Startup Týdne #86: Potworka je portál na mikropráce, zatím jako MVP

Patriku Prepslovi na internetech chyběla pořádná služba pro nabídky práce pro freelancery a jako zákazník top tří serverů byl frustrován. Proto se rozhodl založit vlastní projekt Potworka, na kterém může kdokoliv vytvářet, inzerovat i hledat a brát placené mikropráce, a to s kontrolou platby až po jejich splnění.

Zatím se Potworka nachází ve fázi „veřejného MVP beta pilotu“ s téměř 158 registrovanými uživateli a 368 realizovanými pracemi, za které bylo vyplaceno 9 185 eur (přes 230 tisíc korun). Tržby díky tomu aktuálně překročily hranici jednoho tisíce eur (více než 25 tisíc korun).

Vedení startupu: Patrik Prepsl (zakladatel)

Investor: Vlastní zdroje

Konkurence: Freelancer, UpWork, Fiverr, SuperSoused

Založeno: 2017

Vysvětlete (jednou větou), co Potworka dělá.

Na Potworce může každý jednoduše vytvářet, inzerovat i hledat a brát jakékoliv placené mikropráce s plnou kontrolou platby až po splnění jobu.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Potworka je tak jednoduchá a univerzální, jak to jen šlo. Zobrazená odměna jobu je přesně tolik, kolik za splnění dostanete. Poplatek je jen deset procent a hradí ho zadavatel. Dokud zadavatel nenastartuje job, neplatí nic ani neskládá žádný depozit. Platba se realizuje ve chvíli, kdy obě strany potvrdí done. Pod jedním účtem můžete zadávat i brát neomezené množství jobů. A to nejlepší je, že žádný úkol není dostatečně malý, aby nešel realizovat přes Potworku.

Job Challenge s odměnou 40 € od Potworky pro čtenáře Těchinternetů: Vytvořte a realizujte originální job pro blaho redakce Tyinternety. Více info a podmínky najdete tady.

Na kterých trzích působíte?

Zatím Berlín a Praha, ale rádi a s chutí pomůžeme odbavit jakýkoliv job v rámci Evropské unie. Jsme veřejný MVP Beta Pilot.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Něco jako Potworka mi prostě chybělo. Nakupoval jsem služby na TOP 3 freelance serverech a byl jsem frustrovaný jako zákazník, ale zajímal jsem se i o problémy na straně freelancerů. Na konci můj výzkum zjistil, že válka cenových nabídek snižuje jak kvalitu odvedené práce, tak i potenciální cenu jobu o 20 až 40 procent, tak jsem vytvořil Potworku, která převrací celý model naruby a jde od podstaty – od úkolu a jeho co nejlepším splnění. A to kýmkoliv, kdo nemá zrovna v profilu, že je certifikovaný expert na danou problematiku, ale má třeba chuť a dosah splnit úkol ke spokojenosti zadavatele.

Kolik máte zákazníků?

Máme prvních 158 registrovaných uživatelů i s PayPalem, 368 realizovaných jobů, co vyplatily 9 185 eur takerům. Jsme na začátku naší cesty.

Patrik Prepsl, zakladatel Potworky

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Tržby jsou prvních 1 007 eur a na růst budeme moct odpovědět za pár měsíců, až bude co poměřovat [úsměv].

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Předně nás čeká prokázat zájem prvních uživatelů o tento nový model placených mikroprací a Potworka tak splní MVP cíle pro získání reálných investic. Dále připravujeme Potworka Agenty, což bude demonstrovat, jak vidíme my další úroveň sdílené ekonomiky, a další vychytávky, co všem zpříjemní jak hledání prací a přivýdělku, tak nakupování služeb včetně skupinových jobů. Pokud například budete potřebovat najmout a zaplatit 20 lidí na nějakou akci nebo brigádu. Také samozřejmě chystáme implementaci kreditních karet, protože kdo má dneska PayPal, že [smích].

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Zatím žádná investiční kola neproběhla a jde o samofinancovaný projekt s určitou podporou od jedné významné firmy, co zatím nechce být jmenována.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Jsme takový guerilla gang a dohromady jsme se ještě ani neviděli [úsměv]. Práce všech na projektu si velice vážím, a toto je první příležitost je veřejně zmínit a poděkovat jim: duo Jakub Holý a Zdeněk Kvasnica – Praha (UX a rozjezd realizace), Jan Pagáč – Brno (Engine a Backend), Tomáš Doležal – Zlín (Frontend kodér), Steve Cranston – Berlín/Praha (Marketing a Advisor) a Sebastian Kull – Berlín (Marketing a Komunikace). Takže je nás zatím de facto pět part-time a jedna z prvních věcí, co budu řešit po investici, je stálý tým lidí, kteří mi pomohou posunout Potworku a sdílenou ekonomiku někam dál, než je běžné.

Plánujete expanzi?

Samozřejmě. Proto také chystáme nadstavbu pro Potworka Agenty a jsem sám zvědav, kam nás to zavede.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Potworka bude synonymem pro mikropráce, uznávané univerzální tržiště placených mikroprací všeho druhu, které umožnilo vydělat peníze navíc milionům lidí po celém světě, ale také místo, kam zadáte svá přání a sny a za adekvátní odměnu vždy najdete toho správného člověka, který vámi zadaný job splní.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Přijde mi, že Potworka je zrozená z fuck-upů. Dlouho jsme hledali platformy nebo frameworky, které by šlo „ohnout“ pro MVP. Vždyť to je jen obrácený e-shop, říkali jsme si, ale nic jsme nenašli. Bylo evidentní, že se musí platforma napsat od nuly a ztratilo se dost času i chuti.

Pak bylo těžké rozhýbat vývoj celého projektu přes spřátelené Studio 123, pro které byla Potworka neziskový projekt a byli vytíženi spoustou jiné práce. Když už Alpha engine fungoval na PayPal Sandboxu, měli jsme velké problémy, když PayPal odmítl schválit náš původní transakční model, a museli jsme přijmout nějaké kompromisy.

Po všech peripetiích jsme spustili v srpnu 2017 kampaň na nábor dvaceti testerských dvojic z Prahy s plánem pustit je na testing Potworky v září. Tehdy nám zbývalo jen překlopit Sandbox na ostré PayPal API a nasadit frontend od kodéra, jenže když jsme to překlopili, spousta věcí v ostré verzi fungovala jinak než na Sandboxu… Sami jsme si tak museli doprogramovat celé Error flow. No a kodér? „Jó, už to bude,“ než prasklo, že nemá nic. Byl to infarktový podzim roku 2017 a s novým kodérem jsme zvládli zahájit uzavřený testing až koncem listopadu.

Co z toho plyne? Mějte větší časovou i finanční rezervu, než si umíte představit v nejhořším scénáři, a mějte core tým pohromadě a na full-time, pokud to jde. Ale to nejdůležitější stejně bylo to nevzdat, takže pokud věříte v to co děláte, i když je vše proti vám, nevzdávejte to!

Total
0
Shares
Další články