Software už nefrčí, Pioneers Challenge letos ovládly hardwarové startupy

Železo, železo, železo. Nové čudlíky ve Facebooku ani žádná mobilní hra. Ve finálové osmičce letošní Pioneers Startup Challenge se o vítězi rozhodovalo hlavně mezi startupy, které chtějí vydělat na něčem, co existuje i mimo displej mobilu nebo počítače.

Letošní ročník hlavní startupové soutěže na Pioneers Festivalu byl podle mnohých účastníků i porotců jeden z nejlepších. Z 850 přihlášených startupů se do finále dostala osmička statečných, která už měla co říct. BabyWatchEmpaticaKano ComputingProtonetSolarbrushSymptomaTransmetrics a Vires Aeronautics.

Jejich zaměření ukazovalo nové směry globální startupové scény. Big data, zelená doprava, vyhledávání, aviatika, medicína, roboti, čistící technologie nebo microcomputing. Software i hardware. Ale hlavně hardware. Část prezentujících ještě před svým finálovým pitchem totiž na stůl před porotce pokládala fyzický důkaz své snahy. Krabici se svým produktem.

Tříminutové finálové pitche byly rychlé a zničující. Bylo znát, že všichni startupisté už mají odpitchováno a plný sál je nerozhodí. Italská  Empatica se se svými měřiči tlaku, tepu a dalších tělesných funkcí už se zastavila i v pražském TechSquare. Zatím cílí hlavně na domácí uživatele, ale mají zálusk i na ty firemní. I když to už trochu zavání Velkým bratrem. “Plno lidí trpí depresemi a zaměstnavatelé to vůbec netuší. Díky nám by mohli včas zjistit, že se něco děje,” vysvětloval zakladatel firmy Matteo Lai.

Zdraví obecně je velkým tématem technologické scény. Dalším soutěžícím projektem byla totiž on-line diagnostická databáze Symptoma, kterou už salzburský lékař se svým parťákem dávají dohromady už pět let. Cíl projektu je jasný – prorazit do nemocnic.

A do třetice zdraví – tentokrát zdraví dětí. To hlídá projekt Uršky Sršen z Chorvatska a její matky, uznávané gynekoložky. BabyWatch, malá krabička snímající životní funkce dítěte ještě uvnitř rodičky, se začal prodávat v červenci. Hned po rozjezdu prodali 500 kusů a během září prodali další tisícovku, což znamená tržby sto tisíc dolarů. “Momentálně máme dva tisíce platících zákazníků a největší výzva? To je pro nás opravdu obrovský objednávka,” vysvětlila mladá podnikatelka nadšené porotě.  Není divu, že nakonec celou soutěž vyhrála.

pioneers babywatch

Jediná holka mezi finálovými startupy tak slízla veškerou smetanu. Přitom jí konkurovali třeba i chytří kluci z Berkeley – Vires Aeronautics. Ti přepracovali křídla u dopravních letadel tak, že nová aerodynamika ušetří výrazně na palivu. “Jednáme už i s NASA a americkou armádou, možné úspory jsou obrovské,” tvrdil šéf firmy Harshil Goel.

Výrazné šetření sliboval i bulharský Transmetrics. “Přinášíme možnosti velkých dat do miliardového logistického byznysu. Dokážeme vyřešit problém s převážení vzduchu, který leckdy tvoří až 40 procent všech transportů,” vysvětloval svůj byznysplán Asparuh Koev.

Pak už to šlo v rychlém sledu. Skládací počítače Kano Computing z Británie mají vlastní operační systém a jsou dodávány v krásné krabici, jak poznamenal jeden z porotců. Jinak jsou postaveny na modelu Raspberry Pi a s jednoduchým vývojem aplikací a cenou 99 dolarů vidí svoji šanci hlavně ve školách.

Německý cloudový systém Protonet  porotu příliš nezaujal. Oranžová krabička totiž šla v podstatě proti všem radám, které rozséval do svého publika jeden z porotců Dave McClure. Jednoduše řečeno – autoři vymýšleli už jednou vymyšlené.

To startup Solarbrush na to šel od lesa a místo složitého cloudového řešení dokáže nahradit lidskou práci. Solární elektrárny totiž potřebují pravidelně čistit, aby se nesnižovala jejich efektivita. Člověk s koštětem je v tomto případě nahrazen uklízecím robotem. Vzhledem k solárnímu boomu, který v Česku bude splácet několik následujících generací, by mohl mladý robo-tým mít šanci na úspěch. solarbrush

Letošní finále Pioneers Startup Challenge ukázalo, že ne všechny startupy musí být aplikace nebo nějaký software. Svět už je o kousek dál. Teď to chce většinou kromě software i hardware.

Zároveň se mezi osmičku nejlepších dostali i vzdělaní týpci, a to jak Vires Aeronautics, kteří mají za sebou studia aerodynamiky na kalifornské univerzitě v Berkeley, tak třeba rakouská Symptoma, za kterou zase stojí salzburský lékař s diplomem z americké medicíny na Yale University. Opravdu pionýrská doba, kdy mohl udělat díru do světa opravdu každý tak asi opravdu pomalu končí.

A to si člověk uvědomí hlavně v okamžiku, kdy na pódium jen tak mimo soutěž vlezou třiadvacetiletí Thalmic Labs se svým projektem z jiného světa zvaný Myo.

Total
0
Shares
Další články