Startup Týdne #119: Domotron, smart home systém domácí automatizace bez potřeby programátora

Systému domácí automatizace existuje několik. Jejich nevýhodou však je nutnost naprogramování systému programátorem, který jej pak musí i spravovat. Startup Domotron se této situaci vymyká – protože jde o jediné produktové (ne projektové) řešení na trhu.

„Uživatel se stával otrokem svého vlastního smart home, protože si neuměl změnit nastavení například ranní automatiky žaluzií. Pokud to chtěl udělat, musel volat svého integrátora, který to následně upravil v kódu. To zákazníky stálo peníze, a nakonec už ani nevolali, protože se cítili trapně,“ vysvětlují zakladatelé Domotronu Alex Janušek a Martin Budaj v rozhovoru.

V současnosti Domotron působí v Česku, na Slovensku, Rakousku a Německu, a svých 250 zákazníků má po celé Evropě, díky čemuž loňské tržby dosáhly úrovně 15 milionů korun. Potenciálním trhem pro firmu doteď bylo 2,5 milionu nových rodinných domů a bytů v Evropě. Aktuálně však testuje prototypy bezdrátového řešení – díky kterému se potenciální trh rozšíří z novostaveb na všechny domácnosti, kterých je jen v Evropě více než 220 milionů.

Vedení startupu: Martin Budaj (CEO), Alex Janušek (CCO), Ján Zuštiak (CTO)

Investor: Bohemia Venture Capital

Konkurence: Loxone, Crestron, KNX, Control4, Haidy

Založeno: 2012

Vysvětlete (jednou větou), co Domotron dělá.

Domotron je jediný systém domácí automatizace, který umí ovládat veškeré domácí technologie (světla, žaluzie, topení, chlazení, větrání, zavlažování, audio, zabezpečení atd.) a přitom k jeho nastavení a ovládání vůbec nepotřebujete programátora.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Pojem smart home si dnes většina lidí spojí s různými chytrými domácími zařízeními, jako jsou například smart žárovky, zásuvky nebo termostaty, které lze ovládat prostřednictvím aplikace na chytrém telefonu.

Opravdová domácí automatizace je ale o něčem zcela jiném. Náš systém se stává součástí samotné elektroinstalace domu nebo bytu a úplně tak mění fungování technologií v něm. Centrální počítač automaticky vyhodnocuje a upravuje chod topení, větrání a jiných technologií tak, aby fungovaly co nejefektivněji a přinášely tak uživatelům maximální komfort a úsporu energií.

Ve světě existuje více komplexních systémů domácí automatizace, všechny ale mají stejnou nevýhodu: pro každého zákazníka musí dodavatel systém na míru naprogramovat a poté jej i nadále spravovat. V tom se Domotron zcela vymyká, protože jde o jediné produktové (a ne projektové) řešení na trhu.

Martin Budaj

Na kterých trzích působíte?

V současnosti působíme na čtyřech trzích: Česko, Slovensko, Rakousko a Německo. Zákazníků ale máme po celé Evropě.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Před šesti lety jsme byli integrátory zaběhnutých systémů domácí automatizace. Instalovali jsme smart home systémy do domácností. Tyto systémy se vyznačují výbornou spolehlivostí, jejich uživatel se ale stával otrokem svého vlastního smart home, protože si neuměl změnit nastavení například ranní automatiky žaluzií. Pokud to chtěl udělat, musel volat svého integrátora, který to následně upravil v kódu. To zákazníky stálo peníze, a nakonec už ani nevolali, protože se cítili trapně.

V životě nastává mnoho změn, které člověk chce přenést také do svého smart home. Například změní práci, vstává později a chce přizpůsobit vývoj topení ráno a přes den, ranní automatiku žaluzií a podobně. Všechno, co jsme se během praxe integrátorů naučili, jsme aplikovali při vývoji Domotronu. V dnešní době už vývoj Domotronu zabral více než 15 tisíc programátorských hodin. Nabízíme stoprocentní spolehlivost domácí automatizace, ale navíc přidáváme absolutní kontrolu nad domácností a široký support zákazníkům.

Alex Janušek

Kolik máte zákazníků?

V roce 2018 jsme překonali milník 200 zákazníků. Teď je jich více než 250.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Loni jsme měli tržby přibližně 15 milionů korun. Pro nás je ale nejdůležitější číslo objem závazných objednávek. Uzavřeli jsme objednávky v hodnotě 25 milionů korun.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Máme hotový bezdrátový Domotron v prototypech, které se testují. Dnes si můžete koupit Domotron jen v kabelovém provedení. Po nasazení bezdrátového systému na trh se nám okruh potenciálních zákazníků stonásobně zvýší. V Evropě se ročně postaví přibližně 2,5 milionu nových rodinných domů a bytů, což pro nás byl doteď potenciální trh. S bezdrátovým systémem se tenhle potenciální trh rozšíří z novostaveb na všechny domácnosti, kterých je jen v Evropě více než 220 milionů.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

V roce 2017 se nám podařilo získat investici od českého fondu Bohemia Venture Capital, za kterým stojí Tomáš Krsek a Přemysl Rubeš.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Je nás přibližně 20 v interním stavu a s desítkou dalších spolupracujeme externě. Centrála je v Bratislavě, pobočky máme i v Praze, Košicích a několik dalších otevřeme letos.

Plánujete expanzi?

V roce 2019 by měl Domotron získat A-round investici ve výšce několika milionů eur, která by měla zafinancovat dokončení vývoje bezdrátového Domotronu a následně globální expanzi.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Určitě chceme být světovým hráčem v oblasti domácí automatizace, etablovaný na několika zahraničních trzích.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

V začátcích jsme nesprávně odhadli, kolik bude trvat samotný nákupní proces. Za námi totiž přijde zákazník už když nemovitost plánuje. Původně jsme odhadovali nákupní proces od závazní objednávky po dodání systému na půl roku. Realita je však taková, že od závazní objednávky čekáme i rok, dokud zákazník dokončí stavbu a dodáme mu náš systém.

Total
0
Shares
Další články