Startup Týdne #24: Avocode, the Photoshop killer

Avocode je softwarový nástroj, který zjednodušuje práci designérů a vývojářů po celém světě – z grafických souborů umožňuje exportovat jednotlivé prvky bez toho, abyste potřebovali grafický program, třeba Photoshop. Po mnohaletých zkušenostech s pluginy tenhle startup vyvinul vlastní program, o který mají zájem prakticky všude. Jen za první týden prodeje vydělal více než 70 tisíc dolarů.

Momentálně má 4 000 platících týmů (tedy prodaných licencí) a toto číslo nadále roste. Účastní se prestižního akcelerátoru 500 Startups sídlícího v Silicon Valley a získal investice ve výši 325 tisíc dolarů. Jednou nohou díky tomu v Silicon Valley působí. V kalifornském Mountain View je totiž část týmu, ta druhá, větší část, působí v nových kancelářích v Kovařicově vile na pražské Náplavce.

O 500 Startups se říká, že se do něj dostane míň lidí než na Harvard. Kluci jsou jeho součástí od jara spolu s dalšími 35 startupy z celého světa.

Kde se vidí za pět let? „Na Jamajce,“ říká v rozhovoru pro TyInternety.cz Martin Ďuriš, jeden ze spoluzakladatelů.

Avocode logoZakladatelé: Vu Hoang Anh, Petr Brzek, Martin Ďuriš

Investor: 500 Startups, Kima Ventures, Jeremy Yep

Konkurence: Zeplin.io, Figma, Simply.io

Založeno: 2014

Zakladatelé Avodoce: zleva Vu Hoang Anh, Martin Ďuriš, Petr Brzek
Zakladatelé Avodoce: zleva Vu Hoang Anh, Martin Ďuriš, Petr Brzek

Vysvětlete (jednou větou), co Avocode dělá.

Avocode dokáže přeložit Photoshop nebo Sketch design do kódu.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Technologicky jsme daleko vyvinutější než konkurence. Jako jediní umíme parsovat Photoshop a brzy budeme umět i Sketch, Ilustrator a další design formáty. Konkurence umí jen uploadovat designy pomocí pluginů, což je náročné na údržbu a zároveň omezující.

Na kterých trzích působíte? Jen v České republice nebo také v zahraničí?

Prakticky všude. Soustředíme se na anglicky mluvící trhy, z čeho vyplývá, že 30 procent našich zákazníků je z USA. Pro zajímavost, zákazníci z Česka a Slovenska tvoří necelá dvě procenta.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Po pěti letech zkušeností s vytvářením pluginů do Photoshopu jsme velmi dobře pochopili potřeby designérů a developerů. Díky nasbíraným datům o 200 tisících zákaznících jsme postupně zjistili, jaký problém je s předáváním designu a následným koděním. Developeři museli používat nástroje pro designéry jako Photoshop a další, aby z designu dostali to, co potřebují. Avocode jsme vyvíjeli více než rok a během vývoje jsme uplatnili téměř všechny naše dosavadní znalosti.

Kolik máte zákazníků?

Máme více než 4 000 platících týmů.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Momentálně se naše tržby pohybují ve vyšších desítkách tisíců dolarů. Doposud jsme rostli lineárně, avšak marketing team jsme ztrojnásobili, co se projeví na tržbách v nejbližších měsících.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

V současnosti pracujeme na našem největším update, který by měl rapidně ovlivnit růst a distribuci. Doufáme, že na podzim naše čísla prakticky zdvojnásobíme.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Nedávno jsme zavřeli seed round s investicí 325 tisíc dolarů od 500 Startups, Kima Ventures a angel investora Jeremy Yep. Jsme profitabilní, což nám umožňuje velkou flexibilitu ve výběru investorů. Vybíráme si velmi pečlivě a strategicky do budoucna.

Dostali jste se taky do akcelerátoru 500 Startups. Co je tam vaším hlavním cílem?

Nepřišli jsme tam úplně kvůli penězům, ale kvůli znalostem. Prý se sem dostane méně lidí než na Harvard, a to je potřeba patřičně využít. Intenzivně se vzděláváme v oblastech marketingu, růstu a investicí. Každý týden máme mnoho 1-on-1 meetingů se světovými špičkami v oboru, s kterými bychom se bez 500 Startups pravděpodobně nikdy nesetkali. Nejdůležitější, co si odneseme, je network. Budování dobrých vztahů je součástí podnikání a o to důležitější, pokud máte přístup k světovým esům v Silicon Valley.

Team Avocode
Team Avocode

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte taky pobočky v zahraničí?

Trochu jsme vyrostli, už jsme skoro na 20 lidech. Momentálně je část teamu v Silicon Valley kvůli programu 500 Startups a uvidíme, jak to bude v budoucnu.

Plánujete expanzi?

Už máme zákazníky po celém světě. Do budoucna může dávat smysl vybudovat sales teamy, zatím jsme to ale vůbec neověřovali a je to na dlouhou cestu.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Na Jamajce.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Nevím, jestli přímo fuckup, ale celkem divoké období jsme měli minulý rok, kdy odešlo několik klíčových lidí a prakticky jsme vyměnili velkou část našeho týmu. Dnes mám ale pocit, že se to stává ve většině firem a poučili jsme se z toho. Pracujeme se super lidmi, kteří s námi sdílejí vizi a nepřišli pracovat jen kvůli penězům. Ještě jednou díky celému týmu!

Total
0
Shares
Další články