Startup Týdne #30: Mindpax mění světovou psychiatrickou péči

Trošku složitá definice, ale jednoduché řešení. Startup Mindpax poskytuje analytické řešení predikce relapsů u psychiatrických diagnóz. Tedy česky: pomocí náramku sleduje fyzickou aktivitu nebo spánek a podle toho předpovídá, jestli u nositele opětovně propukne nemoc. „Konkurence se většinou věnuje sběru informací z různých senzorů telefonu,“ říká Pavel Nevický, projektový lídr a finanční specialista.

A daří se mu. Koncem srpna na Seedstars Prague vyhrál Mindpax ocenění jako nejlepší startup České republiky, což ho posunulo do finále ve Švýcarsku, kde bude soutěžit o investici 500 tisíc dolarů. Své první narozeniny oslavil před létem a momentálně má v tuzemsku pět běžících studii, pilotní systém provozuje v Kanadě a Spojených státech.

„Za pět let vidíme Mindpax jako etablovaný produkt v psychiatrické péči, který je proplácený zdravotními pojišťovnami na pěti velkých trzích a je využíván stovkou tisíc pacientů,“ popisuje dlouhodobou vizi Nevický. Ten taky odpovídal na otázky TěchInternetů.

Logo MindpaxVedení startupu: Pavel Nevický, Daniel Novák, Jan Novák

Investor: Lokální venture fond

Konkurence: Monsenso, DK

Založeno: červen 2015

Vysvětlete (jednou větou), co Mindpax dělá.

Mindpax je poskytovatelem analytického řešení predikce relapsů u psychiatrických diagnóz prostřednictvím kontinuálního sběru informací o fyzické aktivitě, spánku a subjektivním pocitu pacienta.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Mindpax využívá existující metodu aktigrafie pro dlouhodobé sledování pacientů (6-9 měsíců bez nutnosti obsluhy náramku) a integruje tyto informace se subjektivními pocity pacienta. Konkurence se většinou věnuje sběru informací z různých senzorů telefonu.

Na kterých trzích působíte?

V současnosti působíme v České republice, Kanadě a USA.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Klinicky ověřený fakt o spánku jako hlavního prediktoru relapsů v akademických studiích jsme se rozhodli využít v pacientské praxi tak, abychom zlepšili kvalitu života pacientů, snížili náklady spojené s hospitalizací a umožnili lepší dávkování psychofarmak.

Kolik máte zákazníků?

Máme 5 běžících studií v České republice a dvakrát pilotní provoz systému v Kanadě a jeden pilotní provoz systému v USA. V systému máme v současnosti 160 paciento-měsíců a na konci roku jich bude 500.

Mindpax

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Trakce našeho systému se odvíjí především od počtu paciento-měsíců v systému, který ovlivňuje algoritmus predikcí upravovaný pomocí metody strojového učení. Do konce roku 2016 tento objem ztrojnásobíme a do konce 2017 dále zdesetinásobíme a tím budeme disponovat jednou z největších konzistentních databází aktigrafických záznamů o psychiatrických pacientech.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

V nejbližší době připravujeme podpis kontraktů s prvními farmaceutickými firmami a pilotními studiemi s pacienty, užívající psychofarmakum prodávané příslušnou farmaceutickou firmou.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Máme externí financování od finančního partnera plus zároveň generujeme tržby od našich zákazníků.

Jak velký je váš tým?

Náš tým představuje cca 10 lidí.

Tým Mindpax
Tým Mindpax

Plánujete expanzi?

Ano, plánujeme expanzi v souvislosti s plány našich strategických partnerů.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Za pět let vidíme Mindpax jako etablovaný produkt v psychiatrické péči, který je proplácený zdravotními pojišťovnami na pěti velkých trzích a je využíván stovkou tisíc pacientů.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

V prvních pár měsících jsme přecenili spolehlivost navrženého prototypu HW a strávili jsme velké úsilí, abychom ji překonali a nahradili hardware novou verzí. Naše rada je, pokud máte jako součást nabídky i hardware – důkladně testujte.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jobs.cz slaví 18. narozeniny. Kam posunuly trh? “Čech stráví v průměru v jedné práci 10 let, to měníme,” říká jejich ředitel

Zřejmě první doména v Čechách registrovaná na soukromý subjekt slaví plnoletost. Jobs.cz začaly fungovat v roce 1996, tedy v době, kdy všichni používali pro nábor zaměstnanců tištěné noviny. Jobs.cz to změnil. Donutil třeba personalisty v bankách chodit pravidelně do sklepa, k jedinému počítači firmy, aby tam zadávali inzeráty. Povídali jsme si s Alfredem Simunou, ředitelem obchodního rozvoje, o tom, jaká společnost byla, kde je teď samozřejmě i o jejích budoucích plánech.