Socialbakers a GoodData: Czech Hackathon je zaplacení dluhu komunitě i investice

Už jsme vás upozornili, že pětice úspěšných českých společností Socialbakers, GoodData, Geewa, Kerio a Inmite uspořádá třetí říjnový víkend výjimečnou akci zaměřenou na vývoj pro cloud a mobilní aplikace. Proč se ale tyto firmy rozhodly vůbec poprvé podobným způsobem spojit své síly a co si od toho slibují?

Není žádné tajemství, že úspěšné firmy s českými kořeny, kterým se podaří prorazit v zahraničí, často dál nechávají svůj vývoj v Česku. Lidé jsou tu totiž schopní, vzdělaní a stále relativně levní. Nyní se zdá, že chtějí více investovat do toho, aby to tak i zůstalo.

Jedním z důkazů je právě říjnový Czech Hackathon. Za ním totiž nestojí Google nebo Microsoft, tedy velké firmy, které dosud takhle velké akce zaštiťovaly. Naopak. “Cítíme potřebu podpořit místní vývojářskou komunitu a podobné akce jsou, podle nás, jedním z nejlepších způsobů, jak místní vývojářské komunitě vrátit něco z toho, co z ní čerpáme my,” tvrdí Petr Volný z GoodData.

Podle Volného si i oni sami ověřili efektiviru hackathonů na interních akcích v rámci GoodData. “Kromě spousty zábavy jsou lidé schopni v krátkém čase vyprodukovat také skvělé výsledky. Obě témata, cloud a mobile, mají obrovskou budoucnost a rádi bychom tento směr ukázali i lidem kolem sebe,” dodává Volný.

Cesta do mobilů a do oblak

Dat všude kolem nás přibývá raketovým tempem dnešní primární zařízení pro konzumaci dat jsou ta mobilní. Klasická PC se podle Volného časem stanou spíš jen nástrojem pro vývojáře, takže skoro každá služba by dnes měla řešit, jak bude její produkt vypadat na mobilních zařízeních.

“Na místním ekosystému je skvělé, že zde na malém místě najdete spoustu vynikajících lidi. Čeští vývojáři jsou určitě světová špička. Nevím, jestli je to díky, nebo navzdory našemu vzdělávacímu systému, ale to by asi bylo na delší debatu. Podle mého je tady pro vývojáře spousta dobrých akcí, už teď podporujeme akce jako PragueJS, PostgreSQL nebo třeba WebExpo. Prostor pro další akce, kde se vývojáři potkají a vymění si zkušenosti a něco nového se naučí, tady určitě ale je,” dodává.

Je potřeba víc praxe

“Socialbakers je silně developersky orientovaná firma, v našich vývojářských centrech v Plzni a v Praze zaměstnáváme přes 150 lidí z celého světa. Dobře víme, že talent a zkušenosti našich vývojářů jsou pro globální úspěch našich produktů a služeb rozhodující, a i proto podporujeme developerskou komunitu v České republice účastí na akcích jako je Czech Hackathon,” potvrzuje Martin Homolka ze Socialbakers.

Důraz na data a mobilní zařízení i jemu připadá samozřejmý. Jen počet mobilních uživatelů Facebooku mluví sám za sebe – je jich 800 milionů z celkových jeden a půl miliardy, tedy už více než polovina.

V současné době, kdy nás denně zasahuje extrémní množství reklamních sdělení, jsou pro marketéry velmi cennou komoditou aktuální a přesná data. Bez dat a jejich pravidelné analýzy je dnes de facto nemožné se v silném konkurenčním prostředí prosadit.

“Česká republika má silnou IT komunitu a zajímavých akcí se děje celá řada, byť mi chybí podobné akce pořádané více lokálně. Český vzdělávací systém má ale oproti západním rozvinutým zemím značný nedostatek v zajišťování studentské praxe v průběhu studia. Takže když absolventi ukončí studium a nastoupí do zaměstnání bez jakékoliv praxe, je třeba je od základu naučit základní pracovní návyky a konkrétní praktické znalosti, protože do té doby většinou programovali věci jak se říká do šuplíku. Na druhou stranu mají čeští studenti obecně solidní vědomostní rozhled,” uzavírá Homolka.

Total
0
Shares
Další články