Startup Týdne #55: Jak naučit babičku používat ty internety? Pomůže Oscar Senior

Brněnský startup Oscar Senior sice vznikl ještě v roce 2013, na své cestě však překonal několik fuck-upů. Nová verze produktu, která seniorům přináší snadný způsob, jak být v kontaktu s rodinou nebo přáteli, proto vznikla až v květnu loňského roku. A za necelých sedm měsíců si ji pak stáhli uživatelé ve více než 75 zemích světa.

„To nám potvrzuje, že o službu je zájem,“ říká CEO startupu Tomáš Posker v rozhovoru pro TyInternety. Nápad na založení Oscar Senior vznikl, když byl Posker v Silicon Valley a měl potíže při telefonování s babičkou.

„Kdykoli jsem se s ní pokoušel spojit, strávil jsem spoustu času vysvětlováním, jak spustit počítač a následně Skype. Nemluvě o spoustě peněz utracených za mezinárodní hovory. A tak vznikla myšlenka jednoduchého komunikačního nástroje pro seniory,“ popisuje Posker.

Díky jejich snaze tak snad ty internety nakonec nezakážou.

Oscar Senior logoVedení startupu: Tomáš Posker (CEO)

Investor: Angel investor

Konkurence: Grandpad, Breezie

Založeno: 2013

Vysvětlete (jednou větou), co Oscar Senior dělá.

Oscar Senior přináší seniorům snadný způsob, jak být v kontaktu s rodinou, přáteli a užitečnými on-line službami.

Tomáš Posker
Tomáš Posker

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Naší konkurenční výhodu vnímáme zejména v tom, že naším produktem je SW (aplikace), který na tabletu vytvoří speciální rozhraní, které seniorům zjednoduší jeho používání. Zatímco naši konkurenti nabízí ve většině případů tablet (HW) dohromady se speciálním SW, tedy celé zařízení. My tak naším zákazníkům umožňujeme vybrat rozlišení a jiné specifikace tabletu nebo mohou použít zařízení, které již mají doma. Další výhodou je pak možnost vzdálené pomoci mladšího člena rodiny s nastavením a ovládáním aplikace.

Na kterých trzích působíte?

S novou verzí aplikace Oscar Senior jsme začali v květnu 2016 na českém a holandském trhu. V lednu tohoto roku jsme navíc oficiálně vstoupili i na anglicky mluvící trhy naší účastí na veletrhu CES v Las Vegas. Zatím je však naše účast spíše pasivní a snažíme se najít partnery. Impulsem bylo, že si za necelých 7 měsíců stáhli naši aplikaci uživatelé ve více než 75 zemích světa, což nám potvrzuje, že o službu je zájem.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Oscarův příběh začal v roce 2013, kdy jsem působil v Silicon Valley a měl potíže při telefonování s babičkou. Kdykoli jsem se s ní pokoušel spojit, strávil jsem spoustu času vysvětlováním, jak spustit počítač a následně Skype. Nemluvě o spoustě peněz utracených za mezinárodní hovory. A tak vznikla myšlenka jednoduchého komunikačního nástroje pro seniory, navíc (díky know-how z mateřské společnosti) s možností vzdáleného nastavení a pomoci.

Kolik máte zákazníků?

Od spuštění nové verze (květen 2016) máme přes 5 500 uživatelů.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Aplikace Oscar Senior je placenou službou teprve od ledna 2017. S ohledem na zvolenou strategii jsou tržby zatím nízké, nicméně průběžně rosteme.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Stárnoucí populace neustále roste a vnímáme zde velký potenciál. Se vstupem na další trhy očekáváme nárůst uživatelů. Samostatnou kategorií je pak využívání Oscara jako platformy pro zajímavé online služby cílené na seniory. Mám na mysli např. dopravu, bankovnictví, objednávání jídla apod.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Ano, do společnosti investovala jednak mateřská společnost Ki-Wi Digital, ale také angel investor.

Team Oscar Senior
Team Oscar Senior

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte taky pobočky v zahraničí?

Náš tým tvoří 6 členů, z toho většina týmu sídlí v Brně. Máme ale také kolegu v Holandsku a 2 poradce v USA.

Plánujete expanzi?

Určitě ano. Oscar Senior má globální potenciál a naším cílem je rozšířit se na další trhy.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Naším cílem je stát se základním spojením mezi seniory a jejich rodinami, přáteli či pečovateli. Chtěli bychom, aby se Oscar Senior postupně stal platformou nejen pro komunikaci a online služby, ale také pro e-health a vzdělávání seniorů.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Jedním z fuck-upů byl bez pochyby začátek našeho podnikání, kdy jsme zkoušeli nabízet Oscara jako kompletní balíček, tedy SW a námi vyvinutý HW. Právě HW se ukázal jako slepá cesta. Při pilotním projektu v USA jsme pak narazili na neochotu uživatelů kupovat nové zařízení.

Navíc při zvážení Oscara jako globálního produktu jsme hledali cestu, kdy bude náš produkt jednoduše distribuovatelný. To nás přivedlo k vytvoření první verze software, nicméně ta byla velmi omezená, a tak se postupně stala dalším fuck-upem. Díky tomu jsme se však dostali tam, kde jsme dnes, tedy k vytvoření otevřené platformy, jež je mnohem lépe škálovatelná.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Badgeville změní každou stránku ve hru

Praktický nástroj ke zvýšení zapojení uživatelů přináší startup Badgeville. Po jednoduchém vložení do stránky nabídne nástroje, které čtenářům umožní získávat reputaci, odznaky a další typy odměn a tím je motivují k vyššímu zapojení a rozšiřování povědomí o stránce. Nezbytností je také přítomnost detailních analytických nástrojů.
Přečtěte si více

Visa Europe hledá slibné startupy, rozšiřuje pro ně inovační centra i poblíž Česka

Visa Europe si hodlá najít zajímavé startupy. Slibuje i těm českým informace, nástroje a kontakty, které jim mají umožnit vyvíjet revoluční technologie a služby v oblasti plateb. Samozřejmě pod hlavičkou Visa. A přibližuje se jim. V Evropě na konci května otevřela inovační hub v Londýně a v červenci hodlá přidat ještě jeden v Berlíně.