Startup Refork dostal 100 milionů na vývoj materiálu, který nahradí jednorázové plasty

Necelé dva roky ladili speciální materiál, který se rozloží i v domácím kompostu. Vyrábí z něj přírodní příbory a doplňky, které postupně nahrazují jednorázové plasty. I díky tomu se doposud neznámý startup Refork dostal za krátkou dobu na výrobu jednoho milionu kusů příborů. Doposud získal na vývoj a výrobu více než 100 milionů korun. 

Ekologie a udržitelnost se staly v posledních letech globálně vzývanými pojmy. Nicméně ekonomicky a byznysově jde o náročné prostředí, kde se holešovický Refork chce stát minimálně evropskou jedničkou. V následujících měsících chce výrobu navyšovat až na dvacet milionů kusů měsíčně a do tří let chce nahradit až dvě miliardy plastových výrobků. Zejména těch, které na trh chrlí řetězce s rychlým občerstvením.

Přírodní výrobky Refork

K ambicióznímu plánu má Refork nakročeno díky speciálnímu materiálu, který dává druhý život dřevu. „Jsme jediná firma na světě, která využívá dřevní piliny, ke kterým přidává pojivo vyprodukované mikroorganismy a z této směsi vytváří zcela ekologický materiál,“ přibližuje zakladatel a CTO Reforku Josef Homola, který převzal rodinnou firmu zabývající se výrobou plastových dílů.

Tato osobní zkušenost ho přiměla k myšlence nahradit plasty přírodní alternativou. „Všechny vstupní suroviny jsou rozložitelné v různých prostředích včetně domácího kompostu, půdy nebo mořské vody. To znamená, že pokud se naše výrobky nedostanou do odpadu, rozloží se i v přírodě, a to v rámci měsíců, přičemž finální doba bude vždy závislá na konkrétním prostředí a podmínkách,“ vysvětluje Homola.

Zásadní rozdíl je v tom, že běžně dostupné jednorázové příbory na trhu se sice tváří ekologicky, ale v praxi využívají při výrobě nejrůznější chemické látky, které přirozené kompostovatelnosti brání (potřebují pro rozklad teplotu 50-70 stupňů). Naopak výrobky Refork po sobě nezanechávají mikroplasty, ani žádné chemické nebo toxické stopy. 

K rozjezdu startupu pomohly kryptoměny

Refork pro své financování vytvořil vlastní kryptoměnu, jde o token nazvaný EFK. Držitelé těchto tokenů mají například přednostní právo na produkty, nebo mohou ovlivnit to, kam budou směřovat další investice. Navíc tokeny jsou samy o sobě obchodovatelné, například na burze. A právě díky této kryptoměně a jejím obchodováním se podařilo vybrat 100 milionů korun.

„Tyto prostředky byly vloženy zejména na vývoj a výzkum materiálu. Další peníze směřovaly na samotnou výrobu, kterou chceme postupně navyšovat až na dvacetinásobek,“ přiblížil CEO společnosti Josef Žádník

Total
8
Shares
Další články