Startup týdne #52: Alice ulehčuje život lidem s Alzheimerem

Zdroj: Flickr / Nicolas Alejandro

Alzheimerova choroba je pořád nevyléčitelná. To ovšem neznamená, že nemocným nemůžeme pomoct, aby zbytek života strávili kvalitněji. To je hlavní poselství startupu Alice. Lidem s Alzheimerem připomíná, na co nemají v každodenním životě zapomenout.

 „Součástí našich výrobků jsou zvukové čipy a hodinky, které nemocným připomínají, na co nemají zapomenout a také aplikace na procvičování paměti, která pomáhá nemocným procvičovat důležité osobní informace, jako například jména členů rodiny,“ říká Iva Coelho, CEO a zakladatelka startupu v rozhovoru pro TyInternety.

Alice zatím nemá žádné tržby, stále je totiž ve fázi testování a zkvalitňování produktů. Ty by měly být na prodej již během letošního roku, a to prozatím v České republice – pak se dostane i na expanzi. V rozvoji startupu a jeho financování pomáhá taky akcelerační program Laboratoře Nadace Vodafone.

aliceVedení startupu: Iva Coelho (CEO a Founder), Pavel Machek (testování, finance), Marek Majtán a Ondřej Červinka (programátoři)

Investor: Bez investora

Konkurence: V ČR konkurenci nemáme, v zahraničí některé z našich produktů fungují. Žádná firma však nenabízí komplexní řešení.

Založeno: 2016

Vysvětlete (jednou větou) co Alice dělá.

Alice připomíná lidem s Alzheimerovou chorobou, na co nemají v každodenním životě zapomenout.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Nabízíme komplexní řešení pro rodiny, jejíž člen trpí Alzheimerovou nemocí. Součástí našich výrobků jsou zvukové čipy a hodinky, které nemocným připomínají, na co nemají zapomenout, a také aplikace na procvičování paměti, která pomáhá nemocným procvičovat důležité osobní informace, jako například jména členů rodiny.

Na kterých trzích působíte?

Zatím pouze na českém trhu. Ale rádi bychom do budoucna rozšířili produkt do zahraničí.

Iva Coelho
Iva Coelho

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Potřeba pomáhat ostatním byla naše hlavní motivace. Alzheimerova choroba je v současné době nevyléčitelná, a proto jsme se rozhodli, že chceme co nejvíce zkvalitnit zbytek života pro pacienty i pro jejich rodiny.

Kolik máte zákazníků?

Stále jsme ve fázi testování a zkvalitňování našich produktů. K tomu nám pomáhá řada lékařů, pacientů a pečujících osob.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Zatím nemáme žádné tržby.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Do konce roku bychom rádi zdokonalili naše produkty a začali s prodejem na českém trhu.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Většinu nákladů financujeme sami. Momentálně jsme součástí akceleračního programu Laboratoře Nadace Vodafone, která nás mimo jiné také finančně podporuje.

alice

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte taky pobočky v zahraničí?

Náš tým je zatím čtyřčlenný. Máme v něm dva programátory a pak jsme dva, co řešíme a zařizujeme vše ostatní.

Plánujete expanzi?

Ano. V následujících pěti letech bychom rádi expandovali do zahraničí, konkrétněji pak do Anglie a Německa.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Naším cílem je vybudovat důvěryhodnou firmu s produktovým portfoliem, kde si každá rodina postiženého Alzheimerovou chorobouvybere to, co potřebuje.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Jednu dobu to vypadalo, že s námi nebude ochotný spolupracovat žádný lékař. Což v našem případě znamená nedostatek lidí na vyzkoušení našich produktů, žádný feedback a tudíž by pak bylo nemožné vyvinout dokonalý produkt. Chce to si už od začátku vytvořit a naplánovat způsob komunikace s lidmi, které potřebujete.

Total
0
Shares
Další články