Většina z nás má doma mnoho léků, o kterých však vůbec nemáme přehled. Běžně se tak stává, že v případě nouze jsou již prošlé a nepoužítelné. Speciálně při péči o děti nebo seniory kvůli tomu může dojít k nehodě s vážnými důsledky.
Jiří Ettler proto založil aplikaci Pillmo, která může pomoci zachránit životy desítek tisíc lidí ročně umírajících kvůli nesprávné kombinaci léků. V roce 2015 se projektu podařilo dostat do akcelerátoru JIC Starcube, momentálně pracuje na vývoji nové verze aplikace. Tržby plánuje generovat díky propojení s lékárnami i prodejem vlastních organizérů na léky.
Vedení startupu: Jiří Ettler (CEO)
Investor: vlastní kapitál
Konkurence: Medisafe (aplikace pro užívání léků), Adheretech (chytrý organizér na léky)
Založeno: 2015

Vysvětlete (jednou větou) co váš startup dělá.
Vytváříme aplikaci, které usnadňuje dávkování léků, poskytuje přehled o zdraví a propojuje lidi s doktory i s lékárnami.
V čem jste lepší než vaše konkurence?
Pracujeme na platformě, která pomůže se správným dávkováním a nákupem léků. Víme, že nejvíce léků užívají starší lidí, kteří však častokrát nevlastní chytrý telefon. Proto během tohoto roku představíme vlastní řešení, které pomůže i lidem v “offline” světě. Proto kromě nové aplikace uvedeme vlastní chytrý organizér na léky.
Na kterých trzích působíte? Jen v České republice nebo také v zahraničí?
Již naše první aplikace pro iOS je zdarma ke stažení po celém světě. Nyní však intenzivně pracujeme na partnerství s lékárnami a nemocnicemi. Takže první služby a hardware se budou testovat v ČR, než je koncem roku vypustíme do světa.
Jak vznikl nápad v tomhle odvětví podnikat?
První myšlenka, která stála na počátku projektu Pillmo, přišla ve chvíli, když jsem se staral o své dvě malé děti. Uvědomil jsem si, jak moc je pro mě zdraví mých dětí důležité. Jelikož jsme měli doma více léků, mít v nich dobrý přehled bylo téměř nemožné. Řada léků již byla prošlá a tak musela z domu i krabička s Ibalginem, protože již expirovala.
Při tomto úklidu jsem si uvědomil, že podobně na tom mohou být i další lidé. A tak mě napadlo vytvořit nástroj, který pomůže lidem, kteří se starají o své zdraví, či své děti, rodiče nebo prarodiče. Jednoduše jim poskytne přehled o svém zdraví a lécích. Vždyť právě toto může zachránit někomu život. Ačkoliv jsem se dříve o farmacii nikdy moc nezajímal, mí prarodiče měli lékárnu.
Kolik máte zákazníků, stáhnutí aplikace?
Zatím mám téměř 800 stažení aplikace bez jakékoliv reklamy. První zákazníky budeme mít až s novou aplikací, která bude jak pro iOS, tak pro Android. Tuto aplikaci nyní dokončujeme.
Jakým způsobem generujete tržby? Pillmo je ke stažení zdarma, zobrazujete reklamy?
Pillmo je zdarma a bez reklam. Tržby budeme generovat díky propojení s lékárnami i prodejem vlastních organizérů na léky.
Jaké jsou a jakým tempem rostou vaše tržby?
Noví uživatelé přibývají po desítkách. Což nám dělá radost. I proto usilovně nyní makáme, abychom dokončili vývoj nové verze, která zjednoduší užívání léků i uživatelům s Androdiem.
Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?
Během dubna dokončíme vývoj aplikace. Pak nás čeká napojení na lékárny, což umožní jednodušší nákup volně prodejných léků přímo v aplikaci a po té implementace pillmo do aplikací pro seniory Oscar Senior a SeniorHUB. V drůhé půlce roku uvedeme první organizér na léky.
Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?
Do dnešního dne probíhá vývoj z vlastních zdrojů. Z drtivé většiny investorů, kterým se projekt líbil, měla řada z nich požadavek na větší podíl, než jsme nyní ochotni nabídnout. Jde nám o možnost zachovat si majoritu i v dalších investičních kolech. Jelikož celému projektu maximálně věříme, táhneme projekt zuby nehty kupředu. Nyní jsme si vytipovali pár investorů, se kterými jednáme již o konkrétních podmínkách, takže věříme že co nevidět oznámíme zajímavou investici.

Jak velký je váš tým?
Momentálně pracuje na projektu dvanáct lidí. Máme v týmu skvělé lidi jak na vývoj software, hardware i na umělou inteligenci.
Plánujete expanzi?
Samozřejmě! Jen jsme si vědomi, že se nesmí nic uspěchat. I proto pořádáme začátkem dubna první eHealth hackathon v ČR. Věříme, že výsledky podpoří expanzi projektu Pillmo nejen v rámci EU.
Kde svůj startup vidíte za pět let?
Do pěti let Pillmo vytvoří nový mHealth standart pro péči o zdraví.
Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?
Řada investorů nás připravovala na možnost fuck-upu a ani jsme si to neuvědomovali. Téměř všichni chtějí, aby vývoj probíhal interně. Už víme proč. Jelikož na začátku jsem byl sám a s minimálními zkušenosti s vývojem mobilních aplikací, obrátil jsem se na řadu vývojářů, z nichž jsem vybral jeden tým.
Ten odvedl dobrou práci, avšak když začal vývoj nové verze aplikace, došlo k jejich akvizici, což byl první fuckup. Věřím, že spolupráce s nimi by běžela dodnes, kdyby je Skypicker koncem minulého roku nekoupil (Skypicker v lednu oznámil akvizici společnosti Trinderis specializující se na vývoj mobilních aplikací – pozn. redak.).
A tak jsme zůstali bez vývojářů. Tím pádem přišel druhý fuck-up, a to že bez nové aplikace jsme museli překlenout čas bez revenue, na které pro změnu slyší investoři.