Spinnakr: Zjednodušení webové analytiky

Americký startup Spinnakr nejenže během včerejška oznámil milionovou investici od skupiny investorů v čele s Andreessen Horowitz, ale také vypustil z bety svůj originálně postavený produkt řešící webovou analytiku pro ty, kdo nechtějí přemýšlet nad složitými grafy a dalšími statistikami.

Nový nástroj od startupu Spinnakr pravděpodobně není pro každého, těm, kdo si nechtějí sami lámat hlavu nad výstupy z klasických analytických nástrojů, ale zdá se může situaci zjednodušit. Startup z Washingtonu DC, který včera oznámil investici těsně pod milion dolarů od venture capital společností, mezi kterými nechyběly třeba Andreessen Horowitz a 500 Startups, během včerejška po půl roce také vyvedl svůj produkt z uzavřené betaverze.

O Spinnakr, který testoval svou webovou analytiku s asi 200 malými i velkými společnostmi včetně music.com, se zdá být docela zájem, v současnosti na přístup k nástroji čeká na 3500 zájemců. Důvod je prostý, společnost slibuje zjednodušit webovou analytiku natolik, aby sloužila všem. I těm, kdo nejsou schopní, nechtějí, či nemají čas přemýšlet nad grafy a dalšími statistickými výstupy z většiny klasických nástrojů, a kdo místo toho očekávají přehledně naservírované základní informace o vývoji návštěvnosti a doporučení, jak na ně reagovat.

Nástroj veškerá data analyzuje sám, a na jejich základě informuje uživatele o nejdůležitějších změnách a vývoji způsobem, který nejvíc ze všeho připomíná feed ze sociálních sítí. Algoritmus vyhodnotí podle zabudovaných kritérií, které informace jsou nejdůležitější, a poté v pořadí od těch nejdůležitějších po ty méně důležité zobrazí upozornění ve feedu. Prvním upozorněním tak může být třeba to, že se prudce zvýšil počet návštěvníků z Facebooku, následovat může informace o tom, že na Googlu začal bodovat dříve nepříliš přínosný vyhledávací dotaz, a nakonec údaj o tom, že se mírně snížil počet návštěvníků z Twitteru. Kromě toho ale Spinnakr svému uživateli rovnou také dává doporučení, jak na změny návštěvnosti reagovat, a dokonce umožňuje základní úpravy webu ve vizuálním editoru.

Tvůrci se prozatím snaží přijít na vhodný model zpoplatnění služby. V současnosti nabízí základní verzi nástroje zdarma, aby nové uživatele motivovali k jeho ozkoušení, s případnými platbami podle počtu návštěvníků sledovaných webů. Čekajícím zájemcům startup od včerejška postupně službu zprovozňuje.

Nástroj jsme přímo v ruce na ozkoušení neměli, a tak jej nedovedeme objektivně zhodnotit, jedna možná výtka nás ale napadá. Webmasterovi, který se spokojí s takto podanými základními informacemi o stavu svého webu, totiž může unikat širší kontext vývoje jeho návštěvnosti a některé méně nápadné detaily, které získá právě poctivým studiem statistik. Na druhou stranu, studium statistik jistě často není tím nejproduktivnějším, do čeho může web směřovat úsilí svých pracovníků, a zjednodušení typu Spinnakru tak může rozhodně přijít vhod, ať už jako nástroj hlavní, nebo jako šikovný doplněk k běžným analytickým postupům.

Via VB, TC

Total
0
Shares
Další články