Spotify nabírá nové investory, jsou mezi nimi hudební distributoři

Lucemburský startup Spotify se podle všeho dostal na kobylku zakletému byznysu – onlině hudbě. Rozhodně si to myslí investoři, kteří firmě posílají finance po miliónech.

Objevily se dohady, že společnost v nové vlně financování hodlá získat okolo 50 mil. dolarů. Tyto domněnky byly potvrzeny. Asijský investor Li Ka-Shing, který v roce 2007 investoval do Facebooku, bude v této vlně jedním z investorů, stejně jako dosud nespecifikovaná venture capital společnost.

Loni v říjnu se objevily spekulace, že Spotify získala od skupin Northzone Ventures a Creandum 15,3 mil. euro s valuací 71,6 mil. euro, ve skutečnosti se však částka pohybovala blíže 20 miliónům a zahranuje investici od velkých hudebních vydavatelství. Patří mezi ně Universal Music Group, Sony BMG, EMI Music a Warner Music Group.

Všechny společnosti zaplatili za podíl stejnou částku jako investoři, mimo jednoho vydavatelství, které se přidalo dříve než ostatní. Celkově bylo Spotify ohodnoceno na 100 miliónů euro, což má zajistit co nejdelší podporu ze strany velkých jmen hudebního byznysu.

Je Spotify nadhodnocené?

Nová vlna financování má přivést nové strategické investory, což znamená držitele práv pro další regiony. Přestože se noví investoři zdráhají před ohodnocením společnosti Spotify na 250 mil. dolarů, silná poptávka nejspíše dovede dohodu do zdárného konce.

Spotify zatím vůbec nefunguje v USA, ve Velké Británii však má už přes 2 milióny uživatelů. Naplno také funguje v Německu a Švédsku, u nás si lze zakoupit pouze prémiovou verzi, zdarma Spotify funguje jen ve vybraných zemích. Některé labely na Spotify již nyní vydělávají více než na iTunes. Bude zajímavé sledovat budoucnost tohoto velmi solidně našlápnutého projektu, který má ambice definitivně změnit způsob, jakým se díváme na online hudbu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jsou české startupy připraveny vyrazit do světa? Ověří to v půlce května Startupbootcamp

14. května se pražský Node5 otevírá startupům, které chtějí zkusit svou připravenost vybudovat špičkový produkt a stát se vůdčími firmami ve svém odvětví. To je totiž cíl výcvikového programu Startupbootcampu. Celková hodnota účasti v programu je hodnocena na více než 400 000 eur. Jde totiž o kancelářské prostory, mentoring, peníze a důležitá možnost prezentovat se před investory.
Přečtěte si více

Tak jak je to s Chatroulette, umírá, či prosperuje?

Ještě nedávno bylo o Chatroulette slyšet všude, nyní se zdá, že po prvotním okouzlení zmizela z hledáčku nejen médií, ale i uživatelů. Službě náhodně spojující cizí lidi ke vzájemnému videochatu už dokonce někteří věští smrt, její svérázný ruský zakladatel ale kontruje opačnými zprávami. Co je tedy důležitější, rostoucí tržby, nebo klesající návštěvnost?