Startup Týdne #117: Agdata digitalizující zemědělství s investicí od zakladatelů ePojistění.cz

Dostat české zemědělství na evropskou úroveň na trhu digitalizace a zjednodušit život českým zemědělcům má za ambice nový systém Agdata.cz. Z jednoduché aplikace na tvorbu zákonných evidencí se stal systém pro řízení zemědělského podniku či farmy.

Systém se sestává především z webové a mobilní aplikace, která za pomoci např. GPS jednotek, meteo senzorů, půdních sond či čipů na stroje shromažďuje na jednom místě data pro uživatele, který hned vidí, která oblast je na tom lépe a naopak. Do projektu Agdata nedávno investoval fond Pale Fire Capital, který vlastní zakladatelé ePojištění.cz Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý.

„Investici do Agdata.cz vnímáme jako velkou příležitost, jak pomoci našemu zemědělství v digitalizaci. Cloudový systém na správu farem, umožňující rovněž napojení různých dalších prvků, jako jsou telematika a různé senzory, které např. měří vzdušnou teplotu nebo vlhkost ve skladu, je podle nás ta správná a progresivní cesta,“ vyjádřil se k investici Barta. V rozhovoru pro Tyinternety na dotazy o Agdata odpověděl Jiří Musil, CEO startupu.

Vedení startupu: Jiří Musil (CEO), Lukáš Musil (obchod a produkt), Jiří Večeřa (vývoj hardwaru)

Investor: Pale Fire Capital

Konkurence: Farmlogs, Farmers Edge, Smart Yields, Agrilyst, Sencrop, Cropmetrics

Založeno: 2015

Vysvětlete (jednou větou), co Agdata dělá.

Agdata.cz je zemědělský systém, který pomáhá farmářům lépe řídit své podnikání.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Způsobem, jakým integrujeme data z různých zdrojů do jednoho systému a také tím, jaké nabízíme digitální alternativy k současným řešením.

Produkujeme vlastní hardware, přímo určený pro konkrétní zemědělské potřeby ať už se jedná o IoT senzory jako např. půdní sondy nebo sondy do obilí, nebo ekonomické GPS postavené speciálně pro zemědělství. Hojně využíváme data ze satelitů např. k identifikaci stresovaných míst nebo variabilní aplikaci hnojiv a POR, vedle toho jsme také napojeni na celou řadu zemědělských a dalších registrů.

Farmář, agronom, nebo majitel podniku, který chce na dálku ze svého telefonu zkontrolovat dění na farmě tak v reálném čase vidí informace jako průběh prací na jednotlivých polích, výnosy ze sklizní, využití hnojiv, bilanci živin, podmínky v porostu a mnoho dalšího.

Jiří Musil

Na kterých trzích působíte?

V tuto chvíli se soustředíme pouze na český trh, který je v našem oboru na začátku. Umožňuje nám to být v této fázi velmi blízko zákazníkovi a jeho každodenním potřebám a lépe tak identifikovat oblasti, kde mohou digitální technologie často skutečně velmi výrazně pomoci.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

S nápadem přišel před 4 roky brácha, pocházíme ze zemědělské rodiny, to jen já se trhl k IT [úsměv]. V zemědělském poradenství, kde působil viděl potřebu po snadno použitelné online aplikaci pro různé zákonné nebo dotační evidence. Evidenční software do té doby na trhu byli jen velmi obtížně použitelné Windows aplikace. Jak jsme na tom ale začali pracovat, velmi rychle se přidávali další funkce a postupně se z toho stal systém pro kompletní řízení farmy. Během pár měsíců se k nám tehdy jako společník přidal i kamarád Jirka Večeřa, kterého projekt nadchnul a který přinesl silné hardwarové know-how, najednou jsme tak mohli snadno integrovat např. skladové hospodářství s pracemi, které se na farmě v reálném čase odehrávají.

Kolik máte zákazníků?

Brzy budeme slavit 1000 uživatelů, více nás ale těší, že zájem o to hospodařit s pomocí moderních technologií každým rokem roste.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Nemohu říct konkrétní čísla, ale od 2017, kdy jsme zahájili otevřené prodeje, jsme meziročně porostli o stovky procent.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

V ČR je tento trh na začátku, zde chceme tedy růst velmi intenzivně. Připravujeme nové produkty, během příštího roku zpřístupníme např. modul pro variabilní aplikace na základě satelitních snímků nebo nové hardwarové produkty, na kterých nyní intenzivně pracujeme.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

První roky jsme financovali z vlastních zdrojů a později už z výnosů samotné firmy. Nedávno do firmy vstoupil jako investor Pale Fire Capital Honzy Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého. PFC, hlavně Honza, nám opravdu pomáhají, nejen penězi ale i nadšením do tohoto segmentu. Posilujeme nyní vývoj samotného systému, kde chceme zpřístupnit zemědělci ještě více informací z různých úrovní a zdrojů. Vedle toho paralelně běží vývoj dalších hardwarových novinek, který je náročný sám o sobě.

Zakladatelé Agdata: Zleva Lukáš Musil, Jiří Musil, Jiří Večeřa, Jan Barta

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Jsme zatím pouze v ČR, teď je nás 12, část z nás pracuje v kanceláři v Přibyslavi na Vysočině a část je remote.

Plánujete expanzi?

Ano, nemohu být zatím konkrétní, ale věnujeme se tomu.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Našim cílem je vybudovat z Agdata leadra v digitálních inovacích v zemědělství a neustále přinášet užitečné technologické novinky do každodenní zemědělské praxe.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Na různých úrovních jsme určitě občas krušné chvilky zažili, ale spíš než nějaký konkrétní zaseknutí s tvrdým dopadem, to má chvíle, kdy vše jede, jak má a pak chvíle, kdy to někde začne drhnout. Vyvarovat se tomu snad ani nejde, je ale důležitý, pokud je to možný, s tím „fuck-upem“ pracovat, přinejmenším se snažit minimalizovat škody a vzít si z něj nějaké poučení.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

V Česku vznikl už 10. crowdfundingový portál, Sportstarter cílí na sportovce a jejich fanoušky

Malé jubileum může nyní slavit český internet. Myšlenka crowdfundingu se u nás za poslední rok natolik zabydlela, že světlo světa spatřil už desátý projekt tohoto druhu (pokud nám mezi tím nějaký další neunikl). Na rozdíl od konkurenčních projektů, které mají širší záběr a často se zaměřují na digitální nebo umělecké oblasti, Sportstarter.cz má za cíl výhradně podporu sportovců.
Přečtěte si více

Kozubek: Jak investoři posuzují early stage projekty

Co investory zajímá při hodnocení mladých projektů a jak vnímají třeba otázku konkurence nebo osobního rizika? Do investorského myšlení nás nechal nahlédnout Tomáš Kozubek z investiční a poradenské skupiny Tarpan Partners. Článek vytvořil u příležitosti blížící se soutěže adVENTURE, kde zasedá v expertní porotě. A pokud si máme vybrat mezi propagací přes bannery nebo užitečné články, máme jasno.