Startuje Piictu, aplikace s českým původem za dolary ze Silicon Valley

Kromě toho, že Piictu je novým startupem v nabité a notně hypované oblasti sdílení obrázků, má ještě jednu pro nás zajímavou vlastnost. Na mezinárodním projektu se totiž podílí dva Češi, Robin Raszka a Petr Reichl z Tapmates. Aplikace pro diskuze vedené pomocí obrázků oficiálně vychází právě dnes a chlubí se milionem dolarů investic.

Piictu nechce být jen další variací na stejné téma a podobně jako Color, který nedávno získal obří investici, se snaží o nový přístup. Obrázky a fotografie vnímá jako svého druhu komunikaci. Fotky nejsou ukládány do alb tak, jak byly postupně nahrávány, místo toho každá nová fotka začne “rozhovor” na určité téma. Ostatní uživatelé mohou zareagovat svojí fotkou a všechny obrázky jsou pak seřazeny do vláken podle průběhu těchto diskuzí. Uživatelé tak mohou přes Piictu třeba i hrát piškvorky. Aplikace je rozdělena na tři kategorie – Following pro konverzace, jichž se účastní přátelé, Popular pro nejoblíbenější konverzace a Latest pro ty nejaktuálnější.

Piictu

Nápad se prý zrodil během posledního fotbalového mistrovství. Jeden ze zakladatelů Piictu a otec konceptu celé aplikace Jon Slimak z New Yorku si tehdy posílal s přáteli MMS, jak v dresech svých oblíbených týmů sledují v televizi sportovní přenosy. Díky tomu jim došlo, že ačkoliv takové obrázkové výměny mohou být skutečně zábavné, neexistuje žádná dostatečně vhodná platforma pro tento typ komunikace. Odtud již byl jen krůček k realizaci.

Milion dolarů investic

Piictu oficiálně čítá celkem desetičlenný tým lidí, v němž figurují i dva Češi, Robin Raszka a Petr Reichl z Tapmates. Zatímco Robin má na svědomí grafickou podobu aplikace, Petr její výslednou verzi naprogramoval. Projekt vede kromě Jona Slimaka také Hugo Bernardo ze Silicon Valley, ostatní členové fungují především jako advisoři a dvoučlenný tým z Venezuely se zase postaral o API.

“Osloveni jsme byli v prosinci minulého roku, tehdy po nás Jon chtěl jenom design. Nakonec jsme se dohodli, že bude fajn, když to Tapmates i naprogramují a celý koncept jsme pomohli obohatit. Kreslit jsem začal behem ledna a Petr se na programování vrhnul v únoru,” říká Robin Raszka. Oba Češi nyní mají vlastní podíl ve společnosti, která pro potřeby projektu vznikla.

Dnešní spuštění Piictu přitom podle Raszky nebylo plánované. Původně měla aplikace oficiálně vyjít až koncem týdne a jen v Kanadě, kde chtěli tvůrci aplikace nejprve otestovat feedback. Jenže server TUAW, kde byl domluvený exkluzivní článek, se rozhodl, že už nebude čekat. “Tím se nám to trochu zkomplikovalo. Oficiálně to nakonec budeme spouštět dnes a aplikaci jsme museli dát ke stažení celosvětově. Měla to vlastně být jakási public beta, ale reakce jsou zatím dobré,” konstatuje Raszka.

Po žebříčku do TOP 10

Aplikace se tak v dohledné době dočká dalších vylepšení. “Chybí tam ještě některé věci, ale víme o tom. Do měsíce by měla být verze 1.1, která bude ještě mnohem lepší. V tuhle chvíli je to takový proof of concept, jestli to lidé přijmou. Navíc investice byla vázána na launch v App Store, takže zkrátka bylo potřeba to vydat. Peníze do projektu dává vícero různých angel investorů, jde o minimálně jeden milion dolarů,“ dodává.

Aplikace je zatím k dispozici ve webové podobě a v iTunes, chystá se ale i verze pro Android. “Dnes už jsme v TOP 100 v kategorii social a jdeme pořád nahoru, příští týden bychom snad mohli v App Storu být jako featured aplikace. Cílem je určitě TOP 10, měl by tomu mimo jiné pomoci i Kevin Rose, se kterým už nějakou dobu spolupracujeme, takže nějaký hype kolem toho bude,” uzavírá Raszka.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak morová rána z Česka udeřila na AppStore a zvítězila

V přímém přenosu můžeme sledovat zrození dalšího úspěchu s českými kořeny mezi herními aplikacemi. V poslední době není mezi českými a slovenskými vývojáři zdaleka ojedinělý a začíná se skoro zdát, že to nebude náhoda. Seznamte se s aktuálním králem největších světových AppStorů a jeho příběhem.
Přečtěte si více

Jan Barta rozjíždí půlmiliardový hedge fond, láká investory

"Rozhodl jsem se, že si založím vlastní hedge fund," oznámil dnes odpoledne na svém blogu internetový (nejen) podnikatel a investor Jan Barta. Začínat chce alespoň s půlmiliardou korun, přičemž přibližně pětinu, tedy 100 milionů korun, hodlá vložit ze svého. To má spolu s Bartovou finanční historií pomoci přilákat další investory. Minimální investice bude milion dolarů.