Startuje SmileCar, další carsharing mezi lidmi. Chce největší vozový park v zemi

Leo Express spustil nový peer-to-peer carsharing SmileCar. Ten zprostředkovává krátkodobé pronájmy aut přímo mezi lidmi. Chceme zefektivnit využívání vozového parku v České republice, říká šéf SmileCaru Jan Charouz.

„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých třiadvacet hodin někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven,” říká Jan Charouz, spoluzakladatel a CEO společnosti SmileCar.

SmileCar se dnes oficiálně spouští pro veřejnost, v tuto chvíli v databázi najdete kolem 50 sdílených aut. Cílem je do konce roku překonat všechny dosavadní carsharingové služby — ty mají v Česku dohromady vozový park několika set vozů. Většinou je samy vlastní, výjimkou je nedávno spuštěný HoppyCar.

Pokud vás zajímají carsharingové firmy, které se zabývají sdílením vlastních aut, nikoli půjčováním mezi lidmi, v Česku působí tyto společnosti: Car4way, Autonapul, Ajo.cz a Emuj. Jejich podrobný popis i cenové srovnání si můžete přečíst tady.

Online pronájem s fyzickým předáním klíčů

Služba SmileCar stojí na mobilní a webové aplikaci, která umožňuje majitelům snadno registrovat auto: během chvíle vytvoří profil svého vozu, stanoví cenu, za kterou ho chtějí pronajímat, a vyberou dny, kdy je k dispozici. Následně se vůz zobrazí zájemcům, kteří se chtějí vydat třeba na výlet, nákup či dovolenou.

Půjčení přes aplikaci může být velmi rychlé: najdete si auto, rezervujete si ho na vybraný termín a majitel má 24 hodin na potvrzení objednávky, podobně jako u Airbnb. Služba chce majitele motivovat, aby reagovali co nejrychleji. Nakonec je nutné se fyzicky setkat s majitelem auta kvůli předání klíčů (na rozdíl od některých carsharingů s vlastními auty, která se odemykají čipem).

Pro důvěru v aplikaci je klíčová bezpečnost půjčení auta, kterou by mělo zajistit několik opatření. V aplikaci funguje hodnocení aut i řidičů, stejně jako v Uberu nebo Liftagu. Všechny jízdy jsou pojištěné přes ČSOB Pojišťovnu a přímo v aplikaci si můžete zaplatit připojištění. Aplikace navíc uloží fotky auta, která pořídí majitel auta při předání klíčů, což pomůže předejít případným sporům o škody na auta.

Kromě ČSOB spolupracuje firma s T-Mobilem a jeho projektem Chytré auto, který umožňuje monitorovat pohyb vozu.

Ekosystém a napojení na vlaky

SmileCar vznikl pod křídly dopravce Leoše Novotného Leo Express s ideou propojení vlakového spoje s půjčením auta. Zatím jsou služby oddělené, ale v plánu je jejich synergie, třeba s možností objednat auto při kupování lístku na vlak.

„Základem kvalitní dopravní sítě je propojení služeb veřejné dopravy a individuální dopravy. V budoucnu chceme půjčovat auta po celé střední Evropě, a to 24 hodin denně. V uzlových bodech může služba navazovat na jízdu naším vlakem nebo autobusem. Počítáme, že časem budou auta autonomní a na elektrický pohon,“ říká ředitel LEO Expressu Peter Köhler.

SmileCar plánuje mít na konci roku největší virtuální vozový park v České republice. V následujících letech se platforma na sdílení aut rozšíří i na zahraniční trhy.

Investovat do SmileCaru můžou i drobní investoři, k 30. březnu spouští kampaň na Fundliftu, kde bude poptávat tři miliony korun s nejnižší investicí od 5 tisíc Kč.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Projekt Rozečti.se dostal nové funkce, má stovky uživatelů

Vítěz soutěže Nápad roku usilující o zvýšení rychlosti a efektivity čtení prošel rozsáhlejší modernizací a představil některé ze svých dosavadních úspěchů a nejbližších plánů. Mezi nové funkce a vylepšení patří přehlednější uživatelské rozhraní, rozšíření výukových lekcí o nové prvky a doplňková cvičení včetně Předčítače.
Přečtěte si více

Poradci z Valley objevili Prahu. Co nabízí startupům a andělům?

Svou pozornost na Českou republiku nyní upřela organizace US Market Access Center. Ta dosud mimo jiné zajišťovala některé služby pro program Czech Accelerator v Silicon Valley a po celém světě se snaží pomáhat firmám s expanzí do Spojených států i jinam do světa. Pro Čechy má nachystáno hned několik akcí a navázat by na ně měla i činnost nového evropského fondu.