Spotify dokazuje, že monetizace online obsahu přes předplatné funguje

Růst streamovací služby Spotify zastavil ve Švédsku propad celého hudebního odvětví a snížil nelegální stahování hudby o 25 procent. A to nejsou jediná zajímavá čísla, která se k této službě a jejímu modelu vážou. Ať už si hlasití kritici z poslední doby říkají cokoliv…

V posledních měsících se bylo z mnoha míst možné dočíst, že služby, které jsou postavené na monetizaci obsahu na internetu předplatným, jsou bublina, nefungují a nemohou nikdy vydělávat. Významnými zahraničními médii proběhly zprávy o tom, jak Thom Yorke, frontman Radiohead, stahuje alba svých nezávislých projektů ze Spotify proto, že platí málo začínajícím umělcům a ničí tak odvětví.

Jak se ovšem ukazuje, tyto názory byly poněkud zkreslené. Z celé velké akce Thoma Yorka se vyklubal PR počin, neboť pár dní poté, co stáhl svá alba ze Spotify, oznámil vstup do anglické platformy Soundhalo, která umožňuje sledovat streamované koncerty. Navíc na Spotify ponechal alba skupiny Radiohead, která tam vydělává nemalé peníze.

Spotify přitom ohlásilo růst příjmů v roce 2012 na 434,7 milionu eur, což je o 228 % víc než v roce 2011. Služba zatím není profitabilní, protože se soustředí na rychlý rozvoj a velmi rychle vstupuje do dalších zemí. Ve Švédsku, domovské zemi, si ji předplatilo již 800 tisíc zákazníků. Dle dat ze švédské pobočky IFPI (mezinárodní federace hudebního průmyslu) navíc prokazatelně pomohla zastavit pokles hudebního průmyslu. Za první pololetí roku 2013 místní trh narostl o 12 %, přesto, že prodej nosičů poklesl o dalších 24 % a celkem tvoří už jen 25 %. Tři čtvrtiny obratu tvoří příjmy z digitálních služeb, z nichž 94 % připadá na streaming a 6 % na kupování downloadů.

Spotify navíc vydalo vlastní průzkum, ve kterém publikuje výsledky experimentu s opožděným vydáním hudby na Spotify v Holandsku a korelací se stahováním nelegální hudby z BitTorrent serverů. Zatímco kapely, které vydaly své album/singl na Spotify ihned po uveřejnění, zaznamenaly na čtyři prodané skrz Spotify jeden nelegální download, ti, kteří vydání své desky na Spotify opozdili, zaznamenali pouze jeden prodej na čtyři nelegální stažení. Již v roce 2011 proběhl obdobný průzkum ve Švédsku, kde došlo po spuštění Spotify v roce 2008 ke snížení nelegálního stahování o 25 %.

Co je klíčové pro snížení nelegálního stahování touto cestou? Široká nabídka, jednoduchost ovládání služby a dobrý poměr cena/výkon. Díky těmto parametrům může Spotify velmi rychle růst a inspirovat mnoho dalších platforem, které přicházejí na trh a netýkají se jen hudby.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Muntean: 10 důvodů, proč startupy potřebují PR

Firemní komunikace se neomezuje jenom na styky s novináři a firmy by ji měly chápat strategicky jako jeden celek. Dost často to nedělají a jejich zakladatelé zapomínají, že získaná reputace přetrvá i případný konec projektu, píše Cristina Muntean z Media Education CEE. Článek vytvořila u příležitosti blížící se soutěže adVENTURE, kde zasedá v expertní porotě.