Startup Týdne #82: Blahobyty starající se o pronájmy přes Airbnb a Booking

Matěj Koutný z vlastní zkušenosti zjistil, jak je náročné se jako majitel bytu starat o přijíždějící hosty na krátkodobé pronájmy. Při hledání kvalitní služby, která by tyhle starosti přebrala za něj, si uvědomil, že je to zajímavá příležitost na rozběhnutí vlastního byznysu.

Tak vznikly Blahobyty spravující byty, které jsou pronajímány přes Airbnb nebo Booking. „Všechny naše statistiky ukazují velmi vysoké tempo růstu. Například počet ubytovaných hostů vzrostl meziročně o 390 procent, počet bytů narostl pětkrát a za měsíc teď ubytujeme stejný počet hostů jako za celý rok 2016,“ říká Matěj Koutný v rozhovoru pro Tyinternety.

Vedení startupu: Matěj Koutný (zakladatel/obchodní ředitel)

Investor: Vlastní zdroje

Konkurence: Seven keys, Rentego, Property rentier

Založeno: 2016

Vysvětlete (jednou větou), co Blahobyty dělají.

Blahobyty klientům spravují byty, které jsou pronajímány přes Airbnb nebo Booking.com, přičemž maximalizují jejich výnos a pečují o hosty tak, aby se sám klient nemusel o nic starat.

V čem jste lepší než vaše konkurence? 

Dbáme na systémová řešení. Používáme vlastní informační systém, který nám umožňuje efektivně spravovat stovky pobytů měsíčně od komunikace s hosty až po klientská vyúčtování. Máme tak vždy přehled o tom, co se zrovna děje, a díky našemu systému mají i naši klienti neustálý přehled o současné obsazenosti jejich bytů. V neposlední řadě pak optimalizujeme ceny nájmů tak, aby odpovídaly aktuálním změnám poptávky a maximalizujeme tak výnos spravovaných bytů.

Matěj Koutný

Na kterých trzích působíte?

Zatím v Praze.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Po vlastní zkušenosti s tím, jak je náročné se jako majitel bytu starat o přijíždějící hosty. Z dlouhodobého hlediska je to únavné a časově vyčerpávající. Po marném hledání kvalitní služby jako klient jsem si řekl, že je to zajímavá příležitost. Rozhodli jsme se dělat to lépe a ve větším.

Kolik máte zákazníků?

Máme ve správě asi stovku bytů.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Všechny naše statistiky ukazují velmi vysoké tempo růstu. Například počet ubytovaných hostů vzrostl meziročně o 390 procent, počet bytů narostl pětkrát a za měsíc teď ubytujeme stejný počet hostů jako za celý rok 2016.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Co se Blahobytů týče, chceme v příštím roce narůst o zhruba sto procent, což vidím jako velice střízlivý, spíše konzervativní plán. Na našem trhu čekám mírný růst a drobnou korekci. Mnoho těch, kteří doposud neřešili daně a další povinnosti, budou nuceni zvážit svou účast na trhu, což by mělo pomoci profesionálům, kteří už tyto povinnosti plní.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Zájemců o to nás financovat je víc, ale nám se zatím daří financovat projekt z vlastních zdrojů. Zvažujeme těchto nabídek využít pro vstup na další trhy, ale dokud to půjde, tak se venture kapitálu spíše straníme.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Máme kanceláře v centru Prahy, které nám ale postupně začínají být malé, a tak budeme v příštím roce hledat větší. Sice je většina našeho týmu obvykle v terénu, nebo pracuje z domova, ale i tak je nám to tu malé. V tuhle chvíli pro nás pracuje asi 50 lidí, velká část z nich jsou na nějaké formě zkráceného úvazku.

Plánujete expanzi?

Do budoucna chceme expandovat. Ale je zatím předčasné o tom mluvit.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Za pět let bychom rádi provozovali čtvrtinu profesionálně spravovaných bytů v Praze a byli alespoň na jednom zahraničním trhu.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Myslím si, že cesta k úspěchu je fuck-upy lemována, a drobné komplikace nastávají pořád. Klíč není se jim vyvarovat, ale poučit se z nich do budoucna a předejít jejich opakování. Pokud se člověk fuck-upů příliš bojí, nikam se neposune. Pokud opakuje staré chyby, je to možná ještě horší.

Total
0
Shares
Další články