Startup Týdne #113: Detecio vyhledávající a odstraňující nelegální obsah na těch internetech

Detecio vzniklo jako univerzitní projekt v rámci předmětu. Jeho tvůrci Daniel Řezníček a Lukáš Lískovec si však brzy uvědomili, že ho chtějí rozvíjet i nadále. „Smyslem Detecia nikdy nebude postihovat konkrétní piráty nebo servery. Jeho úlohou je spíše “čistit” prostor od pirátského obsahu a zvýšit motivaci lidí k nákupu,“ popisuje Lískovec v rozhovoru.

Všechny nelegální kopie totiž mohou znamenat značné finanční ztráty pro vydavatele – knížek, článků, videí, filmů a dalšího obsahu na těch internetech. Podle Detecia je realita taková, že například v oblasti knih už řada nízkonákladových titulů ani nevychází.

Vedení startupu: Daniel Řezníček, Lukáš Lískovec (spoluzakladatelé)

Investor: Vlastní zdroje

Konkurence: eBookservice, Weemazz

Založeno: Spuštěno na podzim 2018, předtím 1,5 roku vývoje

Vysvětlete (jednou větou), co Detecio dělá.

Jedná se o software, který umožňuje automaticky vyhledávat a odstraňovat nelegální obsah (knihy, filmy, hudbu, software) z internetových úložišť. Manuální procházení je značně neefektivní, Detecio to zvládne během několika kliknutí.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Mírou automatizace, díky které je Detecio mnohonásobně levnější než podobné projekty z minulosti. Nabízí efektivní řešení i pro vydavatele, kteří chtějí kontrolovat např. tisíce titulů.

Detecio funguje podobně jako antivirový program. Vydavatel do něj nahraje údaje o titulech, které chce kontrolovat a spustí skenování. Aplikace následně prohledá nejdůležitější internetová úložiště a nalezne nelegální kopie. Uživatel má pak možnost jedním kliknutím upozornit provozovatele dotčených serverů, kteří mají povinnost tento obsah odstranit.

Součástí jsou také podrobné statistiky, díky kterým mohou vydavatelé průběžně sledovat míru nelegálního šíření svých děl.

Daniel Řezníček a Lukáš Lískovec

Na kterých trzích působíte?

V České republice.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Vše začalo jako univerzitní projekt, brzy jsme si však uvědomili, že ho chceme rozvíjet i nadále. Smyslem Detecia však nikdy nebude postihovat konkrétní piráty nebo servery. Jeho úlohou je spíše “čistit” prostor od pirátského obsahu a zvýšit motivaci lidí k nákupu.

Každá nelegální kopie může znamenat značné finanční ztráty pro vydavatele. Realita je taková, že například v oblasti knih už řada nízkonákladových titulů ani nevychází.

Kolik máte zákazníků?

V současné době se jedná o jednotky (vydavatele knih, televize apod.)

Ohlasy jsou zatím velmi pozitivní. Vydavatelé oceňují mimo jiné komplexnost programu a zároveň intuitivní ovládání.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

V ostrém provozu je Detecio pouze pár týdnů, tudíž je předčasné mluvit o konkrétních výsledcích. Zatím však jde vše podle plánu.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Vývoj aplikace je víceméně uzavřený. Chceme se tedy soustředit na získávání nových klientů z dalších oborů.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Použili jsme pouze vlastní zdroje.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Projekt Detecio funguje na bázi spolupracujících freelancerů. Momentálně náš stálý tým tvoří 2 lidé.

Plánujete expanzi?

V budoucnu ano. V mnoha zemích Evropy je situace s nelegálním stahováním podobná, jako v ČR. Chceme se tedy zaměřit na ně. Pro případné rozšiřování do zahraničí bychom ale rádi nalezli vhodného partnera.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Chceme, aby se Detecio stalo standardem pro každého vydavatele, který plánuje vydat nový titul. Rádi bychom vyvážili postavení vydavatelů obsahu, kteří mají v současné době velmi omezené možnosti, jak se nelegálnímu šíření svých děl bránit.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Většina problémů, na které jsme narazili, souvisela se samotným vývojem aplikace. Vývoj takto složitého softwaru s sebou přináší řadu překážek, nyní se nám jej však podařilo stabilizovat.

Velmi nám pomohlo to, že jsme software nevyvíjeli “od stolu”, ale spíše na základě požadavků konkrétních lidí z oboru, se kterými jsme byli v kontaktu. Myslíme, že tento postup pomáhá vyhnout se slepým uličkám.

Total
0
Shares
Další články