Startup týdne #83: Valuo, díky kterému vás makléři neošidí

Jedním z největších problémů při koupě a prodeji nemovitostí je pro běžné lidi určení ceny – aby nebyla nízká, avšak ani příliš vysoká. Někteří realitní makléři navíc nemají nejlepší pověst. Řešení tohoto problému proto nabízí český startup Valuo.

Zatím je projekt na začátku, uživatelé si přes platformu spočítali přes pět tisíc cen nemovitostí v České republice. V plánu je ovšem již v dalším roce expanze na další dva zahraničí trhy, čemuž pomůže také několikamilionová investice od Pale Fire Capital.

Cíl za pět let je jasný. „Pokud se rozhodnete prodávat byt nebo rodinný dům mezi Košicemi a Lisabonem, tak půjdete na Valuo, abyste určili správnou cenu,“ popisuje v rozhovoru pro Tyinternety Radek Šitera.

Vedení startupu: Radek Šitera (Marketing, Finance, Obchod), Kryštof Honsů (Vývoj), Daniel Soukal (Vývoj výpočtu), Petr Šnajdr (PR)

Investor: Pale Fire Capital

Konkurence: Odhadodspecialisty.cz, Cenovamapa.cz, Cenovamapa.org, Zillow.com

Založeno: 2017 

Vysvětlete (jednou větou), co Valuo dělá.

Jde o jednoduchý nástroj, pomocí kterého si zdarma spočítáte hodnotu jakéhokoliv bytu nebo rodinného domu.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

U výpočtu zohledňujeme stav nemovitosti. Ručně jsme prošli fotografie více než 150 tisíc nemovitostí, které se za posledních dvanáct měsíců v Česku prodávaly. Dále nejsme realitní kancelář, takže se uživatelé nemusí bát, že by je pak uháněli makléři, jako tomu u některých našich konkurentů bývá.

Radek Šitera

Na kterých trzích působíte?

V současné době pouze v České republice. Data pro výpočet ale už sbíráme i ve dvou dalších evropských státech. Vstup tam plánujeme v polovině roku 2018.

Jak vznikl nápad podnikat v tomto oboru?

Od podzimu roku 2015 jsme měli realitku bez makléřů s názvem Advelty. Tam jsme řešili mimo jiné dva problémy. První byl, jak správně určit cenu nemovitosti, kterou chce někdo prodat. Druhým pak, jak se dostat k lidem, kteří se rozhodli prodávat. Vytvořili jsme jednoduchou landing page s formulářem na doméně zjistitcenu.cz a následně počítali odhady cen ručně. O službu začal být zájem a po 500 odhadech (zpracování jednoho trvalo v průměru 30 minut) jsme museli začít řešit automatizaci. To se nám podařilo na jaře 2017.

Kolik máte zákazníků?

V současné době si u nás uživatelé spočítali přes 5 000 cen nemovitostí. Jsme však zatím úplně na začátku.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Až doposud jsme se soustředili na samotný výpočet odhadů. Teprve teď začínáme nabízet služby našich partnerů, ze kterých budou tržby.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Kvalitní odhad ceny nemovitosti je pro nás prioritou. Chceme, aby se jím mohli řídit všichni kupující, kteří zjišťují, zda je jimi vyhlédnutá nemovitost za dobrou cenu. Aby se všichni prodávající mohli spolehnout, že pokud se budou řídit naším odhadem, tak svou nemovitost skutečně prodají a zároveň neprodělají.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

V září 2017 jsme dostali několikamilionovou investici od Pale Fire Capital, za kterým stojí například zakladatelé ePojisteni.cz nebo Jan Barta. Do jejich portfolia patří třeba Favi.cz, Extra.cz či Poptavej.cz.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

V současné jsme v kancelářích v Praze 4 a dalších sedm lidí pro nás dělá externě.

Plánujete expanzi?

Jak již bylo zmíněno. V polovině příštího roku začneme počítat ceny nemovitostí i v dalších evropských zemích. Příležitost tam vidíme velikou.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Pokud se rozhodnete prodávat byt nebo rodinný dům mezi Košicemi a Lisabonem, tak půjdete na Valuo, abyste určili správnou cenu.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Jsme na začátku, takže neustále objevujeme, že jsme něco mohli udělat lépe, rychleji nebo se na to vykašlat dříve. Jak se tomu vyhnout? Nevím. Jediná rada je co nejvíce zrychlit cyklus Nápad à Ověření à Realizace à Vyhodnocení à Nápad…

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jan Laštůvka z MonkeyData: Spouštíme globální expanzi, chceme být světovou jedničkou

Ostravský startup MonkeyData v září oslavil první narozeniny. A že bylo co oslavovat. Za rok v byznyse obsluhuje více než 1300 e-shopů jen v České republice, získal investici ve vyšším řádu stovek tisíc dolarů (což oceňuje firmu na 80 až 150 milionů korun) a s aktualizovanou aplikací se teď chystá na globální expanzi.
Přečtěte si více

Zdokonalte svůj pitch na dubnovém workshopu s Beth Susanne

Zkušená koučka Beth Susanne uspořádá na pozvání Czech ICT Alliance a Jihomoravského inovačního centra od 3. do 4. dubna praktické školení pro zástupce začínajících firem, kteří chtějí zlepšit prezentaci projektu potenciálním investorům. Zúčastnit se bude moci 12 vybraných firem, vždy po dvou zástupcích.