Startup Týdne #120: Vzdělávací Data4You s vlajkovou lodí Coding Bootcamp Praha

Cílem Data4You je růst české digitální společnosti a za tímhle účelem organizuje Coding Bootcamp Praha. Vzdělávací program nedávno oslavil velký úspěch, když v celoevropské konkurenci vyhrál prestižní cenu Evropské komise European Digital Skills Award oceňující projekty zaměřené na rozvoj digitálních dovedností.

O ocenění bojovalo 264 přihlášených kandidátů z celé EU, do finále jich Evropská komise vybrala 24. Coding Bootcamp Praha byl ve finále jediný český zástupce. „Naší vizí je Tech For All, tedy společnost, ve které lidé plně využívají potenciál technologií ve všech odvětvích,“ říká Jana Večerková, zakladatelka Data4You.

A i když jde o neziskovou organizaci, podobné projekty si podle nás zaslouží pozornost – právě proto jsme přivřeli oči a zařadili Data4You mezi naše Startupy Týdne. Na dotazy Těchinternetů odpovídala Večerková.

Vedení startupu: Jana Večerková a Jan Večerka (zakladatelé)

Investor: Vlastní zdroje

Konkurence: Le Wagon, Ironhack, Spiced Academy

Založeno: 2014

Vysvětlete (jednou větou), co Data4You dělá.

Data4You umožňuje lidem na maximum využívat jejich potenciál tím, že se naučí programovat. Pořádáme i workshopy pro různé věkové kategorie, ale naší vlajkovou lodí je tříměsíční intenzivní Coding Bootcamp Praha.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Na rozdíl od jiných kurzů programování nabízíme ucelený dlouhodobý vzdělávací plán, který zahrnuje nejen programování, ale i pomoc se změnou kariéry či rady jak pokračovat ve vývoji svého projektu i po bootcampu. Oproti čistě mentoringovým programům naši studenti díky přesnému sylabu vědí, kdy se s kterými programovacími jazyky setkají. Náš sylabus je přesně rozplánovaný dle dnů a týdnů, tak aby na sebe získávané znalosti logicky navazovaly. Coding Bootcamp Praha běží od září 2016, tudíž oproti jiným programům máme skvělý přehled o místním i evropském trhu a můžeme naše absolventy spojit nejen s našimi partnerskými firmami, ale i komunitou našich absolventů.

Učíme metodou „learning by doing“ a studenti tak za dobu bootcampu vytvoří 7 projektů, které jsou jejich prvním portfoliem. Přijímáme pouze malé skupiny studentů a každému se tak dostane individuálního přístupu od našich zkušených lektorů. Pořádáme také pravidelné workshopy a zveme odborníky z IT firem, aby se podělili o své zkušenosti. Více než 90 procent našich úspěšných absolventů si našlo práci v IT do dvou měsíců od absolvování kurzu.

Naše aktivity byly oceněny několika vítězstvími v mezinárodních soutěžích. Na podzim 2018 jsme byly vybráni samotnou MIT mezi tři nejlepší projekty v kategorie Skills Development. V prosinci jsme pak získali první místo na European Digital Skills Awards na ICT 2018 ve Vídni.

Team Data4You

Na kterých trzích působíte?

Působíme na českém trhu, ale studenty máme z celého světa. I náš tým je mezinárodní a veškeré naše aktivity probíhají v angličtině.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Naší vizí je „Tech For All“, tedy společnost, ve které lidé plně využívají potenciál technologií ve všech odvětvích. Věříme, že větší znalost technologií a programování je klíčová pro budoucnost a proto, aby se vylepšily a zjednodušily životy nás všech. Základní programovací dovednosti se staly potřebnými pro pracovníky v širokém spektru odvětví od marketingu, přes byznys development až po všechny, kdo potřebují kooperovat na projektech s IT odděleními.

Vize byla ovlivněna mojí předchozí pracovní zkušeností na evropské inovační a startupové scéně, kdy jsem viděla mnoho slibných projektů zkrachovat, protože si zakladatelé nedokázali uhlídat vývoj (a náklady). Vize byla ale jen začátek, pak nás čekal skoro rok plánování, analýzy a přípravy s core teamem – Honzou Večerkou a Honzou Polákem.

Kolik máte účastníků?

Coding Bootcamp Praha pořádáme třikrát ročně (zimní, jarní a podzimní běhy) a od roku 2016 jsme vychovali více než 120 nových programátorů, kteří pracují jak v ČR, tak po celém světě. Díky pořádání krátkých workshopů zdarma pro veřejnost jsme ale s programováním seznámili již více než 1600 účastníků.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

V posledních dvou letech jsme rozšířili nabídku našich programů a v roce 2019 očekáváme další nárůst počtu účastníků. Naším cílem je udržitelný růst bez kompromisů na kvalitě, tudíž mezi našimi KPIs je tempo růstu poměrně nízko. V tomto ohledu jsme jakožto startup v vzdělávací oblasti poměrně neobvyklým typem startupu.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

V současnosti pracujeme na novém projektu, který oblast programování přiblíží dalším skupinám. V dubnu nás také čeká stěhování do nových, moderních co-workingových prostor, kde budeme v úzké spolupráci se startupy a softwarovými firmami.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Data4You bylo na začátku zafinancováno pouze svými zakladateli, tudíž bylo prioritou se rychle dostat do černých čísel a najít udržitelný byznys model, což se nám podařilo již v prvním roce fungování.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Tým Data4You je většinově v Praze, ale máme i kolegy co pracují částečně na dálku. Kromě zakladatelů máme v týmu také programátory-instruktory, programátory, se kterými spolupracujeme na interních a externích projektech, občasné mentory a marketéry.

Plánujete expanzi?

Kromě stěhování a nových projektů také analyzujeme další možnosti expanze, pro kterou vybíráme vhodné partnery.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Rádi bychom umožnili co nejširšímu spektru lidí se naučit programovat, tak aby si mohli splnit své cíle. Chceme, aby Data4You bylo organizací, na kterou se může obrátit jak středoškolák, tak startupový zakladatel, jak člověk měnící kariéru, tak zaměstnanec, a to nejen v Praze, ale i na evropské scéně.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

V jak počátečních, tak pozdějších fázích našeho rozvoje jsme naráželi na různé problémy, ale všichni v našem týmu naštěstí vnímají problémy spíše jako výzvu, se kterou se nějak popereme. Vyplatilo se nám mít v týmu lidi s různými dovednostmi i povahami, což nám vždy pomohlo společně najít cestu, jak daný problém řešit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Michalem Hanusem

Mezi českými investory patří Michal Hanus jednoznačně mezi ty úspěšné. Byl u velkých úspěchů Miloše Endrleho i Jana Barty, a přestože ne z každé investice se stal zlatý důl, vyloženou katastrofu podle svých slov zatím nezažil. Rádi jsme si proto poslechli jeho názory na české startupy i to, proč tu podle něj zatím místo skutečného startupového ekosystému jsou spíš "party lidí, kteří spolu mluví".