Sprixi, praktický vyhledávač obrázků

Na webu se objevil Sprixi, nový vyhledávač obrázků s bezplatnou licencí. Srovnáme jeho možnosti s tradičními vyhledávači a zjistíme, zda se hodí i pro jednoduché komerční využití.

Za projektem Sprixi stojí australská společnost Thirsty Minds a jde o její zatím první “ostrý” projekt. Sprixi bere obrázky z Flickru, OpenClipArt.org a z uploadů svých uživatelů, časem se možná dočkáme i dalších zdrojů.

První velkou výhodou Sprixi je, že mezi relevantními výsledky hledání zobrazuje pouze obrázky, které lze volně použít (samozřejmě za podmínky respektování autorských práv, tzn. s uvedením autora a bez úprav). Watermark se jménem autora je navíc při stažení rovnou vložen do obrázku, čímž systém zjednodušuje život těm uživatelům, kteří plánují respektovat zákonné požadavky.

Vyšší relevance výsledků

Další velikou předností Sprixi je řazení výsledků podle ratingu obrázků. Ten je určován hlasováním uživatelů. Zatímco u klasického vyhledávače se snadno stane, že v důsledku špatně zvolených klíčových slov a označení se vám zobrazí mezi výsledky spousta nepoužitelného materiálu, ve Sprixi budou nejvýše umístěné výsledky hledání již probrány od vašich předchůdců. Pravděpodobnost, že mezi výsledky budete muset zdlouhavě hledat to, co potřebujete, je tak o něco nižší. Vzhledem k tomu, že služba je stále poměrně nová, se relevance jednotlivých výsledků bude ještě časem zlepšovat.

Sprixi

Asi největším problémem Sprixi prozatím zůstává celkově nižší rychlost vyhledávání a načítání obrázků, stejně jako rychlost jejich pozdějšího stahování, když si některý vyberete. V souhrnu by to ale neměl být až takový problém, protože díky dalším přednostem je Sprixi schopen vám při vytváření prezentace ušetřit mnohem více času, než kolik padne na jeho celkově pomalejší provoz.

via ReadWriteWeb

Total
0
Shares
Další články