Startup Refork dostal 100 milionů na vývoj materiálu, který nahradí jednorázové plasty

Necelé dva roky ladili speciální materiál, který se rozloží i v domácím kompostu. Vyrábí z něj přírodní příbory a doplňky, které postupně nahrazují jednorázové plasty. I díky tomu se doposud neznámý startup Refork dostal za krátkou dobu na výrobu jednoho milionu kusů příborů. Doposud získal na vývoj a výrobu více než 100 milionů korun. 

Ekologie a udržitelnost se staly v posledních letech globálně vzývanými pojmy. Nicméně ekonomicky a byznysově jde o náročné prostředí, kde se holešovický Refork chce stát minimálně evropskou jedničkou. V následujících měsících chce výrobu navyšovat až na dvacet milionů kusů měsíčně a do tří let chce nahradit až dvě miliardy plastových výrobků. Zejména těch, které na trh chrlí řetězce s rychlým občerstvením.

Přírodní výrobky Refork

K ambicióznímu plánu má Refork nakročeno díky speciálnímu materiálu, který dává druhý život dřevu. „Jsme jediná firma na světě, která využívá dřevní piliny, ke kterým přidává pojivo vyprodukované mikroorganismy a z této směsi vytváří zcela ekologický materiál,“ přibližuje zakladatel a CTO Reforku Josef Homola, který převzal rodinnou firmu zabývající se výrobou plastových dílů.

Tato osobní zkušenost ho přiměla k myšlence nahradit plasty přírodní alternativou. „Všechny vstupní suroviny jsou rozložitelné v různých prostředích včetně domácího kompostu, půdy nebo mořské vody. To znamená, že pokud se naše výrobky nedostanou do odpadu, rozloží se i v přírodě, a to v rámci měsíců, přičemž finální doba bude vždy závislá na konkrétním prostředí a podmínkách,“ vysvětluje Homola.

Zásadní rozdíl je v tom, že běžně dostupné jednorázové příbory na trhu se sice tváří ekologicky, ale v praxi využívají při výrobě nejrůznější chemické látky, které přirozené kompostovatelnosti brání (potřebují pro rozklad teplotu 50-70 stupňů). Naopak výrobky Refork po sobě nezanechávají mikroplasty, ani žádné chemické nebo toxické stopy. 

K rozjezdu startupu pomohly kryptoměny

Refork pro své financování vytvořil vlastní kryptoměnu, jde o token nazvaný EFK. Držitelé těchto tokenů mají například přednostní právo na produkty, nebo mohou ovlivnit to, kam budou směřovat další investice. Navíc tokeny jsou samy o sobě obchodovatelné, například na burze. A právě díky této kryptoměně a jejím obchodováním se podařilo vybrat 100 milionů korun.

„Tyto prostředky byly vloženy zejména na vývoj a výzkum materiálu. Další peníze směřovaly na samotnou výrobu, kterou chceme postupně navyšovat až na dvacetinásobek,“ přiblížil CEO společnosti Josef Žádník

Total
8
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pražští 360Cities vydali svou panoramatickou aplikaci také pro iPad

Obrovské panoramatické fotografie světových metropolí, přírodních krás nebo dokonce jiných planet jsou stále více oblíbené, jedno mají ale dost často společné. S velkou pravděpodobností je najdete na úspěšné službě 360cities.net, která sídlí v České republice. Její aktuální misí je zpřístupnit panoramata všem a pomoci v tom má nová mobilní aplikace.