Startup Týdne #103: Hardwario, stavebnice na vlastní zařízení internetu věcí

Český startup Hardwario stojí za stavebnicí BigClown, díky které si lidé i firmy mohou jednoduše stavět zařízení pro internet věcí. Tržby se pohybují na úrovni půl milionu korun měsíčně a rostou o jednotky procent. Do konce letošního roku chce být firma v zisku.

„Zařízení, které si s námi postavíte, jsou designována s nízkou spotřebou, a tak vydrží běžet z obyčejných baterií i několik let. A také máme modulární systém pouzder pro tisk na 3D tiskárnách. A i proto výsledkem vašeho stavění bude funkční produkt, a ne něco do šuplíku,“ říká v rozhovoru Alan Fabik, CEO Hardwario.

Vedení startupu: Alan Fabik (CEO), Pavel Hübner (CTO), Tomáš Morava (CFO)

Investor: FS GROUP

Konkurence: Arduino, Libellium, Adafruit

Založeno: Duben 2016

Vysvětlete (jednou větou), co Hardwario dělá.

Pomáháme lidem a firmám si jednoduše stavět vlastní zařízení pro internet věcí z námi vyvíjené stavebnice BigClown.

V čem jste lepší než vaše konkurence?

Zařízení, které si s námi postavíte, jsou designována s nízkou spotřebou, a tak vydrží běžet z obyčejných baterií i několik let. A také máme modulární systém pouzder pro tisk na 3D tiskárnách. A i proto výsledkem vašeho stavění bude funkční produkt, a ne něco do šuplíku.

Na kterých trzích působíte?

90 procent tržeb realizujeme v Česku, ale dodali jsme již do 20 zemí.

Jak vznikl nápad podnikat v tomhle oboru?

Spontánně během návštěvy veletrhu CES v Las Vegas. Ale základem byly naše zkušenosti z Jablotronu a touha umožnit široké veřejnosti si stavět vlastní elektroniku.

Kolik máte zákazníků?

Stovky individuálních mejkrů a desítky firem a škol.

Jaké jsou vaše tržby a jakým tempem rostou?

Tržby se nyní pohybují okolo 500 tisíc korun měsíčně a rosteme o jednotky procent měsíčně. Zatím jsme stále v červených číslech, do konce roku 2018 ale chceme být cash positive.

Jaký vývoj očekáváte v nejbližší době?

Od září se budeme účastnit akcelerátoru v Londýně organizovaného CzechInvestem. Očekáváme tedy nárůst prodejů mimo ČR. Od letošní soutěže Vodafone Nápad roku kooperujeme s Vodafone a HUAWEI na jejich IoT aktivitách a souvislosti s expanzí do Británie bychom spolupráci rádi prohloubili. Také zahajujeme kurzy IoT pro učitele a celý program Clownopolis určený pro vzdělávání. Takže určitě toho více dodáme do škol.

Máte za sebou nějaké investice, nebo financování řešíte jiným způsobem?

Na začátku jsme zainvestovali sami, nyní nám pomáhá seed investor.

Jak velký je váš tým? Sídlí všichni na jednom místě, nebo máte také pobočky v zahraničí?

Je nás 12, polovina sídlí v Liberci a zbytek různě od Zlína až po Děčín. Do konce roku založíme prodejní pobočku v UK.

Plánujete expanzi?

Ano, na podzim se rozšíříme do Velké Británie a příští rok chceme do Spojených států.

Kde svůj startup vidíte za pět let?

Vidíme ho zhruba stejně velký co do počtu členů týmu, ale s výrazně vyššími prodeji. Chceme, aby každý mejkr, škola a inovační tým mě u sebe alespoň jeden náš klaunský kufřík pro své ioT projekty.

Kdy a jakým způsobem jste se během vašeho podnikání dostali do takzvaného „fuck-upu“? Jak se podobných situací mohou ostatní firmy vyvarovat?

Samozřejmě dostali a dostávat se dále budeme, vyvíjíme a vyrábíme hardware a tam se tomu vyvarovat nejde. Ale daří se nám alespoň neopakovat stejné chyby. Nejdůležitější je se z fuckupu nepodělat, ale vylézt z něj silnější.

Total
0
Shares
Další články