci nesledujeme.

Martin Matoušek

Na kterých trzích působíte?

V České republice.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Projekt jsem převzal po kamarádovi, který se již tomuto oboru chtěl vyhnout. Proč se mu chtěl vyhnout, by ale bylo lepší zeptat se ho přímo.

Kolik máte zákazníků?

Jednoho, naším zákazníkem je město Valašské Meziříčí, respektive pokud bychom mohli zařadit mezi zákazníky i neplacené pilotní provozy, pak bychom snad mohli uvažovat ještě o Impact Hubu Ostrava nebo Městu Havířov.

Jaké jsou vaše prodeje a jakým tempem rostou?

V současné době se o prodej nestarám.

Jak tedy vůbec fungujete? 

Systém se podařilo vytvořit tak, že obslouží několik měst současně a podpora není až tak potřeba, jak se původně mohlo zdát. Vše klape, jak má, a já se mohu věnovat dalším projektům.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Snažím se nic neočekávat.

Proč? Špatné zkušenosti z minulosti? 

Špatné zkušenosti mám určitě, ale stejně jako ty dobré. Nic neočekávat je spíše směr, kterým se snažím jít. Podle mě je fajn dávat práci smysl, očekávání mě stresuje.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Investovali jsme do vývoje a marketingu, oboje pro nás zajišťovali většinou kamarádi na volné noze.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

V současné době pracuji na projektu sám.

Plánujete expanzi?

Nikoliv.

Přemýšlíte o rozšíření alespoň v rámci České republiky? Jednáte s nějakými městy?

Jednali jsme o zavedení pilotního provozu do několika měst tady u nás, konzultace proběhly i se samotným krajským úřadem, ale pro mne jsou ta jednání příliš pomalá, nejsem tak trpělivý, a hlavně se cítím dobře spíš jako vývojář než jako obchodník. Zaparkujto z technického hlediska funguje dobře, alibisticky bych mohl říct, že jsem svůj úkol splnil.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Jako součást jiného celku.

Co přesně to znamená? Celkově to působí, jako byste se i vy chtěl firmy zbavit nebo ji prodat. 

Prodej je jen forma a těch je více. Smysl našeho produktu a práce je umožnit městům vytvářet malá nezávislá výběrová řízení pro různé technologie. Obecně se mi líbí princip decentralizace a pokud najdu dost vášně a důslednosti pro tento směr, je možné, že se podaří, aby bylo Zaparkujto jednou z nezávislých a vzájemně komunikujících komponent.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Pokud bych si mohl vysvětlit pojem fuckup třeba jako to, že jsme sešli ze správné cesty, tak to byl okamžik, kdy jsem začal v projektu vidět velké peníze.

Total
0
Shares
Další články