StarCube už čeká na nové týmy, přijedou i Indové

Z výběrových kol tuzemských akcelerátorů se už začínají vynořovat první startupy, které budou několik měsíců cepovány mentory v Brně nebo v Praze.

Jako první vybublaly jména z brněnského Starcube. Brňáci vybrali devět týmů a dva z nich jsou z ciziny. “Čtyři z vybraných projektů jsou zaměřené čistě na hardware a budou tak moci využít speciální služby od Flextronics v rámci vzájemného partnerství,” vysvětluje mluvčí JIC Helena Továrková.

Letošní běh už má přísnější přijímací podmínky. “Od startupů vyžadujeme, aby měli otestovaný trh ještě před tím, než se do StarCube přihlásí,” vysvětluje Továrková.  Ke konci se blíží i výběr v pražském StartupYardu. “Nyní dokončujeme první kolo výběru se 17 firmami, se kterými budeme mluvit, výběr chceme ukončit do konce února,” tvrdí Nikola Rafaj z akcelerátoru.

Ačkoliv se StarCube chce zaměřovat hlavně na hardwarové startupy, víc než polovina z vybraných jsou spíš služby nebo software. Z této skupiny okouzlila porotu třeba aplikace Citis, která nabízí slevy na základě polohy uživatele, bitcoinový platební systém BPay nebo slovenský agregátor věrnostních systémů Forbis QR.

Z kategorie těžších vah byli přijati GIRITON Systems, kteří vyvíjí systém pro řízení výroby v malých a středních firmách. K tomu by se mohla hodit i služba SendDoc, která do StarCube přichází s fakturačním systémem, který kromě tvorby faktur umožňuje i jejich sdílení mezi dodavateli, příjemci a účetními.

Propojení technologií a reálného světa zase zastupuje projekt Štěpána Bechyňského z Microsoftu  DIY Flood Warning System, který hlídá situaci na tocích řek a varuje uživatele před povodněmi. Druhý varovný systém bude ve StarCube pilovat tým startupu Perisa, který využívá seismické detektory pro zabezpečení pozemků.

Velmi zajímavý je ale tříčlenný indický projekt Observe Design, který propojuje globální ambice s podporou rozvoje třetího světa. „V současnosti jsme ve fázi vývoje produktu a to si žádá pořádnou akceleraci, abychom svou práci mohli rychle a efektivně zpeněžit. Rozumíme velmi dobře trhům třetího světa, ale chceme pracovat z globální perspektivy. StarCube se tak perfektně hodí pro naše potřeby,“ tvrdí jeden ze zakladatelů Aanan Khurma.

Absolventi Stanford India Biodesign našli brněnský akcelerátor na webu a zkusili se přihlásit. Jejich náramek pomáhá bojovat proti šíření infekcí v nemocnicích. „Jako průmyslového designéra mě vždy fascinovaly evropské produkty, třeba Braun a další. Čekám, že nám StarCube pomůže porozumět evropské regulaci a legislativě a naše firma tak bude moci růst a uchytit se na mezinárodním trhu a nejen v Indii,“ dodává další ze zakladatelů startupu Sahaj Ghose.

 

Total
0
Shares
Další články