Startup Awards: Jak jsou na tom slovenské startupy a které byste měli znát

V dnešní době se v podstatě podniká bez hranic a mnoho českých startupů působí na Slovensku, zatím co ty slovenské v Česku. To si uvědomujeme i na Těch Internetech, proto čas od času o zajímavých projektech bratov Slovákov píšeme – příkladem může být Slovák Marek Rosa a jeho GoodAI, Ridelo, Kickresume, Futupilot, DoučMě… nebo i kampaň nasazování halušek na ajťáky, aby se vrátili zpátky domů. Slovensko má zkrátka dobré  nápady a to nás baví.

Jak se slovenských startupům daří obecně? „Myslím si, že startupové prostředí na Slovensku nikdy nebylo tak kvalitní a aktivní, jak je teď. Důkazem byl taky Bootcamp na Startup Awards letošní rok. Chodím tam každoročně, a letos byl určitě nejkvalitnější,“ hodnotí slovenské startupové prostředí Andrej Kiska, partner z Credo Ventures.

„Za poslední tři roky proběhlo množství investic do lokálních startupů, hlavně díky Jeremie a státním fondům. Tyto peníze teď došly, uvidíme, co bude dál. Já doufám, že se z toho množství startupů alespoň pár uchytí, které Slovensku udělají dobré jméno, a pomůžu scénu posunout ještě dál,“ pokračuje Kiska.

Porovnání s Českou republikou nepřekvapí. „Slovensko je tradičně pozadu, kvalitou startupů i dostupným kapitálem. V Čechách se uzavírají větší investice (což podle mě ukazuje větší potenciál lokálního ekosystému), máme taky první úspěšné prodeje startupů, jakým byl například náš Represent začátkem letošního roku za sto milionů dolarů. České startupy se navíc mohou spoléhat na investory se soukromým kapitálem a dlouhodobým investičním horizontem,“ říká Kiska.

„Na Slovensku většina fondů tenhle rok ukončila svoje investování, zatímco v Čechách jen letos byly oznámeny nové soukromé fondy pro startupy, přesahující celkovou výši sto milionů eur, největším z nich je právě náš druhý fond,“ dodává Kiska na závěr.

Které slovenské startupy se vyplatí sledovat?

„Samozřejmě jsem pevně přesvědčen o potenciálu Photonea, vítěze Startup Awards minulý rok a naší protfolio firmy. Zároveň dostává velmi dobrou publicitu taky Vectary, které získalo novou investici od etablovaných investorů z Berlína,“ říká Kiska.

Největší letošní hvězdy Slovenska

Lepší přehled ve světě slovenských startupů a načerpat inspiraci můžete již zanedlouho – 2. prosince se v Bratislavě koná šestý ročník Startup Awards, jedna z nejvýznamnějších a největší startupová akce na Slovensku, konající se pod záštitou prezidenta SR Andreje Kisky (staršího, otce Andreje Kisky z Credo Ventures).

Mezi hvězdné spíkry patří Uri Levine, zakladatel startupu Waze, investorka a zakladatelka HICCup Esther Dyson, nebo zakladatel BioBots Danny Cabrera. Pokud se akce nezúčastníte, nezoufejte, my vám z ní přineseme report.

Startup Awards 2015
Startup Awards 2015

Vyvrcholením konference je každoročně galavečer, během kterého mladé inovativní firmy bojují o titul nejlepšího slovenského startupu roku, který vyhrává cenu v hodnotě 50 tisíc eur (1,35 milionu korun).

Za dobu své existence finalisté předešlých ročníků získali investice v hodnotě dohromady přesahující 11 milionů eur. Během pitchů se letos představí dvanáct startupů ve čtyřech kategoriích – Digital, Society, Art & Design a Science. Podle nás byste je rozhodně měli znát, a proto vám přinášíme jejich seznam.

„Soutěž a udělování cen je vyvrcholením celodenního programu, kde bude navíc mnoho příležitostí na networking. Čeští startupisti tak tady budou mít příležitost sami oslovit potenciální investory, partnery či mentory. O přesahu inovací a ambicí slovenských startupů za hranice asi ani není potřeba blíže mluvit,“ uvedla Marianna Andreeva ze StartupAwards jako důvod, proč se na akci vyplatí zajít i Čechům.

Kategorie Digital

AgentBalance se pomocí specifických psychologicko-matematických testů, které rychle a přesně měří spokojenost pracovníků call-center, snaží zvýšit jejich prodej, kvalitu a spokojenost zákazníků i zaměstnanců.

eDocu pomocí QR kódů spojuje věci a informace, díky čemuž se zjednodušuje kontrola a údržba všeho od Smart Cities přes Facility Management po stavebnictví.

Pygmalios pomocí kamer, senzorů a dalších různých IoT zařízení přináší data a jejich analytiku, běžnou ve světě e-shopů, do světa kamenných obchodů.

Kategorie Science

Brain: IT díky umělé inteligenci dokáže denně zpracovat 17 tisíc vzorek tkaniv a s nulovou chybovostí diagnostikovat rakovinu.

Groupsolver pomocí webové aplikace zjednodušuje, zrychluje a tedy i zlevňuje zákaznické průzkumy.

MultiplexDX se snaží vyvinout pokročilé technologie a produkty pro molekulární diagnostiku pro léčbu rakoviny.

Kategorie Society

Stemi je mobilní aplikace pomáhající spojovat kardiologa a pracovníka první pomoci při diagnostice srdečných príhod.

Karmadilo, mobilní platforma, kde uživatel za svůj názor v průzkumech dostává peníze, které pak věnuje oblíbené neziskovce (a vylepší si tak karmu).

Corvus je sadou aplikací pro chytré telefony ulehčující práci s nimi nevidomým nebo slabozrakým.

Kategorie Art & Design

Biocultivator, designová zahrádka pro panelákové balkony, je samostatným ekosystémem – od sázení rostlin myslí přes biokultury v půdě a recyklaci vody až po kompostování.

Crafting Plastics vyrábí barevné bioplasty, které jsou ekologicky nezávadné, netoxické a vhodné jsou i pro módní průmysl.

Maguss je mobilní hra fungující na stále populárnějším principu AR, odehrávající se ve světe fantasy.

Total
0
Shares
Další články